Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

EGIPT SŁOWACKIEGO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 22 min

Wyprawa śladami Juliusza Słowackiego, który jesienią 1936 roku odbył podróż na Wschód na trasie Neapol - Aleksandria - Kair - Luksor - Asuan - Kair - Jerozolima. Utwory, które poeta napisał na kanwie tej podróży, tworzą oryginalny zbiór wierszy i poematów przesyconych atmosferą Wschodu. Wiele z nich jest raczej słabo znanych szerszemu kręgowi odbiorców - może poza "Grobem Agamemnona" i "Hymnem", które weszły do kanonu lektur szkolnych. Tymczasem wszystkie są godne uwagi, powstały bowiem w najlepszym okresie twórczości Słowackiego - mniej więcej wtedy, gdy pisał on jedno ze swych arcydzieł, "Beniowskiego". Można podzielić je na trzy części: poemat w dziewięciu pieśniach pt. "Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu", cykl wierszy i poematów napisanych w Egipcie ("Pieśn o Nilu", "Rozmowa z piramidami", "Hymn", "Do Teofila Januszewskiego", "Piramidy", "Na szczytach piramid", "List do Aleksadra H.", "Z Nilu"), oraz Listy do Matki, pisane w Bejrucie już po zakończeniu podróży, w lutym 1837 roku. W pierwszej połowie XIX wieku Egipt był odkrywany zarówno przez uczonych, jak i pisarzy i poetów. Egipt z czasów pierwszych poważnych odkryć (m.in. J. F. Champolliona) był wymarzoną krainą dla romantyków, szukających ukojenia. Autor filmu podąża śladami Słowackiego, podróżując z kamerą po Egipcie. Odwiedza plaże Sidi Gaber, Hawrę i Lahun, piękną oazę Fajum, Kom Ombo i Edfu, wędruje wzdłuż brzegów Nilu. Poszukuje Egiptu takiego, jaki ponad półtora wieku temu oglądał Słowacki, z jakiego czerpał natchnienie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:30:14
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.