Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIEWCZYNA I CHŁOPAK

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1980
  • Premiera:
    1982. 12. 26
  • Gatunek:
    Film dla dzieci (młodzieży)
  • Barwny, 2384 m, 83 min

    Lokacje: stacje kolejowe: Grabów nad Pilicą, Dobieszyn.

    Uwaga: Film zrealizowano z materiałów serialu telewizyjnego "Dziewczyna i chłopak".

Chociaż Hanna Ożogowska miała w swoim dorobku wiele powieści bardzo popularnych wśród młodzieży, wielokrotnie wznawianych, tłumaczonych na języki obce i nagradzanych, doczekała się pierwszej ekranizacji dopiero w 1978 r., kiedy to jej wydaną w 1961 r. książkę "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" wybrał na swój debiut reżyserski Stanisław Loth. Zrealizował on wówczas 6-odcinkowy serial dla TVP, który cieszył się ogromnym powodzeniem wśród młodych widzów. Sukces serialu sprawił, że z tego samego materiału zdecydowano się zmontować dwa lata później film kinowy.

Pomysł fabuły opiera się na zamianie rolami brata i siostry, bardzo podobnych do siebie zewnętrznie, ale mających zupełnie odmienne charaktery. Wakacje spędzone "w skórze" tego drugiego stają się dla rodzeństwa sprawdzianem wzajemnej lojalności, wytrwałości, odwagi, wierności raz powziętemu postanowieniu, zaś dla widowni obserwującej perypetie rzekomej Tosi i fałszywego Tomka - źródłem znakomitej, pełnej humoru zabawy. W głównych rolach wystąpiło znalezione po długich poszukiwaniach, m.in. wśród uczestników zorganizowanego przez "Express Wieczorny" zlotu bliźniaków, rodzeństwo Ania i Wojtek Sieniawscy z Krakowa.
Tosia i Tomek, już jako licealiści, wspominają niecodzienną historię, jaka im się przydarzyła kilka lat wcześniej. Po pobycie w szpitalu Tosia wróciła do domu z ostrzyżoną głową, stając się przez to jeszcze bardziej podobna do brata. Gdy mama rodzeństwa wyjeżdża służbowo, zapracowany ojciec postanawia wysłać dzieci wcześniej na wakacje: Tomka - do swojego brata nadleśniczego, a Tosię - do cioci Isi na wieś. Tomek, który na basenie wdał się w awanturę z kolegą, zostaje ukarany przez tatę zakazem wychodzenia z domu. Chcąc jednak dokończyć porachunki, wymyka się potajemnie, każąc siostrze podawać się za niego. Przebraną w Tomkowe ubranie dziewczynkę zastaje gajowy, który przyjechał po Tomka. Nie chcąc wydać brata, Tosia jedzie zamiast niego do leśniczówki, zostawiając mu w domu z wyjaśnieniem. Na miejscu czeka ją wiele przygód, w których przyjdzie się jej wykazać iście "męską" odwagą. Wróciwszy do domu po zwycięskim pojedynku z kolegą Cześkiem, Tomek znajduje list. Nie mając innego wyjścia, chłopiec rusza w Tosinej sukience w podróż do cioci Isi, gdzie witają go trzy zaciekawione siostrzyczki i ich mały braciszek. "Kuzynka" z miasta nie ma jednak zamiaru bawić się z nimi lalkami. Staje na czele dziewczyńskiej bandy, którą niebawem zaczyna trenować w takich dyscyplinach jak plucie na odległość i strzelanie z procy. Wypowie też "wojnę" sąsiedzkiej bandzie chłopaków. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DZIEWCZYNA I CHŁOPAK, CZYLI HECA NA 14 FAJEREK
Powieść
AutorHanna Ożogowska

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 02:20:25
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.