Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Antoni Bednarczyk

Antoni Bednarczyk

 
zwiń

  • 1872. 05. 26
    Data urodzenia
    Radom
  • 1894. 12. 06
    Debiut teatralny
    w zespole L. Czystogórskiego w Radomiu
  • 1941. 02. 01
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Starych Powązkach (kwatera c. pierwsza-II-16)

Aktor, reżyser. Występował także pod pseudonimem Bednarski. Uczył się w gimnazjum w Radomiu, potem w Krakowie przygotowywał się na scenę pod kierunkiem R. Żelazowskiego i L. Stępowskiego (1990-91). Przez parę lat brał udział w przedstawieniach amatorskich organizowanych w Radomiu przez K. Hoffmana. W l. 1897-1900 występował w T. Polskim w Poznaniu; ceniono go już wówczas jako dobrego aktora charakterystycznego. W miesiącach letnich występował w teatrzykach ogródkowych Warszawy. W 1902 r. zaangażowany został do zespołu dramatu WTR. Grywał w teatrach warszawskich, najdłużej był związany ze sceną Teatru Rozmaitości (do 1927 r.). Mając za sobą przeszło trzysta ról i sto wyreżyserowanych sztuk, obchodził 4. grudnia 1925 r. w T. Narodowym jubileusz 30-lecia pracy. Od 1. września 1927 r. przeszedł na emeryturę, grał jednak i reżyserował nadal. Występował także w filmie. Wielką jego zasługą było doprowadzenie do powstania Schroniska Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Dziełu temu poświęcił wiele pracy i starań od chwili przybycia do Warszawy do uroczystego otwarcia Schroniska 13. O4. 1927 r. Nadano mu w związku z tym przydomek "wielkiego jałmużnika", a w 1926 r. został mianowany honorowym członkiem ZASP-u. Jego szlachetność i ofiarność nasunęły A. Grzymale-Siedleckiemu porównanie go do postaci Rzeckiego z "Lalki" B. Prusa. Od 1907 r. uczył gry aktorskiej na kursach u H. J. Hryniewieckiej, zajmował się też zbieraniem teatraliów.
Mąż aktorki Anieli Bogusławskiej.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

  • 2016
    Cytat filmowy: DLA CIEBIE POLSKO - Reżyseria
2024.08.31 03:02:36
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.