CZERWONE WĘŻE
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1981
- Premiera:1983. 03. 04
- Gatunek:Film dla dzieci (młodzieży)
- Barwny, 2628 m, 92 min
Lokacje: Łódź (m.in. Księży Młyn, ul. Narutowicza przy Pl. Dąbrowskiego, fabryka Scheiblera ("Uniontex") przy ul. Tymienieckiego, stary budynek dworca Łódź Kaliska, podwórze kamienicy przy ul. Piramowicza 9, Plac Wolności, fotoplastykon w pałacu Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej 15, willa Ludwika Grohmana przy ul. Tylnej 9/11), Katowice (wieża ciśnień w Szopienicach), Mysłowice (stacja PKP).
Rok 1931. Na Śląsku już drugi tydzień trwa strajk hutników. W ramach porozumienia związków zawodowych dzieci z najbiedniejszych rodzin strajkujących są przygarniane przez rodziny łódzkich robotników. Dwunastoletnia Władka Markowska ma przyjechać do Stańczaków. Ojciec jej rówieśników - Sabki i Adama pracuje w tkalni i jest działaczem związku. Łódzkie rodzeństwo z niecierpliwością oczekuje na przyjazd małego gościa. Adaś pragnie, by był to chłopak, Sabka myśli o koleżance. Późnym wieczorem Adaś przyprowadza Władkę do domu. Rodzina przyjmuje ją bardzo serdecznie. Dziewczynka przypomina matce Sabki zmarłą niedawno drugą córkę.
Po przyjeździe Władka poznaje Łódź i jej osobliwości. W szkole zaś dzieciom, które nigdy nie były na Śląsku, opowiada o hutach i kopalniach, o pracy ojca, który walcuje "czerwone węże" stali. W Łodzi również panuje napięta sytuacja. Stańczak chodzi na tajne zebrania związkowe. Adaś wraz z kolegami urządza zasadzko na "Burego" - tajniaka, który zlokalizował miejsce spotkań robotników w starej cegielni.
Dzieci zafascynowane są legendą o duchu bogatego fabrykanta, który rzekomo krąży nocą po dachach i ma moc uśmiercania żywych złotą łaską. Pewnego dnia usiłują odnaleźć go na terenie zrujnowanej fabryki lecz zamiast ducha, ku ich dużemu przerażeniu, odnajdują zwłoki bezdomnego grajka Walaszka. Adaś i Sabka mają w domu sporo obowiązków, chłopak zbiera również węgiel na torowiskach. Gdy raz odważnie stawia czoła czwórce podobnych zbieraczy, zostaje przez nich poturbowany. Pewnego dnia Władka zostaje sama w domu. Pragnąc poznać tajemnice nowej przyjaciółki, zagląda do jej sanktuarium z dziecięcymi skarbami. Słysząc pukanie zbiera zabawki do pudła, lecz przez nieuwagę plami atramentem zbiór gałganków - jedyną pamiątkę Sabki pozostałą po zmarłej Mieci. Ten łatwo odkryty wypadek jest powodem oburzenia i natychmiastowego zerwania przyjaźni ze strony Sabinki. Dla Władki jest to ogromny cios.
W krytycznej sytuacji właściciel "Wify", w której pracuje Stańczak, zamierza dokonać redukcji. Zamiast pieniędzy robotnicy otrzymują bony do przyfabrycznych konsumów, w których można kupić jedynie ściereczki. Żeby zdobyć pieniądze, Stańczakowa wraz z Władka sprzedają je na bazarze.
Ze Śląska docierają niepokojące wieści. W czasie pertraktacji ze strajkującymi doszło do incydentów. Padły strzały. Istnieją obawy, że wśród ofiar mógł być ojciec Władki. Niebawem dochodzi do strajku w "Wifie". Policja i straż nie dopuszczają nikogo z zewnątrz do strajkujących. Nie udaje się nocna eskapada Adasia. Władka w tajemnicy zabiera bochen chleba i podawszy się za córkę komendanta straży - dostaje się za bramę i dociera do strajkujących. W domu nikt nie wie, co się z nią stało i dopiero koniec strajku i zwycięstwo robotników wyświetla tajemnicę zniknięcia Władki.
Sytuacja na Śląsku znacznie się poprawia. Tam również hutnicy wytrwali przy swoich żądaniach. Władka wraca do domu z żalem żegnana przez rodzinę Stańczaków.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzykifortepian
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Efekty dźwiękowe
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Ewolucje kaskaderskienie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Kierownictwo planu
- Script (Sekretariat planu)
- Sekretariat grupy zdjęciowej
- Administracja
- Produkcja
- Obsada aktorskaWładka MarkowskaSabina StańczakównaAdam StańczakZofia Stańczakowa, matka Sabiny i AdamaJózef Stańczak, ojciec Sabiny i AdamaZygmunt KowalczykSiwyJolanta KoczwaraTrudka Markowska, siostra Władkinauczycielkaszpicel BuryChruścik, organizator wyjazdu dzieci do Łodzipani Wandamajster ŚliwaFajferWalaszekJanek KrólMarkowski, ojciec Władki; nie występuje w napisachlistonosz; nie występuje w napisachnie występuje w napisachGrzelakowa; nie występuje w napisachpracownica konsumu; nie występuje w napisachstrajkujący robotnik; nie występuje w napisachmężczyzna kupujący ściereczki od Stańczakowej; nie występuje w napisachpolicjant; nie występuje w napisachpolicjant; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
CZERWONE WĘŻE | |
Powieść | |
Autor | Helena Boguszewska |
Nagrodyschowaj
- 1984Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego
Brązowe; 8 Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (5-8.08) - 1984Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Nagroda Jury Dziecięcego "Marcinek"