Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

" NURT TEJ SAMEJ RZEKI"

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • 24 '

Tego majowego dnia 1945 roku, a był to jeden z najważniejszych dni w naszym stuleciu, ludzie niemal na całym świecie szaleli z radości na wieść o zakończeniu wojny. Radość Polaków, których losy zawiodły w szeregi armii generałów Andersa i Maczka, była jednak zmącona. Wieści z kraju napawały ich niepokojem. Zwłaszcza chłopi wahali się przed powrotem do domu: obawiali się kołchozów. Wielu zresztą nie miało dokąd wracać. Wraz z ustanowieniem w Europie jałtańskiego porządku, ich rodzinne zagrody znalazły się za wschodnią granicą. Tam zaczynał się właśnie dramat polskiego chłopstwa. Ci, którzy pozostali na Zachodzie, dość szybko zaczęli jednoczyć się w organizacjach wyrastających z przedwojennego PSL. Tworzyli je głównie we Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, w Szwecji, Niemczech, a także w Ameryce Południowej i Australii. W Stanach Zjednoczonych działalność Związku Przyjaciół Wsi Polskiej uaktywniła się szczególnie, odkąd osiadł w tym kraju zbiegły z Polski Stanisław Mikołajczyk i stał się doradcą duchowym związku. Rozsiani po świecie Polonusi chłopskiego pochodzenia, wierni wartościom wyniesionym z przedwojennego ruchu ludowego, kultywowali język i obyczaje przekazując je następnym pokoleniom, podjęli antykomunistyczną działalność polityczną, a z czasem zaczęli też wspierać budzącą się w ojczyźnie opozycję.Tych, którzy nie z własnej woli stali się obywatelami ZSRR, sowieckie władze zaczęły pozbawiać własności i zmuszać do wstąpienia do kołchozów. Opornych wysiedlano i w bydlęcych wagonach wywożono do łagrów. Mimo prześladowań i oni starali się jednak zachować świadomość swojej polskości, język i wiarę ojców. Dopiero zmiany polityczne na świecie, które nastąpiły u progu lat 90., sprawiły, że niegdysiejsi polscy chłopi mogą już przybywać do ojczyzny zza wszystkich granic, by pod tymi samymi sztandarami świętować odzyskaną wolność. W filmie o losach i działalności polskich chłopów opowiadają z jednej strony: Władysław E. Szkoda z Wielkiej Brytanii, Bolesław Krakowski ze Stanów Zjednoczonych i Tadeusz Chciuk-Celt z Niemiec, z drugiej zaś - Jan Massalski z Litwy i Maria Fumina z Łotwy. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:32:28
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.