Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Juliusz Osterwa

Juliusz Osterwa

 
zwiń

  • 1885. 06. 23
    Data urodzenia
    Kraków
  • 1923
    Odznaczenie
    Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • 1936
    Odznaczenie
    Złoty Wawrzyn Akademicki za "szerzenie zamiłowania do polskiej literatury dramatycznej"
  • 1946
    Odznaczenie
    Złoty Krzyż Zasługi
  • 1947. 05. 10
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie

Właściwie: Julian Andrzej Maluszek.
Aktor, reżyser teatralny. Wzrastał w biedzie, wcześnie osierocony tułał się po krewnych. Z braku środków utrzymania znalazł się we wrześniu 1904 r. w zespole T. Ludowego w Krakowie. Debiutował w tym teatrze w 1904 r. pod pseudonimem Juliusz Osterwa. Został mu on podsunięty przez Leona Schillera, którego rodzice w latach 1901-03 pomagali sierocie. Zaprzyjaźnił się z krakowską cyganerią artystyczną. Następnie wyjechał do Poznania i stał się ulubieńcem tamtejszej publiczności. Grał również w Wilnie, a od 1910 r. w Warszawie (teatry: Letni, Nowy, Polski, Rozmaitości). Podczas I wojny światowej był reżyserem Teatru Polskiego w Moskwie i Kijowie. Do historii teatru przeszedł jako twórca zespołu Reduta (w 1919 r.), którym kierował w Warszawie (do 1924 r. i 1931-1939) oraz w Wilnie i Grodnie (1925-1929). Kierując Redutą był jednocześnie dyrektorem Teatru Rozmaitości w Warszawie (1923-25) i Teatru im. Słowackiego w Krakowie (1932-1935). Po II wojnie światowej współpracował z Teatrem Polskim w Warszawie. Był jednym z najświetniejszych i najbardziej wszechstronnych aktorów w dziejach teatru polskiego. Jako reżyser zaważył na powodzeniu dramaturgii Stefana Żeromskiego i Jerzego Szaniawskiego.

Mąż aktorki Wandy Osterwiny, ojciec aktorki Elżbiety Osterwy oraz dziennikarki i reżyserki filmów dokumentalnych Marii Osterwy-Czekaj.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

    Obsada aktorska
    schowaj

  • 1921
    Film fabularny
    Obsada aktorska (Stefan Gromski)
2024.08.13 13:00:41
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.