Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZDOBYWCY KARPAT

  • Cykl dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998

Cykl filmów dokumentalnych prezentujących sylwetki ludzi zasłużonych dla regionu Karpat - odkrywców, badaczy i wielkich miłośników tych gór. (źródło: www.tvp.com.pl)

MARIUSZ ZARUSKI

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 23 min

Mariusz Zaruski (1867-1941) to postać niezwykła i frapująca, człowiek wszechstronnie utalentowany i wykształcony, o barwnym i ciekawym życiorysie. Generał, żeglarz, taternik, założyciel TOPR-u, pisarz, malarz, poeta, jeden z pionierów polskiego narciarstwa i żeglarstwa sportowego, pierwszy polski komandor. Urodził się w 1867 roku na Podolu, po śmierci ojca wyjechał wraz z rodziną do Odessy. Tam rozpoczął studia matematyczno-fizyczne. Od dziecka marzył o dalekich podróżach. Jeszcze w czasie studiów zaczął pływać jako zwykły marynarz na rosyjskich statkach handlowych. Dzięki temu poznał Afrykę, Indie, Chiny i Japonię. Po ukończeniu studiów uniwersyteckich podjął naukę w szkole morskiej, gdzie uzyskał patent kapitana żaglowców. Zaczął pływać po morzach północnych, odbył pierwsze wspinaczki na lodowcach za kołem polarnym. Po pięciu latach powrócił do Odessy i ożenił się z Izabelą Kietlińską. Wkrótce państwo Zaruscy postanowili przeprowadzić się do Galicji. Zamieszkali w Krakowie, gdzie Mariusz poświęcił się swojej kolejnej pasji. Wstąpił na Akademię Sztuk Pięknych i z powodzeniem ukończył wydział malarstwa pod kierunkiem Juliana Fałata. W 1904 roku Zaruscy wyjechali do Zakopanego, wydzierżawili willę Krywań i otworzyli pensjonat. Mariusz Zaruski zaczął wędrować po Tatrach, których piękno od razu go urzekło. W 1907 roku dokonał pierwszego zimowego wejścia na Kozi Wierch. Był to bardzo ważny moment w historii polskiego taternictwa. W 1908 roku ukazał się "Podręcznik narciarstwa według zasad alpejskiej szkoły jazdy na nartach", którego współautorem był Zaruski. Książka ta cieszyła się dużą popularnością - zainteresowanie Tatrami i narciarstwem stale rosło. Niestety, wiele osób wyprawiało się w dzikie wówczas Tatry bez odpowiedniego sprzętu i stroju. Nieostrożni turyści często ulegali wypadkom, Tatry pochłaniały coraz więcej śmiertelnych ofiar. Zaniepokojony tym Zaruski założył w 1909 roku Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, na którego czele stanął. Wraz z wybuchem I wojny światowej w 1914 roku ruszył do boju z kompanią strzelców podhalańskich. W 1917 roku Zakopane zrzuciło jarzmo austriackiej niewoli. W 1919 roku Mariusz Zaruski znowu stanął do walki - z bolszewikami. Potem został mianowany adiutantem prezydenta Rzeczpospolitej. Nadal chętnie odwiedzał Zakopane i wędrował po Tatrach. W 1926 roku został przeniesiony w stan spoczynku, rok później objął stanowisko starosty morskiego w Wejherowie. Wrócił do swej dawnej miłości - morza i żeglarstwa. W latach 1934-39 pływał jako kapitan na jachcie "Zawisza Czarny". W 1939 roku aresztowany przez władze sowieckie, zmarł w więzieniu. W filmie wykorzystano bogatą ikonografię, interesujące materiały archiwalne oraz fragmenty wspomnień i wierszy Mariusza Zaruskiego.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

