Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FOTOGRAF SNÓW

  • Podtytuł: FILM O RYSZARDZIE HOROWITZU
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 51 min

Filmowy portret artysty fotografa Ryszarda Horowitza, jednego z najlepszych fotografów reklamowych na świecie. Wykształcony przez polską szkołę plastyczną, od lat mieszka i tworzy w Ameryce. Jako kilkuletni chłopiec przeżył holocaust w Oświęcimiu i właśnie doświadczenia wojny, a zwłaszcza kwestia uwolnienia się od wspomnień z nią związanych będą tematem programu. Wybór takiego profilu rozmowy nie jest przypadkowy. Biografowie artysty podkreślają, że za najciemniejszy okres swego życia uważa on pierwsze lata dzieciństwa - wojnę i holocaust. Horowitz, nazywany poetą pejzażu i ptakiem wolności, niechętnie sięga pamięcią w przeszłość, nie potrafi spokojnie, bez emocji opowiadać o swoim dramatycznym dzieciństwie. Po tylu latach tamte wspomnienia nadal są bolesne. "Uważam, że tragedia, którą przeżyłem, jest tak głęboka, że nie potrafiłbym stanąć przed nią jeszcze raz oko w oko i w jakiś sposób przetworzyć na sztukę" - mówi. Ryszard Horowitz urodził się w 1939 roku w rodzinie żydowskiej. Wojna nie zna litości dla dzieci, kilkuletni, mały chłopiec znalazł się w Oświęcimiu. Przeżył tylko dlatego, że znalazł się na liście Oskara Schindlera. Po wyzwoleniu ukończył liceum plastyczne, później Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Fotografią zaczął interesować się bardzo wcześnie. Po raz pierwszy swoje zdjęcia prezentował publicznie w klubie studenckim. Kolejna wystawa w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie zakończyła się skandalem. Została zamknięta, gdyż zdaniem kierownika placówki, miała charakter pornograficzny. W 1958 roku Ryszard Horowitz wraz z rodzicami wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. By dostosować się do tendencji artystycznych obowiązujących w Ameryce uczęszczał na zajęcia w Pratt Institute, ucząc się fotografii i poznając wybitnych artystów. Został asystentem znakomitego Richarda Avedona. Wkrótce mógł opublikować w poważnym piśmie swoje własne prace. Zdjęcia bardzo się podobały. Już wczesne, debiutanckie fotografie posiadały cechy oryginalności, nazwane później "stylem Horowitza". Obecnie jego zdjęcia, a właściwie dzieła sztuki realizowane za pomocą aparatu fotograficznego, ukazują się w najbardziej renomowanych pismach. Zachwycają swą urodą sennych marzeń, fantazyjnych obrazów. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:20:19
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.