Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRESY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 59 min

W historii Europy zdarzało się, że regiony, prowincje lub całe kraje zmieniały właścicieli i przynależność państwową. Te zmiany były najczęściej dramatyczną konsekwencją wojen i wynikających z nich traktatów. Wspomnienia dawnych mieszkanców utraconych ziem stawały się z czasem coraz bardziej wyidealizowane, podlegając naturalnemu procesowi mitologizacji. Takim mitem są dla Polaków Kresy Wschodnie - terytoria Polski utracone po II wojnie światowej. Dokumentalny film "Kresy" jest wyprawą w poszukiwaniu zaginionego mitu. Realizatorzy odnajdują go w zaułkach Lwowa, nad brzegiem Dniepru, w sylwetce Wilna o świcie, czy na potężnych murach obronnych Kamieńca Podolskiego. Cienie przeszłości pomagają odszukać wybitne osobowości, pochodzących z tamtych ziem: Czesław Miłosz - poeta, Stanisław Stomma - polityk, Tomas Venclova - poeta, Jerzy Janicki - pisarz i reżyser, Józefa Hennelowa - dziennikarka i polityk, Karol Grunberg - naukowiec. Pomimo szczególnego znaczenia tematu dla Polaków film jest zadziwiająco uniwersalny, ponieważ w swojej refleksji zajmuje się problemem utraconej ojczyzny w wymiarze ogólnym. Stąd np. widz niemiecki może go oglądać w kontekście utraconych po wojnie Prus Wschodnich, Pomorza czy Dolnego Śląska, Włoch - Istrii, Węgier - Banatu i Transylwanii, Fin - Karelii itd. Wart podkreślenia jest tutaj problem uznania i szacunku dla kultury pozostawionej przez dawnych mieszkańców - przez tych, którzy obecnie zamieszkują te tereny. Przede wszystkim jednak "Kresy" są filmem o wielkich emocjach, bo - jak twierdzi jeden z bohaterów - niczego nie kocha się tak bardzo, jak to, co się bezpowrotnie utraciło. Film powstał w koprodukcji TVP2 i europejskiej telewizji kulturalnej ARTE. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:29:51
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.