Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HENIO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 19 min

Był początek lipca 1946 r. W Kielcach zaginął ośmioletni Henio Błaszczyk. Ojciec powiadomił milicję. Chłopiec odnalazł się po dwóch dniach. Milicja kazała zgłosić się Błaszczykowi z synem. Pod komendą zebrał się tłum. Ludzie podawali sobie z ust do ust wiadomość, że chłopiec uciekł z piwnicy, w której przetrzymywali go Żydzi, porywający katolickie dzieci, by mordować je w celach rytualnych. Rozwścieczeni ruszyli na ul. Planty, gdzie znajdowała się siedziba gminy żydowskiej, w której znalazło schronienie 150 osób ocalałych z zagłady. Tak zaczął się tzw. pogrom kielecki. Tymczasem Błaszczyka z chłopcem zatrzymano. Henryk Błaszczyk milczał przez 50 lat. W 1996 roku zdecydował się opowiedzieć przed kamerą o tym, co pozostało mu w pamięci z tamtych wydarzeń. Otóż jesienią 1945 roku, po powrocie ojca z Niemiec, dokąd był wywieziony na roboty, Błaszczykowie przenieśli się ze wsi do Kielc. Cierpieli straszną biedę, nierzadko głodowali. W okolicznościach, których Henryk nie zapamiętał, pewnego dnia opuścił miasto i furmanką pojechał do wsi Bielaki, gdzie zatrzymał się u Bartosińskich. Był tam szczęśliwy, nareszcie mógł się najeść. Chciałby tam zostać na zawsze, po trzech-czterech dniach wrócił jednak do domu. Ojciec nie krzyczał. Następnego dnia rano zaprowadził go na komendę milicji z nakazem: powiesz, że byłeś u Żydów, trzymali cię w piwnicy, ale żydowski chłopiec pomógł ci uciec przez okno. Kiedy Henio z ojcem zbliżali się do komendy, czekał już przed nią spory tłum rozwrzeszczanych ludzi. Henia zamknięto w ubikacji. Przesiedzał tam kilka dni. Potem umieszczono go wraz z matką i starszym bratem. Wypuszczono ich dopiero w styczniu 1947 roku. Potem chłopiec wielokrotnie widywał w domu ubowców, z którymi ojciec pił wódkę. I ojciec, i matka ostrzegali go, by milczał, bo "UB utnie mu głowę". Milczał więc. W filmie Miłosza i Weycherta przemówił po raz pierwszy. W jego opowieści jest sporo niejasności. Niektóre i jemu wydają się dziwne. Niczego już jednak nie wyjaśni i nie odpowie na żadne pytanie. Zmarł wkrótce po swym wyznaniu przed kamerą. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:33:10
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.