Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MELANCHOLIA. PORTRET ANDRZEJA ŻUŁAWSKIEGO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska, Belgia
  • Rok produkcji:
    1994
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • 60 min

Przebyłem drogę całkowicie egoistycznie, ponieważ stworzyłem słonia, wsiadłem na tego słonia i pokonałem noc, a ktoś za tę podróż zapłacił. Moje filmy są dokładnie takie same, to znaczy są prawdopodobnie o wiele ważniejsze dla mnie i dla mojego życia, niż dla finansistów, dla ludzi, dla innych... Sylvie Guedel, byłej asystentce reżysera przy realizacji filmów Wojciecha Hasa i Andrzeja Żuławskiego, oraz jej mężowi, Kristofowi Derdackiemu udała się nie lada sztuka. Bohaterem pierwszego filmu dokumentalnego nakręconego przez ich rodzinną firmę jest właśnie twórca "Trzeciej części nocy", "Diabła" i "Opętania". Z górą pięćdziesięcioletni wówczas artysta od dawna osiadły we Francji zgodził się, po raz pierwszy, sporządzić przed kamerą bilans swojego życia osobistego i zawodowej drogi. Kolejnymi etapami biografii bohatera filmu były lwowskie narodziny, francuskie i czechosłowackie dzieciństwo, paryska młodość, polskie początki artystycznej kariery. Żuławski asystował Andrzejowi Wajdzie przy realizacji trzech filmów, potem debiutował jako reżyser krótkometrażówkami nakręconymi dla polskiej telewizji. W 1971 roku powstała "Trzecia część nocy" z Małgorzatą Braunek i Leszkiem Teleszyńskim, rok później "Diabeł" w podobnej obsadzie wzbogaconej kreacją Wojciecha Pszoniaka, w roku 1976 Żuławski rozpoczął zdjęcia do monumentalnej ekranizacji powieści "Na srebrnym globie". Zatrzymaną przez władze produkcję ukończył dopiero po ponad dziesięciu latach. Już we Francji zrealizował, między innymi: "Opętanie" z Isabelle Adjani, "Kobietę publiczną", "Moje noce są piękniejsze od waszych dni" z Sophie Marceau, "Borysa Godunowa" i "Błękitną nutę" z Januszem Olejniczakiem w roli młodego Chopina. Wiele z tych obrazów zawiera elementy autobiograficzne, odzwierciedla doświadczenia i przemyślenia artysty. Filmowy portret Andrzeja Żuławskiego ukazuje zmagania człowieka żyjącego na granicy dwóch światów i dwóch kultur, poszukującego nieustannie prawdy i absolutu. Opowieści bohatera towarzyszą wspomnienia bliskich, przyjaciół i współpracowników: ojca twórcy, pisarza Mirosława Żuławskiego, aktorek Małgorzaty Braunek i Sophie Marceau, wiernego operatora Andrzeja Jaroszewicza i wykonawców głównych ról w nowych filmach reżysera: barytona Ruggero Raimondi i pianisty Janusza Olejniczaka. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:30:52
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.