Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MICHEL MONTAIGNE - FRANCUSKI MYŚLICIEL RENESANSOWY I JEGO PRÓBY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • 29 min

Filmowy portret Michela de Montaigne (1533-92), francuskiego pisarza, filozofa i humanisty, jednej z najwybitniejszych postaci epoki renesansu. Pochodzący z "nowoszlacheckiej" rodziny Montaigne był przez kilkanaście lat radcą parlamentu w Bordeaux. Kariera prawnicza i sprawowanie funkcji sądowych były jednak sprzeczne z jego naturą, dlatego bez żalu porzucił swe stanowisko. Po śmierci ojca osiedlił się w rodzinnych włościach, żeby "korzystać z samego siebie". Wielkim dziełem jego życia są "Próby" ("Essais"), zbiór filozoficznych przemyśleń i refleksji na temat natury ludzkiej, Boga, szczęścia, bieżącej sytuacji politycznej, wychowania młodzieży, przyjaźni, własnego życia i własnej osoby - słowem na wszelkie możliwe tematy. Napisane w okresie, gdy Francją wstrząsały krwawe wojny religijne, są świadectwem tolerancji i światłości umysłu ich autora. Montaigne łączy sceptycyzm z elementami hedonizmu i stoicyzmu, stawia człowieka w centrum swego zainteresowania, jest piewcą ludzkiego rozumu, indywidualizmu, niezależności i wolności jednostki, głosi idee tolerancji religijnej, racjonalizmu i relatywizmu etycznego. Jego sceptycyzm to sposób na spokojne życie wśród wojen domowych, które nie pozwalają żyć w spokoju. A spokój to, wedle Montaigne, jeden z głównych warunków szczęścia. Jego moralność to przeciwieństwo moralności chrześcijańskiej, gloryfikującej wyrzeczenie, poświęcenie, miłosierdzie, bohaterską i świętą egzaltację. Montaigne to piewca "delikatnego egoizmu", który nie wyklucza co prawda związków uczuciowych z innymi ludźmui, ale nie ma zamiaru się dla nich poświęcać. Autor "Prób" wyprzedza tu swoją epokę, zapowiadając triumf rozsądnego człowieka Oświecenia. Za największe szczęście uznaje to, aby "należeć do siebie" i potrafić "cieszyć się swoim towarzystwem". Jego rozważania, choć napisane cztery wieki temu, nadal nieodmiennie cieszą czytelników niezależnością i oryginalnością sądów i spostrzeżeń. "Próbom" (czyli "Essais") przypisać należy jeszcze jedną zasługę - to, że dały początek nowemu gatunkowi literackiemu - esejowi. Grzegorz Królikiewicz sportretował francuskiego myśliciela z sympatią, szacunkiem i sentymentem. Zrealizowany na zamku Montaigne'a i w otaczających go malowniczych włościach film to nastrojowa opowieść o niezwykłej jednostce lubującej się w zwykłym, szczęśliwym i spokojnym życiu. Fragmenty "Prób" czyta Jerzy Kiszkis. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:28:35
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.