THE SHOUT
- Tytuł polski: KRZYK
- Tytuł polski: WRZASK
- Film fabularny
- Produkcja:Wielka Brytania
- Rok produkcji:1978
- Barwny, 83 min
W 1967 roku Jerzy Skolimowski był uznawany za objawienie w polskiej kinematografii. Miał wówczas 29 lat i już mógł się poszczycić prestiżowymi międzynarodowymi nagrodami i trzema wysoko ocenianymi przez krytykę filmami "Rysopis" (1964), "Walkower" (1965), "Bariera" (1966). Urodzony w Polsce reżyser, absolwent łódzkiej filmówki, od kilkudziesięciu lat mieszkający i tworzący za granicą, swój ostatni film w kraju nakręcił w 1967 roku. Ze względu na antypolityczną wymowę dramat "Ręce do góry" przeleżał na półce 18 lat. Dopiero w 1981 roku (po dokręceniu przez Skolimowskiego współczesnego suplementu) film został pokazany na festiwalu w Cannes. Polscy widzowie musieli czekać jeszcze cztery lata. Przyszły twórca głośnej "Fuchy" pierwszy sukces poza krajem zaznaczył dziełem "Le Depart", nagrodzonym berlińskim Złotym Niedźwiedziem.
Wyróżniony na festiwalu w Cannes Nagrodą Specjalną Jury "Krzyk" jest drugim, po "Deep End", fabularnym filmem Jerzego Skolimowskiego, zrealizowanym w Wielkiej Brytanii. Za podstawę scenariusza posłużyła opublikowana w 1924 roku nowela pod tym samym tytułem, angielskiego poety i pisarza Roberta Gravesa (1895-1985), autora powieści "Ja, Klaudiusz" i "Klaudiusz i Messalina".
"Utwór Gravesa to prawdziwe arcydzieło" - pisał recenzent. Jerzemu Skolimowskiemu udało się dorównać geniuszowi literackiego pierwowzorowi. Stworzył mroczną, ale zarazem fascynującą opowieść o pensjonariuszu zakładu dla umysłowo chorych, obdarzonym niezwykłymi zdolnościami.
Wszystko zaczęło się od meczu krykieta, rozgrywanego między drużyną z wioski Lampton a pacjentami miejscowego szpitala psychiatrycznego. Na mecz przyjeżdża Robert Graves, któremu chory psychicznie Charles Crossley opowiada swoją dziwną historię. Znajomość z kompozytorem Anthonym Fieldingiem i jego żoną Rachel wiele zmienia nie tylko w życiu Charlesa. Zostaje zaproszony przez małżonków na obiad do ich domu. Gawędząc z gospodarzami wspomina lata dzieciństwa spędzone w Australii. Poznał tajemnice aborygenów, od ich czarownika nauczył się krzyku, którym można zabijać.
Mimo niechęci Fieldingów, znużonych jego opowieściami, Crossley zostaje na noc. Nazajutrz próbuje uwieść żonę kompozytora. Potem, chcąc dowieść swoich czarodziejskich umiejętności, przeraźliwym krzykiem zabija na polu owcę. Obecność Charlesa w domu Fieldingów burzy spokojną dotychczas egzystencję młodego małżeństwa. [PAT]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- ScenariuszMichael Austin
- ZdjęciaMike Molloy
- ScenografiaSimon Holland
- MuzykaAnthony Bankstamat i muzyka dodatkowaMichael Rutherfordtamt i muzyka dodatkowaRupert Hinemuzyka elektroniczna
- Obsada aktorskaAlan BatesCrossleySusannah YorkRachel FieldingJohn HurtAnthonyRobert StephensTim CurryRobert GravesJulian HoughCarol DrinkwaterJohn ReesinspektorNick StringerSusan WoolridgeHarrietpacjent szpitala psychiatrycznego; nie występuje w napisachsędzia meczu krykieta; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
Nowela Roberta Gravesa | |
Nowela | |
Autor | Robert Graves |
Nagrodyschowaj
- 1978Cannes (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Nagroda Jury