Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ICH BIN AUS STETTIN. JESTEM ZE SZCZECINA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Barwny, 39 min

Zapamiętali epizody z bardzo szczęśliwego dzieciństwa: spacery w Lasku Arkońskim, zabawy, poranki w kinie, nazwy ulic. Potem grozę nalotów i bombardowań, kiedy tak dobrze znane domy obracały się w gruzy, a oni jeszcze nie wiedzieli, że w gruzy obraca się także ich świat istniejący dziś tylko na starych fotografiach i kawałkach taśm filmowych. Ludzie zaczęli uciekać z miasta. Potem przyszli Rosjanie i wynosili co się dało z opuszczonych przez uciekinierów mieszkań, okradali też tych, którzy nie wyjechali. Grabieży dopełnili Polacy i Ukraińcy przymusowo wysiedleni z rodzinnych stron. Wkrótce ci, którzy uciekli, zaczęli wracać, a miasto opuszczali Polacy. Cieszyli się więc, że ich rodzinne miasto przypadnie jednak Niemcom. Konferencja Poczdamska rozwiała te nadzieje. Potem przyszedł czas upokorzeń, a później - przyszła pełna świadomość tego, co się stało i poczucie winy, choć w przekonaniu wielu wcale nie zawinionej. Choć Niemcy w wyniku hitlerowskiej agresji utracili Szczecin i wysiedlono ich z miasta, spora ich grupa za sprawą różnych przypadków lub w efekcie przemyślanej decyzji pozostała w nim. Dziś mniejszość niemiecką w tym mieście tworzy około 900 osób. Kultywują swój język, prowadzą działalność kulturalną, spotykają się, by - jak to mają w zwyczaju - wspólnie śpiewać. W filmie Ewa Lotte Kuścielak, Brigitte Martenka, Ewa i Alfons Bobkowie, Hannelore Kierach, Inge Koman i Joanna Hulczyńska opowiadają o swoich dziejach i dramatycznych przeżyciach, próbują też ocenić historyczną przeszłość. W te wspomnienia autor wplata fragmenty filmów dokumentalnych, archiwalia, zdjęcia z prywatnych albumów oraz sceny z siedziby Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej w Szczecinie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:28:37
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.