Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

THE SHOUT

  • Tytuł polski: KRZYK
  • Tytuł polski: WRZASK
  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Wielka Brytania
  • Rok produkcji:
    1978
  • Barwny, 83 min

W 1967 roku Jerzy Skolimowski był uznawany za objawienie w polskiej kinematografii. Miał wówczas 29 lat i już mógł się poszczycić prestiżowymi międzynarodowymi nagrodami i trzema wysoko ocenianymi przez krytykę filmami "Rysopis" (1964), "Walkower" (1965), "Bariera" (1966). Urodzony w Polsce reżyser, absolwent łódzkiej filmówki, od kilkudziesięciu lat mieszkający i tworzący za granicą, swój ostatni film w kraju nakręcił w 1967 roku. Ze względu na antypolityczną wymowę dramat "Ręce do góry" przeleżał na półce 18 lat. Dopiero w 1981 roku (po dokręceniu przez Skolimowskiego współczesnego suplementu) film został pokazany na festiwalu w Cannes. Polscy widzowie musieli czekać jeszcze cztery lata. Przyszły twórca głośnej "Fuchy" pierwszy sukces poza krajem zaznaczył dziełem "Le Depart", nagrodzonym berlińskim Złotym Niedźwiedziem. Wyróżniony na festiwalu w Cannes Nagrodą Specjalną Jury "Krzyk" jest drugim, po "Deep End", fabularnym filmem Jerzego Skolimowskiego, zrealizowanym w Wielkiej Brytanii. Za podstawę scenariusza posłużyła opublikowana w 1924 roku nowela pod tym samym tytułem, angielskiego poety i pisarza Roberta Gravesa (1895-1985), autora powieści "Ja, Klaudiusz" i "Klaudiusz i Messalina".
"Utwór Gravesa to prawdziwe arcydzieło" - pisał recenzent. Jerzemu Skolimowskiemu udało się dorównać geniuszowi literackiego pierwowzorowi. Stworzył mroczną, ale zarazem fascynującą opowieść o pensjonariuszu zakładu dla umysłowo chorych, obdarzonym niezwykłymi zdolnościami.

Wszystko zaczęło się od meczu krykieta, rozgrywanego między drużyną z wioski Lampton a pacjentami miejscowego szpitala psychiatrycznego. Na mecz przyjeżdża Robert Graves, któremu chory psychicznie Charles Crossley opowiada swoją dziwną historię. Znajomość z kompozytorem Anthonym Fieldingiem i jego żoną Rachel wiele zmienia nie tylko w życiu Charlesa. Zostaje zaproszony przez małżonków na obiad do ich domu. Gawędząc z gospodarzami wspomina lata dzieciństwa spędzone w Australii. Poznał tajemnice aborygenów, od ich czarownika nauczył się krzyku, którym można zabijać.
Mimo niechęci Fieldingów, znużonych jego opowieściami, Crossley zostaje na noc. Nazajutrz próbuje uwieść żonę kompozytora. Potem, chcąc dowieść swoich czarodziejskich umiejętności, przeraźliwym krzykiem zabija na polu owcę. Obecność Charlesa w domu Fieldingów burzy spokojną dotychczas egzystencję młodego małżeństwa. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

  • Reżyseria
     
  • Scenariusz
    Michael Austin
     
     
  • Zdjęcia
    Mike Molloy
     
  • Scenografia
    Simon Holland
     
  • Muzyka
    Anthony Banks
    tamat i muzyka dodatkowa
    Michael Rutherford
    tamt i muzyka dodatkowa
    Rupert Hine
    muzyka elektroniczna
  • Obsada aktorska
    Alan Bates
    Crossley
    Susannah York
    Rachel Fielding
    John Hurt
    Anthony
    Robert Stephens
     
    Tim Curry
    Robert Graves
    Julian Hough
     
    Carol Drinkwater
     
    John Rees
    inspektor
    Nick Stringer
     
    Susan Woolridge
    Harriet
    pacjent szpitala psychiatrycznego; nie występuje w napisach
    sędzia meczu krykieta; nie występuje w napisach

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
Nowela Roberta Gravesa
Nowela
AutorRobert Graves

Nagrody
schowaj

  • 1978
    Cannes (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Nagroda Jury
2024.06.06 02:55:23
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.