JAN GWALBERT PAWLIKOWSKI

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 24 min

Sylwetka jednego z pionierów taternictwa, miłośnika i znawcy polskich gór, rzecznika ochrony przyrody, obrońcy podhalańskich tradycji i folkloru. Jan Gwalbert Pawlikowski jako młody chłopak wsławił się zdobywaniem tatrzańskich szczytów - jako pierwszy, wraz z przewodnikiem Maciejem Sieczką, wszedł na szczyt Mnicha. Szybko pogarszający się wzrok uniemożliwił mu kontynuowanie pionierskich wypraw. Pawlikowski całym sercem zaangażował się w działalność Towarzystwa Tatrzańskiego. Jego rozprawa z 1913 roku "Kultura a natura" stworzyła podstawy dla działalności ruchu ochrony przyrody w Polsce. Był tez autorem tekstu pierwszej ustawy o ochronie przyrody uchwalonej przez sejm II Rzeczpospolitej w 1934 roku. Rodzina Pawlikowskich mieszkała w zbudowanym według projektu Stanisława Witkiewicza "Domu Pod Jedlami". Wszyscy jej członkowie byli miłośnikami Podhala i angażowali się w sprawy kluczowe dla swego regionu. W setną rocznicę zbudowania "Domu Pod Jedlami" z całego świata zjechali się potomkowie Jana Gwalberta Pawlikowskiego. Autorzy filmu rozmawiali z uczestnikami tego rodzinnego zjazdu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

TYTUS CHAŁUBIŃSKI

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 20 min

Film prezentuje sylwetkę Tytusa Chałubińskiego - lekarza, miłośnika przyrody i jednego z pierwszych badaczy przyrody tatrzańskiej.
Tytus Chałubiński był popularyzatorem Zakopanego. Przyczynił się do rozwoju tej miejscowości, jego staraniem Zakopane zyskało status kurortu klimatycznego. Był przyjacielem i opiekunem górali, w czasie wypraw w Tatry towarzyszyli mu jako przewodnicy. Propagował turystykę tatrzańską, jego zasługą było wyszkolenie doskonałych przewodników tatrzańskich.
W filmie wykorzystano muzykę góralską w wykonaniu: Jana Karpiela Bułecki, Stanisława Michałczaka, Jana Zatorskiego oraz "Allegretto" z "Albumu Tatrzańskiego" Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Karola Radziwonowicza. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

JERZY ŻUŁAWSKI

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 22 min

Sylwetka Jerzego Żuławskiego (1874-1915), żołnierza Legionów Polskich, współredaktora pisma "Do broni", doktora filozofii, pisarza uważanego za jednego z prekursorów polskiej literatury fantastycznej i wielkiego miłośnika Tatr. Jego najbardziej znanym dziełem jest trylogia: "Na srebrnym globie", "Zwycięzca" i "Stara Ziemia", w której połączył fantastykę naukową z antyutopijną wizją rozwoju cywilizacyjnego. Powieść "Na srebrnym globie" przeniósł na ekran Andrzej Żuławski. Oprócz nowatorskiej prozy,Jerzy Żuławski pisał poezje, dramaty alegoryczne, eseje i nowele, przekładał na język polski wiersze francuskich symbolistów. Jego trzej synowie, Juliusz, Marek i Wawrzyniec, wychowali się w Zakopanem, gdzie pisarz mieszkał wraz z żoną, Kazimierą, w willi Łada. W domu tym częstymi gośćmi byli Kazimierz Tetmajer, Jan Kasprowicz, Leopold Staff, Stanisław Ignacy Witkiewicz i Tadeusz Boy-Żeleński. Jerzy Żuławski był wielkim miłośnikiem, badaczem i znawcą Tatr, przecierał nieznane dotąd szlaki i zdobywał szczyty, współtworzył tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Miłością do gór "zaraził" swych trzech synów. Najstarszy z nich, Marek, taternik i malarz, jako pierwszy wspiął się kominem Galerii Gankowej. Najmłodszy, Wawrzyniec, kompozytor i krytyk muzyczny, był taternikiem i alpinistą o światowej renomie. Zginął w Alpach zasypany przez lawinę na północnych stokach Mont Blanc du Tacul, uczestnicząc w akcji ratunkowej. W filmie wystąpi trzeci z braci, Juliusz, który również przemierzał Tatry wzdłuż i wszerz. Opowie o swoim rodzinnym domu, goszczących w nich ludziach i ojcu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

