Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

"SIŁACZKA". FAUSTYNA MORZYCKA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • Barwny, 29 min

Julian Morzycki, ziemianin z okolic Żytomierza, za próbę udziału w powstaniu styczniowym został skazany na 20 lat katorgi. Na syberyjskie zesłanie ruszyła wraz z nim żona Maria i kilkoro dzieci. W 1864 roku w Tambowie przyszła na świat ich najmłodsza córka. Dano jej na imię Faustyna, a jej ojcem chrzestnym został Fortunat Nowicki, również polski katorżnik, który potem miał stać się opiekunem dziewczyny, zastępując jej ojca. Po kilku latach Maria Morzycka zdecydowała się wrócić wraz z dziećmi do kraju, podjąć zabiegi o skrócenie wyroku męża. Faustyna została oddana do najlepszej w Warszawie pensji Henryki Czarnockiej. Ukończyła ją z doskonałym wynikiem i zdała tzw. patent nauczycielski, dający prawo prywatnego nauczania. Wkrótce znalazła się pod przemożnym wpływem Konrada Pruszyńskiego - autora wyśmienitego elementarza, swego szwagra Mieczysława Brzezińskiego - pedagoga i publicysty, gorącego rzecznika pracy wśród ludu oraz swojej siostry, a jego żony, Róży Brzezińskiej. Przejęte od nich idee szerzenia oświaty wśród ludu i robotników zdecydowały o losie Faustyny. Zaangażowała się w tajne nauczanie, zwłaszcza wiejskich dzieci. W Nałęczowie, który tymczasem Fortunat Nowicki wraz z dwoma innymi Sybirakami wskrzesił jako uzdrowisko, usłyszał o niej Stefan Żeromski. Jej postać stała się pierwowzorem "Siłaczki". Tylko jednak pierwowzorem, życie rzeczywistej nauczycielki potoczyło się bowiem inaczej niż bohaterki noweli. Od ukazania się "Siłaczki" los rzucał ja w różne miejsca. Działała w Paulinowie, mająteczku, który kupił ojciec po powrocie z zesłania, w Nałęczowie - gdzie jakiś czas współpracowała z Żeromskim, Warszawie i Skierniewicach. Uczyła dzieci i młodzież robotniczą, pisała i wydawała książki popularnonaukowe dla młodych czytelników. Na jakiś czas wyjechała do Włoch i Szwajcarii, gdzie leczyła się z gruźlicy. Po powrocie znów podjęła trud tajnego nauczania - na Żmudzi, w Mińsku, potem Krakowie i Lublinie. Za pomoc zbiegłemu z więzienia sama w Lublinie trafiała za kraty, Po wyjściu na wolność uczestniczyła 9 października 1909 roku w zamachu na generała Uthofa. Rzuciła drugą bombę. Generał ocalał, zginęli jednak przypadkowi ludzie. Faustyna Morzycka uciekła na Ukrainę. Wróciła do pracy oświatowej, nie mogła już jednak zaznać spokoju: czuła się odpowiedzialna za ofiary zamachu. 26 maja 1910 roku siegnęła po cyjanek. Film - wykorzystujący unikatowe, nie publikowane dotąd materiały - w interesujący sposób przedstawia dziś już właściwie zupełnie zapomnianą postać Faustyny Morzyckiej, podkreślając jej postawę, która zresztą także powoli odchodzi w zapomnienie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:32:56
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.