Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OJCIEC ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II W POLSCE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1979
  • Gatunek:
    Reportaż
  • Barwny, 35 mm, 9 aktów. 2118 m,

2 czerwca 1979. Międzynarodowy Port Lotniczy Okęcie, kilka minut po godz. 10.00 ląduje specjalny samolot ALITALIA z papieżem Janem Pawłem II na pokładzie. Po zejściu ze schodów Ojciec Święty klęka i całuje rodzinną ziemię.
Zdjęcia archiwalne (w układzie niechronologicznym) - Karol Wojtyła jako metropolita krakowski, wizyta arcybiskupa wiedeńskiego Franciszka Koeniga, beatyfikacja Maksymiliana Kolbego w Watykanie, otrzymanie godności kardynała z rąk papieża Pawła VI, uroczystości kościelne we Wrocławiu, Krakowie, inauguracja pontyfikatu - 22.X.1978.
Warszawa, Okęcie. Raport dowódcy kompanii honorowej; prezentacja korpusu dyplomatycznego, powitanie z Episkopatem; przemówienia powitalne Przewodniczącego Rady Państwa prof. Henryka Jabłońskiego i Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego; odpowiedź papieża. Przejazd z lotniska Trasą Łazienkowską i Szlakiem Królewskim wśród wielotysięcznego tłumu. Spotkanie z duchowieństwem archidiecezji warszawskiej w katedrze św. Jana. Belweder - spotkanie z najwyższymi władzami PRL, przemówienia, wymiana podarunków. Plac Zwycięstwa - hołd przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Msza św. z homilią poświęconą dziejom narodu, Warszawie, wolności.
3 czerwca, drugi dzień wizyty - rano spotkanie z młodzieżą przed kościołem św. Anny w Warszawie. Gniezno - przylot do Gębarzewa, msza przy ołtarzu polowym, podziękowanie dla służb porządkowych, milicji, służby zdrowia; spotkanie z młodzieżą.
4-6 czerwca. Częstochowa. Jak wszędzie witają papieża nieprzebrane tłumy ludzi, wśród nich kobiety w regionalnych strojach i górnicy w galowych mundurach; spotkanie z chorymi; homilia o pracy.
7 czerwca, szósty dzień wizyty. Wadowice - rodzinne miasto papieża. Oświęcim - złożenie wieńca i modlitwa przed ścianą śmierci bloku nr 11 (na teren obozu nie wpuszczono publiczności). Brzezinka - pontyfikalna msza św. z udziałem duchownych, dawnych więźniów obozów koncentracyjnych: wstrząsająca w swej treści homilia, w której Ojciec Święty powiedział m.in. "Nie mogłem tutaj nie przybyć jako papież... Przybywam, ażeby razem z wami, bez względu na to, jaka jest Wasza wiara, raz jeszcze popatrzeć w oczy sprawie człowieka. ...Przychodzę więc i klękam na tej Golgocie naszych czasów, na tych mogiłach w ogromnej mierze bezimiennych jak gigantyczny grób nieznanego żołnierza". Wśród tłumu wielu ludzi w obozowych pasiakach. Skupienie, powaga, wzruszenie...
8 czerwca, siódmy dzień wizyty - Nowy Targ. Służby porządkowe w góralskich strojach, góralskie kapele i śpiewy, grupy polonijne. Uroczyste nabożeństwo przy drewnianym ołtarzu w kształcie góralskiej koliby. Mieszkańcy Podhala żegnają "swego papieża" tradycyjną pieśnią "Góralu, czy ci nie żal?" Kraków - pierwsze deszczowe popołudnie.
9 czerwca, ósmy dzień wizyty. Kraków - spotkanie z siostrami zakonnymi w Kościele Mariackim; Cmentarz Rakowiecki - groby rodziców i brata.
10 czerwca, ostatni dzień wizyty. Pontyfikalna msza św. na krakowskich Błoniach. Zmęczenie intensywną podróżą daje o sobie znać lekką chrypką, lecz twarz papieża, jak w ciągu całego pobytu, uśmiechnięta i wzruszona. Ukradkiem ociera łzę. Popołudnie - lotnisko w Balicach, ostatnie przemówienie profesora Henryka Jabłońskiego i Jana Pawia II. Papież klęka i całuje na pożegnanie ojczystą ziemię. Uściski dłoni, pocałunki, bukiety kwiatów i, po raz ostatni, towarzyszące w całej podróży "Sto lat".
Ostatnie kadry: Polska z lotu ptaka. Tatry - ulubiona kraina papieża Jana Pawła II.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:30:22
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.