Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROSEMARY'S BABY

  • Tytuł polski: DZIECKO ROSEMARY
  • Film fabularny
  • Produkcja:
    USA
  • Rok produkcji:
    1968
  • Barwny, 136 min

Głośny horror, którego scenariusz powstał na kanwie bestsellerowej powieści Iry Levina o tym samym tytule. W karierze Romana Polańskiego, absolwenta łódzkiej szkoły filmowej, był to obraz ogromnie ważny. Ugruntował pozycję polskiego reżysera na rynku amerykańskim, przyniósł mu międzynarodową sławę i opinię jednego z najbardziej oryginalnych twórców współczesnego kina światowego. Po nowojorskiej premierze "Dziecka Rosemary" recenzenci prasy fachowej prześcigali się w pochwałach. Polański podbił Hollywood. Kiedy po niespełna dwunastu miesiącach pobytu w Stanach Zjednoczonych w 1968 roku przystąpił do realizacji "Dziecka Rosemary", miał w swym dorobku kilka filmów, m.in. nakręconych w Ameryce "Nieustraszonych pogromców wampirów". Wcześniej powstał jego krótkometrażowy obraz "Dwaj ludzie z szafą" (1958), który reżyser zrealizował jeszcze podczas studiów. Film otrzymał aż pięć międzynarodowych nagród, w tym Brązowy Medal w Brukseli. Cztery lata później wyreżyserował swój pierwszy film długometrażowy "Nóż w wodzie", ledwie zauważony przez rodzimą krytykę, który stał się sensacją na Zachodzie. "Nóż w wodzie" otrzymał nagrodę krytyków na festiwalu w Wenecji, a Akademia Filmowa przyznała mu nominację do Oscara. Głośno mówiło się również o kolejnych dziełach Polańskiego: "Wstręt" i "Matnia". "Dziecko Rosemary" jest filmem zrealizowanym po mistrzowsku, za swe dzieło Roman Polański otrzymał dwie nominację do Oscara za reżyserię i adaptację powieści Levina. Po mistrzowsku grają również aktorki Mia Farrow jako Rosemary oraz Ruth Gordon, która wcieliła się w jej sąsiadkę. Za tę wspaniałą kreację Akademia Filmowa uhonorowała aktorkę złotą statuetką w kategorii najlepsza rola drugoplanowa. Uwagę krytyków i publiczności zwróciła także piękna muzyka Krzysztofa Komedy.
Małżeństwo Rosemary (Mia Farrow) i Guy Woodhouse (John Cassavetes) wynajmuje mieszkanie w starej kamienicy na 72 ulicy w zachodniej części Manhattanu. Młodzi nie zważają na przestrogi przyjaciela Hutcha (Maurice Evans), że dom nie cieszy się dobrą sławą i w przeszłości był miejscem tajemniczych zdarzeń. Właścicielami kamienicy są starsi wścibscy ludzie, Roman Castevet (Sidney Blackmer) i jego żona Minnie (Ruth Gordon). Rosemary poznaje jedną z lokatorek Terry, która opowiada jej o dobroci i bezinteresowności Castevetów. Kilka dni później sąsiedzi są wstrząśnięci tajemniczą śmiercią dziewczyny, która wypada z okna swego mieszkania. Minnie często odwiedza Rosemary. Podczas jednej z wizyt zaprasza ją razem z Guyem na kolację. Okazuje się, że gospodarz jest niezwykle sympatycznym starszym panem, który interesuje się teatrem i jego historią. Guy, podrzędny aktorzyna telewizyjny, ma powód do ogromnej radości. Niespodziewanie otrzymuje propozycję zagrania głównej roli w teatrze. W przedstawieniu miał wystąpić znany aktor, który nagle stracił wzrok. Guy dzieli się swoją radością z żoną, sugerując, że do szczęścia brakuje im jedynie dziecka. Tymczasem Minnie Castevet, która stale bywa u Rosemary, częstuje ją dziwnym deserem, po którym młoda kobieta ma halucynacje. Nocą dręczą ją koszmary senne, w których jest gwałcona przez jakieś monstrum. Rankiem zauważa na swym ciele zadrapania i zwierza się ze swych obaw mężowi. Ten ją uspokaja, że poprzedniego dnia trochę za dużo wypił i być może nie był zbyt delikatny. Wkrótce Rosemary przekonuje się, że jest w ciąży. Tymczasem umiera jej przyjaciel Hutch, który nagle zachorował. Przed śmiercią przekazuje jej książkę, z której treści wynika, że Castevetowie są praktykującymi czarownikami. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

  • Reżyseria
     
  • Scenariusz
     
  • Zdjęcia
    William A. Fraker
     
  • Scenografia
    Richard Sylbert
     
  • Muzyka
     
  • Obsada aktorska
    Mia Farrow
    Rosemary Woodhouse
    John Cassavetes
    Guy Woodhouse
    Ruth Gordon
    Minnie Castevet
    Ralph Bellamy
    dr. Abe Sapirstein
    Charles Grodin
    dr. C. C. Hill

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ROSEMARY'S BABY
AutorIra Levin

Nagrody
schowaj

  • 1969
    Nagroda Amerykańskiej Gildii Scenarzystów
    nominacja do nagrody
  • 1969
    Złoty Glob (Nagroda Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w Hollywood)
    nominacja w kategorii: najlepszy scenariusz
  • 1969
    Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej)
    nominacja w kategorii: najlepszy scenariusz adaptowany
  • 1970
    Nagroda Francuskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych
    w kategorii: najlepszy film zagraniczny

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 02:55:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.