Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PICASSO I TEATR

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Gatunek:
    Film o sztuce
  • 20 '

"Jego upór w ściganiu piękna zmienił w sztuce wszystko" - napisał Apollinaire o Picassie w roku 1913. Jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku nadał malarstwu nową formę - kubizm. Nie był jedynym, który odrzucił reguły renesansowej perspektywy, ale stał się najsławniejszym. Budził zachwyt i niechęć, zgorszenie i fascynacje, inspirował i odstręczał. Znany jest przede wszystkim jako malarz i rzeźbiarz, ale kilka lat swego życia poświęcił również teatrowi. Znakomity dokument Andrzeja Matyni ukazuje właśnie to mniej znane oblicze wielkiego twórcy. Na film składają się bardzo interesujące materiały archiwalne, kroniki ukazujące Paryż z początków wieku oraz zdjęcia zrealizowane w Muzeum Picassa w Barcelonie, gdzie zorganizowano wystawę poświęconą teatralnej twórczości artysty. Zgromadzono tam zaprojektowane przez niego dekoracje i kostiumy oraz wiele szkiców, projektów i rysunków. Fascynacja Picassa teatrem rozpoczęła się około roku 1917. Ówczesny Paryż, mimo toczącej się wojny i ogromnych strat ponoszonych przez Francję, bawił się hucznie. W Moulin Rouge wystawiano pikantne w treści rewie, przyciągające liczną publiczność. Jedną z największych artystycznych atrakcji miasta były występy rosyjskiego baletu Les Ballets Russes Sergiusza Diagilewa. W 1917 roku trwały przygotowania do wystawienia baletu "Parada". Muzykę do spektaklu skomponował Eric Satie, libretto napisał Jean Cocteau, a scenografię i kostiumy zaprojektował Picasso, wprowadzając kubizm do teatru. Publiczność przeżyła szok. Spektaklu bronili nieliczni, z Apollinaire'em na czele. Wystawienie "Parady" zakończyło się skandalem. Diagilew nie zniechęcił się jednak i kontynuował współpracę z Picassem. W 1919 roku w Londynie odbyła się premiera baletu "Trójkątny kapelusz" z muzyką Manuela de Falli i scenografią Picassa. W 1920 roku wystawiono balet "Pulcinella", nawiązujący do konwencji dell'arte, z muzyką Igora Strawińskiego oraz dekoracjami i kostiumami Picassa. Wielki malarz stworzył scenografie do jeszcze dwóch przedstawień. Około 1924 roku jego fascynacja teatrem wygasła. Picasso napisał dwie sztuki teatralne - "Pożądanie schwytane za ogon" i "Cztery panienki", surrealistyczne w formie i treści. Nie projektował już jednak dekoracji. Mawiał, że "kopiowanie innych jest koniecznością, kopiowanie samego siebie jest żałosne". (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:30:13
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.