Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Aleksander Bardini

Aleksander Bardini - galeria

 
zwiń

  • 1913. 11. 17
    Data urodzenia
    Łódź
  • 1935
    Wykształcenie - rok ukończenia studiów
    Wydział Aktorski PIST w Warszawie
  • 1935. 09. 03
    Debiut teatralny
    aktorski; w "Ten i tamten" Kiedrzyńskiego w Objazdowym Teatrze Wileńskim
  • 1939
    Wykształcenie - rok ukończenia studiów
    Wydział Reżyserii PIST w Warszawie
  • 1939. 02. 26
    Debiut teatralny
    reżyserski; "Piosnka wujaszka" Fredry w warszawskim Teatrze Letnim
  • 1951
    Nagroda
    nagroda na I Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych za reżyserię sztuki "Próba sił" J. Lutowskiego
  • 1953
    Nagroda
    Nagroda Państwowa III stopnia za reżyserię "Sprawiedliwych ludzi"
  • 1955
    Nagroda
    Nagroda Państwowa II stopnia za spektakl "Juliusz i Ethel"
  • 1959
    Odznaczenie
    Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
  • 1973
    Nagroda
    nagroda Ministra Kultury i Sztuki - tytuł "Zasłużony Nauczyciel PRL"
  • 1976
    Nagroda
    nagroda tygodnika "Przyjaźń" za reżyserię "Barbarzyńców" Gorkiego
  • 1976
    Nagroda
    nagroda Ministra Kultury i Sztuki z okazji Dnia Nauczyciela
  • 1977
    Nagroda
    nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Tv I stopnia za cykl programów telewizyjnych propagujących kulturę słowa i muzyki wśród młodzieży
  • 1977
    Nagroda
    Złoty Ekran (Indywidualność telewizyjna)
  • 1977
    Nagroda
    Złoty Szczupak na Festiwalu TV w Olsztynie
  • 1982
    Nagroda
    nagroda miasta Warszawy
  • 1993
    Odznaczenie
    Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (listopad)
  • 1994
    Nagroda
    nagroda Teatru Polskiego Radia "Wielki Splendor" za kreacje radiowe
  • 1995. 07. 30
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Starych Powązkach (katakumby - 107 - 3)

Aktor, reżyser teatralny, dyrektor i kierownik artystyczny teatru, pedagog. Po ukończeniu w 1932 szkoły średniej uczył się gry na skrzypcach i występował w kwartecie smyczkowym Żydowskiego Stowarzyszenia Muzycznego oraz w żydowskim kabarecie. Aktor Teatru Miejskiego w Wilnie (1935-36) i Teatru Polskiego w Warszawie (1938). W 1939 związał się z Teatrem Objazdowym COP. Na sezon 1939/40 zaangażował się do Teatrów Miejskich we Lwowie i pracował tam do 1941, występował tam, a także reżyserował. W czasie okupacji niemieckiej przebywał początkowo w getcie lwowskim, potem ukrywał się w prywatnym mieszkaniu. Do Polskiego Teatru Dramatycznego wrócił w 1944, był tam członkiem rady artystycznej, reżyser, aktorem i kierownikiem studia aktorskiego aż do ewakuacji zespołu w sierpniu 1945. W sezonie 1945/46 wraz z zespołem lwowskim przybył do Teatru Miejskiego w Katowicach. Na sezon 1946/47 miał przenieść się do Teatru Wojska Polskiego w Łodzi, ale po pogromie kieleckim (lipiec 1946) zdecydował się na emigrację. W latach 1946-50 przebywał w USA, Kanadzie i RFN; pracował fizycznie i współpracował z teatrem żydowskim w Monachium. Do kraju wrócił w 1950 i do 1957 był reżyserem Teatru Polskiego w Warszawie. Jego największym osiągnięciem w tym okresie była pierwsza po wojnie inscenizacja "Dziadów" Mickiewicza. Sporadycznie występował też jako aktor. W sezonie 1957/58 pracował w Teatrze im. Jaracza w Łodzi jako konsultant artystyczny i reżyser. W latach 1958-60 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Ateneum w Warszawie. W latach 1960-64 był aktorem i reżyserem stołecznego Teatru Współczesnego, w sezonie 1964/65 wrócił do Teatru Polskiego. Potem nie był etatowo związany z żadnym teatrem. Reżyserował gościnnie na wielu scenach, także zagranicznych. Zajmował się także reżyserią przedstawień operowych (był wielkim miłośnikiem i znawcą muzyki). Często współpracował z TVP, m. in. prowadził niezwykle popularne programy muzyczne z udziałem amatorów. Był utalentowanym i bardzo popularnym pedagogiem, w latach 1950-82 wykładowcą wydziału aktorskiego, estradowego i reżyserii warszawskiej PWST (od 1950 profesor nadzwyczajny, od 1966 profesor zwyczajny łódzkiej PWSTiF, warszawskiej PWSM, współkierownikiem i wykładowcą letnich kursów muzycznych w Austrii i Holandii, wydziale dramatycznym Uniwersytetu w Georgii i szkoły muzyczno-dramatycznej w Sztokholmie. Pełnił wiele funkcji w ZASP-ie, ZAiKS-ie, Żydowskim Instytucie Historycznym (był członkiem rady naukowej Instytutu).

Ojciec redaktora i producenta spektakli Teatru Telewizji Marii Bardini.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

  • 1991
    Spektakl telewizyjny
    Przekład - FIRMA

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2024.10.07 00:42:47
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.