Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIELSKI : BANKIETEM DO KAPITALIZMU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • 57 '

W 1985 lub 1986 roku w krakowskim mieszkaniu Hanny Szymańskiej odbył się bankiet, który dał początek Towarzystwu Liberałów, przekształconemu z czasem w Krakowskie Towarzystwo Przemysłowe. Inicjatorem tego spotkania był Mirosław Dzielski. Potem były kolejne bankiety, na których - w klubowej atmosferze - spotykali się prywatni przedsiębiorcy z ludźmi nauki i sztuki. Dzielski pragnął przyciagnąć jak najwięcej tych pierwszych, by zaszczepić im idee, które w przyszłości być może mogliby wykorzystać. Był piewcą kapitalizmu, nie interesowała go jednak jałowa negacja komunizmu. Szukał rozwiązań konkretnych. Filozof, konserwatysta, działacz opozycji, wydawca pism podziemnych, był zwolennikim liberalizmu chrześcijańskiego, czyli zmian cywilizacyjnych, które łączyłyby zasady liberalizmu z polską tradycją. Był rzecznikiem prymatu zmian ekonomicznych nad ustrojowymi. Chciał w ludziach budzić ducha przedsiębiorczości. Demokracja nie była dla niego fetyszem. Nie sądził, by mogła ona rozwiązać w Polsce wszystkie problemy. W pewnym sensie wyprzedził swój czas. Zmian jednak nie doczekał. W styczniu 1989 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie Amerykańskiej Agencji Informacyjnej. Okazało się tam, że jest ciężko chory. Mimo wysiłków lekarzy, zmarł w październiku. W filmie, przypominającym barwną sylwetkę Mirosława Dzielskiego, o postawie, działalności, ideach i pomysłach bohatera mówią m.in.: Jacek Baluch, Bogusław Chrabota, Aleksander Hall, Stefan Jurczak, Stanisław Karnaś, o. Andrzej Kłoczowski, Ryszard Legutko, Józef Misiek, Tadeusz Syryjczyk, Janusz Szpotański, Tadeusz Szyma, Wiesław Walendziak, Piotr Wierzbicki, Tomasz Wołek, Henryk Woźniakowski oraz żona - Maria. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:32:52
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.