Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KMINA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Gatunek:
    Reportaż
  • 20 '

Kościół to "sędzioł", ksiądz to "wasil", natomiast swojak to ktoś znający "kminę", czyli żargon, który powstał w środowisku handlarzy straganowych na wschodnim obszarze przedwojennej Polski. Pani Janina, jedna z bohaterek filmu, nauczyła się tego żargonu, gdy jako dziewczynka pojechała z ojcem na kresy. Wtedy jeszcze nie zdawała sobie sprawy, że jest to spełniający wiele funkcji język specyficznego środowiska handlarzy, kupczących przede wszystkim pod kościołami w czas odpustów. Już jako dorosła odkryła, że "kminią" posługują się także handlarze na Podlasiu. Teraz, by tradycja nie zginęła, usiłuje nauczyć żargonu swoją wnuczkę Asię, ale ona nie bardzo rozumie, jaki to ma sens. Pani Janina, pan Zbyszek i pani Krystyna, panie Ania i Marysia to już ostatni, którzy "kminę" znają. Zmienia się handlowanie i handlarze. Film pokazuje to topniejące środowisko, odsłania tajniki jego żargonu, a także cele i potrzeby, jakie zaspokaja "kmina". Z jednej strony służy m.in. ostrzeganiu przed złodziejem czy policjantem lub ocenie klienta w sposób dla innych zupełnie niezrozumiały, z drugiej - wytwarza poczucie wzajemnego zrozumienia, wspólnoty, a nawet jedności. (źrófło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:32:58
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.