URODZINY MŁODEGO WARSZAWIAKA
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1980
- Premiera:1980. 09. 23
- Gatunek:Film wojenny
- Barwny, 2725 m, 96 min
Lokacje: Warszawa (Budynek Dyrekcji Kolei Państwowych przy ul. Targowej 74).
Ekranizacja powieści "Młodego warszawiaka zapiski z urodzin" Jerzego Stefana Stawińskiego. Ceniony prozaik, scenarzysta filmowy i telewizyjny, jeden z najciekawszych współtwórców tzw. szkoły polskiej, wielokrotnie sam przenosił na ekran własne utwory, reżyserując m.in. filmy "Rozwodów nie będzie", "Pingwin", "Przedświąteczny wieczór", "Godzina szczytu". "Urodziny młodego warszawiaka" to zapis dramatycznych przeżyć młodego człowieka dojrzewającego w nader burzliwych czasach. Film relacjonuje wybrane z biografii bohatera cztery rocznice urodzin, być może najważniejsze w całym jego życiu.
24.IX.1938. Młody warszawiak - Jurek, świeżo upieczony maturzysta, obchodzi swoje siedemnaste urodziny. Wpływowy i bogaty tata zaprasza go na kolację do eleganckiego lokalu, przedstawia swojej czwartej i niewiele starszej od syna żonie. Proponuje mu wyjazd na studia na Sorbonę. Jurek jednak podjął już decyzję - za kilka dni rozpoczyna roczną obowiązkową służbę w Szkole Podchorążych Łączności w Zegrzu. Mówi się dużo o wojnie, ale nastroje są pełne optymizmu i wiary w niezłomną siłę polskiej armii.
24.IX.1939. Jurek w swe osiemnaste urodziny ze starszym szeregowym Karczewskim oraz szeregowcem Walczakiem pod silnym obstrzałem naprawiają przerwaną linię telefoniczną pomiędzy gmachem Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowej na Targowej a Zamkiem Królewskim. Z gałęzi ulicznego drzewa chłopiec zdejmuje kolorową papużkę, która uciekła z pobliskiego ZOO. Wieczorem ofiarowuje ją swojej młodej macosze Jadźce. Wizytę u ojca na Mokotowie zakłócają odgłosy walk o pobliską Królikarnię. Jadźka nie może pogodzić się z tym, że mąż w ostatniej chwili zrezygnował z opuszczenia kraju wraz z przedstawicielstwem General Motors. Ojciec Jurka, jak zwykle pełen humoru i pozornego cynizmu, zbywa ją żartami; wspomina planowany wyjazd syna na Sorbonę.
Wracając na służbę Jurek poznaje Teresę - swoją późniejszą miłość.
24.IX.1943. Jerzy kończy dwadzieścia dwa lata. Nadal mieszka z babcią na Żoliborzu, pracuje w Urzędzie Skarbowym jako kontroler. Zapewnia mu to swobodę w poruszaniu się po mieście, chroni przed łapankami, przynosi także niezłe, choć często niezupełnie uczciwe dochody, które zasilają konspiracyjną kasę. Wracając z kontroli spotyka łączniczkę Teresę, która zawiadamia go, że gestapo aresztowało Albina, posiadacza "ukaefki" własnej produkcji. Oddziałowi grozi "wsypa". Jurek kontaktuje się ze swym wypróbowanym druhem z września 1939 - Karczewskim. Wieczorem odwiedza ojca, który podkpiwając z gderania Jadźki i nieszczęśliwej miłości syna do Teresy, wznosi toast za jego wyjazd za rok na Sorbonę.
24.IX.1944. - Pięćdziesiąty szósty dzień Powstania na Mokotowie i dwudzieste trzecie urodziny porucznika Jerzego. Toczą się ciężkie walki o utrzymanie Królikami. Powstańcy mają dużo broni, lecz brakuje ludzi zdolnych do jej obsługi. Podczas sprawdzania przerwanej łączności zostaje ciężko ranny sierżant Karczewski. Jurek z narażeniem życia przenosi przyjaciela do prowizorycznego szpitala. Spotyka tu chorego ojca, którym troskliwie opiekuje się żona. I tym razem nie chciał opuścić Warszawy. Niezadowolona Jadźka wyciąga jednak resztki koniaku; spełniają tradycyjny toast za studia na Sorbonie. Wieczorem, w powstańczej piwnicy, Jurek i Teresa biorą ślub. Następnego dnia ona zejdzie do kanałów, on ruszy do przeciwnatarcia na Królikarnię. Nigdy się już nie zobaczą.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Scenograf II
- Współpraca scenograficzna
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzyki
- Dyrygent
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Efekty pirotechnicznew napisach imię: Alosza
- Ewolucje kaskaderskienie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisach
- KonsultacjahistorycznaJózef Biernackihistoryczna
- Materiały archiwalnefotografiefotografie
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjnaw napisach imię: Piotr
- Produkcja
- Współpraca produkcyjnaStudio Filmowe Barrandov
- Obsada aktorskaJerzy BieleckiStanisław Bielecki, ojciec JerzegoTeresaJadźka, żona ojca Jerzegobabcia JerzegoKarczewskiZiemowit, kolega JerzegoWalczakGustaw, dowódca Jerzego w AKpułkownikurzędnik skarbowyAntoni Jakubowiczmężczyzna pod budką z bimbremWacław, lekarz w szpitalu powstańczymporucznik tańczący w restauracji z Jadźkąmężczyzna pod budką z bimbremKrzysztof, kolega Jerzegokobieta prowadząca budkę z bimbremksiądz udzielający ślubu Teresie i Jerzemu oraz Ziemowitowi i Przybysławiełączniczka Przybysława, żona Ziemowitapartyzant "Wolski"podkomendny Ziemowitamajor, powstańczy dowódca Jerzegokolega Jerzego; w napisach nazwisko: Luffttramwajarz, kolega Karczewskiegooficer w restauracjiUhlmann, lokator ojca Jerzegomężczyzna pod budką z bimbremmężczyzna w tramwaju; nie występuje w napisachpowstaniec; nie występuje w napisachpowstaniec; nie występuje w napisachpowstaniec; nie występuje w napisachpowstaniec; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
MŁODEGO WARSZAWIAKA ZAPISKI Z URODZIN | |
Powieść | |
Autor | Jerzy Stefan Stawiński |