Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKOCZOWSKIE OKRUCHY, CZYLI DZIESIĘĆ OPOWIEŚCI O DZIADKU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • 27'

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
W 1891 roku Jan Janicki wyruszył z Kęt nad Sołą do odległego o 30 km Skoczowa. W trzyipółtysięcznym miasteczku - zamieszkanym przez Polaków, Czechów, Niemców i Żydów - podjął pracę w fabryce skór Dawida Spitzera. Był w niej pierwszym polskim czeladnikiem, a potem mistrzem. Jako kawaler bawił się nieźle, zwłaszcza w karnawale, w położonym na peryferiach lokalu "U Babilona". Ustatkował się w 1894 roku, żeniąc z Marią Malischówną. Zamieszkał wraz z nią w znajdującym się w budynku fabryki niewielkim mieszkanku, zbyt ciasnym dla szybko powiększającej się rodziny: Janiccy doczekali się siedmiu synów i córki. Z czasem przenieśli się do drewnianej chałupy Malischów, którą Jan latami pracowicie rozbudowywał. Był świetnym garbarzem. Lubił łowić ryby, a nade wszystko konie, które pokochał podczas sześcioletniej obowiązkowej służby w żandarmerii konnej. Kiedy więc już przeszedł na emeryturę, kupił sobie klacz, lecz nie cieszył się nią zbyt długo: w 1939 roku zarekwirowali ją Niemcy. Jan Janicki był dziadkiem twórcy popularnego cyklu telewizyjnego "W starym kinie", Stanisława Janickiego. On to właśnie w filmie oprowadza zza kadru syna Macieja po śladach swojego dziadka. Opowiada mu o jego barwnej postaci, upodobaniach, domowych zwyczajach i tradycjach, które kultywował, a przy okazji - o korzeniach licznej rodziny. Przypomina też historię Skoczowa, z którego większość potomków Jana rozpierzchła się po Polsce.Opowieść urozmaicają sekwencje inscenizowane, odtwarzające to, co bezpowrotnie odeszło w przeszłość, przybliżając w ten sposób czasy dziarskiego mistrza Jana.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:33:09
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.