Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BLOK.PL

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • Premiera:
    2001. 05. 18
  • Barwny, 82 min
    Lokacje: Warszawa (osiedle Bernardyńska), jednostka wojskowa 2189 w Kazuniu Nowym i Nowym Dworze Mazowieckim.
    24 kwietnia 2001 film miał premierę telewizyjną (w telewizji Canal +),

Krytyka przyjęła debiutanckie dzieło Marka Bukowskiego (laureata nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, aktora znanego m.in. z filmów "Pożegnanie z Marią", "Nad rzeką, której nie ma", "Kawalerskie życie na obczyźnie") z mieszanymi odczuciami. Jedni zarzucali młodemu niezależnemu twórcy, że powiela grzechy "oficjalnego" obiegu, brnie w schematy, nie wychodzi poza konwencjonalne myślenie i nie ma nic nowego do powiedzenia. Inni chwalili, że w oryginalny, ale jednocześnie niezwykle trafny sposób komentuje polską rzeczywistość, a dzięki mnogości środków wyrazu, zastosowaniu komputerowej obróbki obrazu i przebarwionym zdjęciom konsekwentnie kreującym ekranową rzeczywistość zrealizował film na wskroś nowoczesny. Jeszcze inni podawali obraz Bukowskiego jako przykład surrealistycznej zabawy w kino, całkowicie pozbawionej jakiejś tezy, opartej na absurdzie, ale wywiedzionym z naszej rzeczywistości i przez to łatwo rozpoznawalnej. Scenariusz "bloku.pl" powstał w 1998 r. Gdy nie powiodły się próby znalezienia producenta o ustalonej pozycji rynkowej, Ewa i Marek Bukowscy postanowili zrobić film własnymi siłami. Debiutowali nie tylko oni, ale także większość aktorów, scenograf, operator, kierownik produkcji. Zdjęcia trwały 17 dni. Kręcono je w czerwcu 2000 r. m.in. w Warszawie na osiedlu Siekierki, gdzie przy ulicy Bernardyńskiej znaleziono tytułowy blok. Jak mówił w wywiadach reżyser, film jest "próbą zmierzenia się z otaczającą rzeczywistością, pełną pozorów, smutną i beznadziejną". Trudno streścić jego fabułę. To raczej zbiór scenek, minihistorii, równorzędnych epizodów z życia mieszkańców jednego bloku. A dziwni to mieszkańcy: jest wśród nich Henryk - właściciel obskurnego osiedlowego baru i gorący zwolennik przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, jego córka Ewa pracująca na poczcie i właśnie szykująca się do ślubu z Markiem, który, podobnie jak ona, regularnie ćpa. Jest także nastoletnia Zosia, która chce zostać modelką i kocha się w wysportowanym, ale bezrobotnym Romku, samotna i sfrustrowana Barbara w blond peruce i z ostrym makijażem, będąca kopią lalek Barbie, które zastępują jej rodzinę. Jest piękna Iza - obiekt pożądliwych spojrzeń Romka, zwariowany komputerowiec Grzegorz zafascynowany światem wirtualnym, Arkadiusz - niegdyś "milionowe dziecko socjalizmu", teraz akwizytor bez przyszłości marzący o innym, ciekawszym życiu, są wreszcie podgoleni młodzieńcy ćwiczący w urządzonej w piwnicy siłowni lub wystający godzinami na klatce schodowej. Wszyscy oni zatrzymali się w pół kroku, wegetują w zawieszeniu. Utknęli w świecie, którego nie potrafią zrozumieć. Czują się spisani na straty. Otaczają się gadżetami, które mają im ubarwić szarą codzienność. W prymitywny, infantylny, niekiedy zakrawający na dewiację sposób szukają kontaktu z drugim człowiekiem. Wszystkie postaci łączy powolne dążenie do autodestrukcji, a tymczasem, na skutek maniakalnych wyczynów jednego z mieszkańców, katastrofa przybierze bardzo konkretny wymiar. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

BLOK.PL w internecie

2024.03.01 02:44:25
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.