Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BIAŁY ŚLAD

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1932
  • Premiera:
    1932. 12. 10
  • 1931 m, 67 min

    Lokacje: Kościelisko - Budzówka.

    Film był przed premierą prezentowany na festiwalu filmowym w Wenecji.

    Film zachował się do dnia dzisiejszego.

Akcja filmu toczy się w Tatrach. Na skraju wsi mieszka Zośka z bratem Władkiem. Dziewczyna kocha Jaśka, ale ten wzdycha do innej - Hanki, która po ukończeniu szkół wróciła w rodzinne strony. Hanka, rozkochana w przystojnym taterniku Andrzeju, nie zwraca uwagi na Jaśka. Pewnego dnia Hanka i Andrzej wybierają się na wycieczkę w góry. Zasypuje ich lawina. Jasiek, który wyrusza im na ratunek, odnajduje Andrzeja, ale po Hance nie ma śladu. Gdy nie mogą jej znaleźć także ratownicy GOPR-u, załamany Andrzej sam rozpoczyna poszukiwania dziewczyny. Nad ranem znajduje go nieprzytomnego Zośka i zabiera do siebie, gdzie już czeka odnaleziona wreszcie Hanka. Oboje uratowani padają sobie w ramiona. Jasiek, który uświadamia sobie, że nigdy nie zdobędzie wzajemności ukochanej dziewczyny, rusza tytułowym "białym śladem", aby w samotności szukać ukojenia wśród gór.
Debiutanckie dzieło Adama Krzeptowskiego, górala, brata znanego narciarza Andrzeja, było filmem dość niezwykłym w polskiej kinematografii początku lat 30. Krzeptowski wziął w 1931 r. udział w ogłoszonym przez Komisję Zdrojową konkursie na film propagandowy o Zakopanem. Jego krótkometrażówka "Zima w Zakopanem" spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem i została skierowana do publicznej eksploatacji. Zarażony filmowym bakcylem Krzeptowski uwieczniał odtąd lekką, ręczną kamerą zimowe piękno gór. Nakręcony materiał stał się podstawą przyszłego filmu fabularnego, do którego scenariusz napisał artysta malarz Rafał Malczewski, syn Jacka. "Biały ślad" reprezentował Polskę na I Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1932 r. i otrzymał tam wyróżnienie za zdjęcia. Został zakupiony do Włoch i Stanów Zjednoczonych. Zagraniczny sukces nie pozostał bez wpływu na odbiór filmu w kraju, gdzie krytyka określała dzieło Krzeptowskiego jako "przepojone słońcem i zdrowiem, krzepiące, czyste w zamiarach i kolorycie". Istotnie, mimo skażonego grafomańskimi ciągotami scenariusza oraz dość nieporadnej realizacji i gry wykonawców - amatorów film zachwycał pięknymi kadrami, ujawniając fotogeniczność śniegu, piękno polskiego krajobrazu i folkloru. Dając wyraz swej fascynacji tatrzańską przyrodą i umiłowaniu gór, reżyser zawarł w "Białym śladzie" element bardzo osobisty, tak rzadko spotykany w naszej międzywojennej kinematografii.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 02:13:51
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.