Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PORTRET W PRZESTRZENI. TADEUSZ WYBULT

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 45 min

Portret w przestrzeni - Tadeusz Wybult "Scenograf przy pracy". To jedyne zdjęcie bohatera. Realizatorzy filmu przedstawiają też pejzaże Płocka - rodzinnego miasta Tadeusza Wybulta, obrazy Wrocławia, gdzie studiował na politechnice, puste hale zdjęciowe w Warszawie i Łodzi, w których kręcono zdjęcia w zaprojektowanej przez artystę scenografii, wreszcie - dzielnicę, gdzie Wybult mieszka, i miejsca, które odwiedza: antykwariat na placu Trzech Krzyży, księgarnię, targ staroci "na Wolumenie". Znacznie więcej mówią o twórcy i jego dziele koledzy i współpracownicy - reżyserzy, operatorzy i scenografowie: Andrzej Wajda, Stanisław Różewicz, Jerzy Kawalerowicz, Krzysztof Zanussi, Antoni Krauze, Witold Sobociński, Allan Starski. Kawalerowicz wspomina, gdzie stały klasztor, karczma i czarny, osmalony stos z "Matki Joanny", Różewicz opowiada o sekwencji "pustych mieszkań" widzianych oczami księdza w "Rysiu", Wajda i Sobociński - o dynamice przepływających strumieni obrazów w "Weselu". Wszyscy próbują odpowiedzieć na pytanie, co stanowi o talencie Tadeusza Wybulta? Jeszcze lepiej kunszt bohatera przedstawiają cytowane fragmenty filmów, między innymi dzieła wymienionych wcześniej reżyserów: "Matka Joanna od Aniołów", "Świadectwo urodzenia", "Ryś", "Życie rodzinne", "Struktura kryształu", "Wesele" oraz "Pasażerka" Andrzeja Munka. Analizowane przez znawców kadry ujawniają, w jaki sposób znakomity scenograf tworzy z przedmiotów i pejzażu, perspektywicznej głębi i pierwszego planu, czerni i światła, ze scenerii i ludzi filmowe przestrzenie mające swą osobowość, oblicze i własny los. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:32:02
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.