Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROMANS Z INTRUZEM

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1984
  • Premiera:
    1985. 08. 29
  • Gatunek:
    Film psychologiczny, Film wojenny
  • Język:
    polski, niemiecki
  • Barwny, 2535 m, 89 min

    Lokacje: Szadek, Warta, Łęki Kościelne (dwór), Sieradz (rynek), Rossoszyca (kościół Św. Wawrzyńca przy ul. Kościelnej 4), Warta (ul. Klasztorna, Rynek z Urzędem Miejskim).

Młody żołnierz Wermachtu w mundurze polowym łącznościowca przekrada się nocą przez graniczną rzekę. Na polskim brzegu zostaje ujęty przez kaprala Matulę. Jest 24 sierpnia 1939 roku, prowokacje niemieckie i incydenty graniczne mnożą się z dnia na dzień. Ten jednak należy do wyjątkowych. Dezerter nalega, aby skontaktować go z kimś z dowództwa. Sprawa trafia do płk. Klona z kontrwywiadu w Dowództwie Sztabu Armii Łódź, który każe natychmiast wezwać porucznika Adama Kossowicza. Kossowicz, który kartę powołania i przydział do Dwójki dostał zaledwie trzy miesiące temu, z trudem przyzwyczaja się do wojskowej dyscypliny, zwłaszcza że jego kwaterę odwiedziła narzeczona Helena, koleżanka z gimnazjum, w którym uczył języka niemieckiego.
W samochodzie, którym jadą w kierunku granicy, pułkownik przedstawia Adamowi współpracownika, plutonowego Zenka. Niemiec, Ernst Hoffman, ze względu na wagę informacji, które ma do zakomunikowania, prosi pułkownika o rozmowę w cztery oczy. Po jej zakończeniu pułkownik, nie kryjąc swego wzburzenia, wyjeżdża natychmiast do Łodzi, podejrzewa bowiem niemiecką prowokację, próbę wciągnięcia polskiego wywiadu w jakąś grę. Zgodnie z pozostawionymi instrukcjami, Kossowicz, Zenek i kapral Matula ekspediują przebranego w cywilne ubranie Niemca do innego miasteczka. W drodze mija ich motocyklista Alfred Kubicki, skupujący żywność dla armii, który już uprzednio pomógł im naprawić samochód.
Zajmują opuszczoną luksusową willę. W miasteczka zaczęła się panika, ludzie szturmują kasy PKO, sklepy, dworzec kolejowy zapchany jest wojskiem i uciekinierami. Sprawy zaopatrzenia wziął na siebie zaradny, pomysłowy Zenek, który patrzy z wyższością zawodowego "dwójkarza" na swego przełożonego, urodzonego cywila. Hoffman, pilnie strzeżony, wpada w coraz większe przygnębienie, nie rozumie swojej sytuacji. Uparcie powtarza, że nikt go nie przysłał, działał wyłącznie z wewnętrznej potrzeby. Radio nadaje informacje: podpisano układ polsko-brytyjski, niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" wpłynął do portu w Gdańsku.
Niespodziewanie przyjeżdża Helena. Adam na próżno usiłuje skłonić narzeczoną do natychmiastowego powrotu do Łodzi.
Na usilną prośbę Hoffmana, Adam zgadza się wyjść 25 sierpnia o godzinie 4.10 na taras willi. Żaden odgłos jednak nie mąci ciszy. Hoffman zdaje sobie sprawę, że teraz, kiedy jego informacja okazała się nieprawdziwa, ostatecznie zostanie uznany za szpiega Adam uważnie go obserwuje, słucha coraz bardziej nerwowych wypowiedzi. Zaczyna mu wierzyć. Łączy ich umiłowanie niemieckiej literatury romantycznej, zrozumienie istoty "duszy niemieckiej". Hoffman twierdzi, że nie może identyfikować się ze złem, które zapanowało w Niemczech i zmusiło go do porzucenia ojczyzny. Pisze list do Klausa Manna adresowany do Ambasady Holenderskiej, prosi o skontaktowanie ze środowiskiem niemieckich uchodźców w Polsce, czym także wzbudza podejrzenia. Pułkownik Klon poleca Adamowi przekazać Hoffmana straży granicznej.
Helenie, która spodziewa się dziecka, udało się dopiąć celu: sprowadzony na miejsce ksiądz udziela jej i Adamowi ślubu. Panna młoda występuje w długiej białej sukni, którą przezornie ze sobą zabrała, o resztę zadbał Zenek - są obrączki, kwiaty, poczęstunek.
Niemiec i jego obstawa natychmiast wyjeżdżają zarekwirowanym samochodem. Po drodze silnik odmawia posłuszeństwa, ale Zenek znajduje konie, które zaprzężono do samochodu. Na granicy pełne pogotowie. Dotarła tu wiadomość, że Niemcy zaczęli usuwać zapory na szosach. Hoffman zostaje odwieziony do budynku Straży Celnej, tuż przy moście, na którym ma być "zwrócony" Niemcom. Zenek i Adam szykują się do powrotu, wypełnili swoje zadanie.
Szum silników a później gwałtowne detonacje nie budzą wątpliwości - zaczęła się wojna. Adam postanawia ratować więźnia. Docierają wraz z Zenkiem do budynku Straży Celnej w chwili gdy niemieckie czołgi widać już przez okno. Uciekają wraz z Hoffmanem do miasteczka, w którym płonie wiele budynków, na ulicach leżą zabici. Wkrótce zostają ujęci przez Niemców. Adam, powołując się na prawo wojenne, próbuje ocalić Hoffmana jako rannego cywila, ale wskazani przez Kubickiego, który okazał się niemieckim konfidentem, wszyscy trzej zostają odprowadzeni za miasto i rozstrzelani.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KONIEC WAKACJI
Powieść
AutorWacław Biliński
2024.06.06 02:20:09
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.