Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JEJ WYSOKOŚĆ KOLEJKA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Gatunek:
    Reportaż
  • 25'

Doświadczyłem nadzwyczajnych wzruszeń - napisał 8 lipca 1936 roku prezydent Ignacy Mościcki w księdze pamiątkowej kolejki linowej przenoszącej pasażerów z Kuźnic na Kasprowy Wierch. Od tamtego momentu wysłużona staruszka - najstarsze tego typu urządzenie w Europie - przewiozła blisko 30 milionów osób, i to bez wypadku, choć awarie się zdarzały. Kiedyś np. wyłączono prąd i nad przepaścią zawisła wycieczka radzieckich turystów. W 1945 roku do Delegatury Ministerstwa Komunikacji w Krakowie przyszła wiadomość, że kolejka jest wysadzona. Wysłany do Zakopanego inż. Zbigniew Sznajgert stwierdził, że uszkodzenia nie są duże. W maju udało mu się uruchomić dolny odcinek, dwa miesiące później - górny. Został jej dyrektorem, a że Polskie Koleje Linowe podlegały resortowi komunikacji, przysyłano mu zarządzenia, z których wynikało, że powinien m.in. zorganizować straż kolejową, a konduktora wyposażyć w czerwoną chorągiewkę i trąbkę. Minister Jan Rabanowski, resortowy gospodarz srebrnych wagoników, co sobotę przyjeżdżał salonką do Zakopanego, przywożąc na podniebne przejażdżki oficjeli - Bolesłwa Bieruta z dziećmi, Józefa Cyrankiewicza, Jakuba Bermana, ministrów. Wyprawę na Kasprowy Wierch miewali w programie również goście zagraniczni przybywający do Polski na zaproszenie rządu. Kolejka niosła w górę także Jana Pawła II, Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego. Jest bodaj największą atrakcją Zakopanego, nie tylko dla narciarzy. By odbyć przejażdżkę, ludzie o każdej porze roku ustawiają się w Kuźnicach w kolejce i stoją nawet kilka godzin. Jedni - cierpliwie, inni szukają dojść pozwalających uniknąć oczekiwania. Dyrekcja Polskich Kolei Linowych od kilku lat usiłuje przeprowadzić niezbędną modernizację, wymienić wysłużone urządzenia i zwiększyć przepustowości staruszki. Przedsięwzięcie to uniemożliwia Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ludzie więc stoją, a miejscowi kpią: nasi ojcowie w pół roku kolejkę zbudowali, a ci tutaj nie potrafią jej wyremontować W filmie o powojennych dziejach kolejki na Kasprowy Wierch opowiadają: inż. Zbigniew Sznajgert, emerytowani pracownicy PKL Stanisław Grzywacz i Ryszard Nikliński, obecny kierownik kolejki inż. Kazimierz Korzeniowski, właściciel warsztatu narciarskiego na Kasprowym Wierchu Stanisław Wawrytko i inż. Eugeniusz Halski - jeden z najwytrwalszych pasażerów. W ich wspomnienia autor dokumentu wplata, obok zdjęć współczesnych kręconych w Kuźnicach i w wagonikach, fragmenty filmów archiwalnych. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:30:00
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.