WALERY ELJASZ-RADZIKOWSKI

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 20 min

Sylwetka Walerego Eliasza Radzikowskiego (1841-1905), wielkiego miłośnika Tatr, malarza górskich pejzaży, scen rodzajowych, historycznych, obrazów o tematyce religijnej, autora ilustracji do poematów Antoniego Malczewskiego ("Maria") i Wincentego Pola. Radzikowski był jednym z założycieli Towarzystwa Tatrzańskiego i współorganizatorem Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. W 1870 roku wydał "Ilustrowany przewodnik do Tatr, Pienin i Szczawnic", w latach 1879-1905 ukazało się jego czterotomowe dzieło "Ubiory w Polsce i u sąsiadów". Był jednym z pionierów taternictwa, całym sercem związanym z Zakopanem i górami, wielkim miłośnikiem folkloru i góralskiej kultury.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

ZOFIA I WITOLD PARYSCY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 20 min

Na Kozińcu, tuż przy bramie posesji "Domu pod Jedlami", stoi niewielki drewniany dom, w którym niegdyś mieściła się stajnia i wozownia. Od kilkudziesięciu lat mieszkają w nim Zofia i Witold Paryscy, pionierzy polskiego taternictwa, wielcy miłośnicy i propagatorzy zakopiańskiej kultury. Zofia po raz pierwszy przyjechała w Tatry w 1921 roku. Ta podróż była nagrodą za zdanie matury. Góry oczarowały dziewczynę do tego stopnia, że postanowiła związać z nimi całe swoje życie. Powoli z turystki stawała się taterniczką. Wybierała coraz to trudniejsze drogi wspinaczkowe, wędrowała po górach ze znanymi taternikami - Wawrzyńcem Żuławskim, Stanisławem Grońskim, braćmi Bernadzikiewiczami, Tadeuszem Pawłowskim. Pewnego dnia na drodze z Morskiego Oka do Czarnego Stawu spotkała Witolda Paryskiego, swego przyszłego męża. Witold Paryski urodził się w Ameryce, w rodzinie polskich emigrantów. Jego ojciec prowadził w Pittsburgu polską księgarnię. Ulubioną książką małego Witolda był album o Tatrach. Po pierwszej wojnie światowej rodzina Paryskich wróciła do Polski. Zamieszkali w Zakopanem. Witold od razu pokochał góry, zaczął je przemierzać wzdłuż i wszerz. Zbierał nazwy geograficzne i ludowe, sporządzał mapy. Jego opracowania do dziś uważane są za jedne z najlepszych. Należał do TOPR-u, wraz z żoną prowadził szkółkę turystyki i taternictwa. Wspólnie napisali monumentalne dzieło - "Encyklopedię tatrzańską". Zofia Paryska interesowała się botaniką. Jej "Atlas Roślin Tatrzańskich" miał dotąd sześć wydań, napisała też wiele prac z dziedziny ochrony przyrody, etnografii i turystyki. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

JÓZEF STOLARCZYK

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 20 min

Sylwetka księdza Józefa Stolarczyka (1816-93), pierwszego proboszcza parafii zakopiańskiej, duchownego i taternika. Nie tylko krzewił chrześcijaństwo wśród miejscowych górali, ale także wychował cały zastęp przewodników góralskich, jeszcze zanim oficjalnie zaczęło działać Towarzystwo Tatrzańskie. Był autorytetem w sprawach Tatr i ich mieszkańców. Fabularyzowana opowieść bogato ilustrowana materiałami ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

STANISŁAW STASZIC

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 15 min

Film prezentuje jednego z pierwszych zdobywców szczytów Tatrzańskich - Stanisława Staszica.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

MACIEJ GĄSIENICA-SIECZKA

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 20 min

Film prezentuje sylwetkę Macieja Gąsienicy - Sieczki, jednego z najsłynniejszych przewodników tatrzańskich w drugiej połowie XIX wieku. Znany był z wysokich umiejętności techniki wspinaczkowej, dobrej kondycji i umiejętności przywódczych.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:29:34
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.