Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CYGAŃSKIE ZADUSZKI

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny,28 min

Ustawy Norymberskie skazały ich wraz z Żydami na zagładę. Ginęli w obozach koncentracyjnych, lecz przede wszystkim w pobliżu własnych domów, w masowych egzekucjach, podczas których nie oszczędzano nawet kilkudniowych dzieci. Zwłaszcza lata 1942 i 1943 okazały się w dziejach polskich Romów najkrwawsze: hitlerowcy unicestwiali ich wtedy metodycznie, całymi tysiącami. Niektórzy ocaleli. To właśnie oni w Dzień Zaduszny odwiedzają miejsca straceń i mogiły swych bliskich pomordowanych, by na ich groby z krążącego z rąk do rąk kieliszka wylać odrobinę wódki z życzeniem wiecznego odpoczynku. Prowadzą też na rozrzucone po lasach cmentarze cygańską młodzież, by pamięć o tragedii ich narodu trwała wiecznie. Pełen zadumy i rozpaczy, nastrojowy film opowiada o dokonanej na terenach naszego kraju zagładzie Romów - polskich, ale też niemieckich, austriackich, czeskich, słowackich, morawskich, greckich, rosyjskich, francuskich, norweskich, holenderskich i jugosłowiańskich, zwożonych z Europy do komór gazowych Auschwitz i Birkenau, gdzie najmłodszy cygański więzień miał zaledwie jeden miesiąc, a najstarszy - 110 lat. Nad grobami bliskich tragedię swych rodzin i własne ocalenie wspominają Romowie z Tarnogrodu, Miłosnej, Mińska Mazowieckiego, Karczewa, Szczurowej, Zakroczymia, Białegostoku, Turka i Warszawy. W ich wspomnienia wplatają się archiwalne zdjęcia ze zbiorów Muzeum w Oświęcimiu, poetyckie strofy Papuszy w przekładzie Jerzego Ficowskiego oraz muzyka Don Vasyla i śpiew jego Zespołu Artystycznego Roma. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:32:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.