Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZE ŚWIATŁEM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Barwny, 27 min

To bardzo nietypowy, niezwyczajny, oryginalny w pomyśle film. Bez komentarza. Padają w nim jedynie słowa absolutnie niezbędne. Autorka buduje całość z przeplatających się, całkowicie odmiennych w nastroju, dwóch ciągów sekwencji, którym towarzyszy piękna muzyka Józefa Rychlika i przejmujący śpiew Olgi Szwajgier. Pierwszy z nich - nakręcony w gospodarstwie Józefa Lęcznara, rolnika z Rokszowy - pokazuje kolejne etapy starodawnego sposobu lania świec woskowych. Drugi - prezentuje uroczystości religijne związane ze świętem Ofiarowania Pańskiego, malowidła kościelne zawierające w sobie elementy ognia i światła oraz dawne obrzędy i obyczaje, w których rolę odgrywa świeca gromniczna i jej chybotliwy blask. Oba wątki zbiegają się na cmentarzu, u nagrobnych tablic, i roztapiają w mrowiu świateł zadusznych zniczy. Te groby to miejsca spoczynku reżysera filmowego Witolda Żuka-Żukowskiego i operatora filmowego Jacka Żukowskiego, których pamięci autorka poświęciła ten dokument, idąc śladami twórczych zamierzeń swego męża i przedwcześnie zmarłego syna. Jadwiga Żukowska w 1959 r. ukończyła łódzką szkołę filmową. Jest autorką ponad 40 filmów dokumentalnych o różnorodnej tematyce: o problemach społecznych, sztuce, balecie, a także o dzieciach i dla dzieci. Otrzymała za nie 45 nagród na najważniejszych polskich i światowych festiwalach filmów krótkometrażowych, m.in. w Krakowie, Mannheim, Bilbao, Oberhausen, Berlinie, Moskwie, Tampere, Teheranie, Warnie, Cork, Paryżu, Gijon, Panamie i Budapeszcie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 1997
    Bornholm (Festiwal Filmów Państw Bałtyckich)-II Nagroda w kategorii filmów telewizyjnych
  • 1997
    Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-Nagroda Specjalna
    Nagroda Wojewody Skierniewickiego Andrzeja Charzewskiego
2024.06.06 01:30:57
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.