Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CIOSY

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1980
  • Premiera:
    1981. 06. 01
  • Gatunek:
    Film psychologiczny
  • Barwny, 2734 m, 100 min

    Lokacje: Iłża (Rynek, ulice: Przy Murach, Partyzantów, Doktor Anki, Kowalska).

Wiktor Wiarecki po codziennej porcji porannej gimnastyki i drobnej scysji z żoną, która wróciła z nocnego dyżuru w szpitalu, wychodzi na pogrzeb swego starszego kolegi, znanego pisarza Stefana Przewłockiego. Na cmentarzu spotyka wielu znajomych. Sam jest również pisarzem, ale jak mówi, od lat siedzi na ławce rezerwowych. Opublikował kilka sztuk teatralnych i powieści kryminalnych. Wciąż podejmuje bezskuteczne próby pisania. Boryka się również w kłopotami domowymi - jego żona Irena przeżywa kryzys psychiczny. Jego syn z pierwszego małżeństwa stał się obcym człowiekiem, przestali się widywać.
Klika dni po pogrzebie Stefana Wiktor składa wizytę wdowie po nim, Teresie, która jest siostrą jego pierwszej żony. Teresa wręcza Wiktorowi teczki z notatkami. To materiały do powieści, której jej mąż nie zdążył, czy może nie chciał napisać. Stefan zostawił je przyjacielowi, powierzając mu zadanie stworzenia książki...
Wychodząc od Teresy, na schodach spotyka jednego z kolegów, który domyśla się celu wizyty Wiktora. Odtąd będzie nękany tajemniczymi telefonami. Rozmówca posuwa się nawet do okrutnych żartów, podając się za zmarłego Stefana.
Wiktor przystępuje do pracy. Z notatek Stefana powoli wyłania się obraz ostatnich miesięcy wojny.
... Młody podchorąży, dowódca oddziału Armii Krajowej, Stefan Przewłocki "Byron" postanawia zerwać z dotychczasową działalnością, wychodzi z lasu, by się ujawnić. W zimową noc zostaje przesłuchany przez Skargę. Wtedy także po raz pierwszy spotyka Teresę. Kilka tygodni później, po rozwiązaniu Armii Krajowej, dowództwo nad oddziałem Stefana przejmuje "Drzazga". Oddział staje się bandą. Ze Stefanem spotyka się "Chmurny", zarzuca mu zdradę. Wielu dawnych podkomendnych "Byrona" chce zerwać z konspiracją. Zdecydowani na nowe życie biorą udział w uroczystej akademii w miasteczku, odbywającej się po kapitulacji Berlina. W trakcie uroczystości na salę wkracza "Drzazga" ze swoim oddziałem. Rozpoczyna się strzelanina kończąca się masakrą zaskoczonych uczestników akademii. Stefana ratuje "Chmurny"...
Po przejrzeniu notatek Wiktor domyśla się tajemnicy, która nie pozwoliła Przewłockiemu napisać powieści. Stefan wyraźnie pragnął coś zataić. Nie wyjaśnił, kto rozpoczął tamtą, tragiczną w skutkach strzelaninę. Nie wiedział ? Nie chciał ?
Mnozą się kłopoty w domu. Irena coraz częściej wpada w stan histerii, nie rozumiejąc problemów męża. Poprzednia żona Wiareckiego zostawia mu wiadomość, że ich syn Jurek został ojcem. Wiktor wyjeżdża na spotkanie literatów z robotnikami, nadal nie odnajduje spokoju. Postanawia odszukać uczestników tamtych wydarzeń. Rozmawia ze Skargą, lecz ten nie potrafi powiedzieć nic konkretnego. Następnie odwiedza Franciszka, obecnie naczelnika tamtego miasteczka. Franciszek twierdzi, że winnym masakry był "Chmurny". Kim był ten człowiek, wiedział chyba tylko Stefan.
Po powrocie do domu Wiktor zastaje kartkę od Ireny: "Wybacz, ale chcę być jakiś czas sama". Składa niezapowiedzianą wizytę Jurkowi, chce zobaczyć wnuka. Po dramatycznej rozmowie syn odrzuca jego pomoc finansową.
Ponownie odwiedza Teresę. To ona informuje go, kim był "Chmurny" podając jego obecny adres. Wiktor jedzie tam... Bernard, obecnie właściciel warsztatu samochodowego, pamięta wszystko, twierdzi jednak, że nie wie, skąd "Drzazga" dowiedział się o akademii. Przebrani za funkcjonariuszy milicji, weszli do miasteczka. "Drzazga" podjął tę decyzję, by - jak mówił - "dać nauczkę ludziom małej wiary". Wyjaśnia się również, dlaczego Stefan nie napisał książki - Bernard był jego stryjecznym bratem.
Teraz Wiktor załatwia swoje bieżące sprawy: odnajduje w sanatorium Irenę, podejmują udaną próbę porozumienia się. Zwierza się ze swych trosk przyjacielowi Obrockiemu zagranicznej tłumaczce obiecuje rychło nową powieść. Po zebraniu związkowym czynnie rozprawia się z Aleksym, bije chłopaka, który przezeń nasłany, był wykonawcą telefonów.
Któregoś dnia, oznajmiając, iż chce napisać "powieść o moralności", podpisuje umowę z wydawcą.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.09.23 00:08:21
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.