INFERNO
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2001
- Premiera:2001. 06. 04
- Barwny (negatyw: Kodak), 61 min
Okres zdjęciowy: sierpień i wrzesień 2000.
Lokacje: Warszawa.
Baśka, na którą wołają Xenna, marzy o ASP, ale będzie studiowała prawo. Anka wybiera się na marketing. Inga, dla przyjaciół Inez, chce zostać aktorką. Dziewczyny są w maturalnej klasie. Na tle szkolnej tablicy, na której wypisano wielkimi literami MATURA 2000, przed amatorską kamerą opowiadają o swoich planach. Nazywają je papużkami-nierozłączkami.
Ulicami miasta przeciąga "czarny marsz". Młodzi ludzie, zszokowani tragiczną śmiercią koleżanki, protestują przeciw narastającej przemocy. Reporterka telewizji zbiera opinie o wstrząsającym wydarzeniu. Jeden z chłopaków wini szkołę.
W klasie trzech dziewczyn nikt nie słuchał tego, co katechetka mówiła o piekle. Nikt nawet się nie domyślał, że nieświadomie zmierza ku niemu, że jest tuż. Maciej Pieprzyca odtwarza tę drogę, koncentrując uwagę widza na Xennie, Ance i Indze.
Koleżanki są diametralnie różne i żyją w bardzo odmiennych warunkach. Basia, bardzo wrażliwa i refleksyjna, z jednej strony musi zrezygnować z marzeń, z drugiej - znosić nieustanne wrzaski wiecznie kłócących się rodziców. Anka, najenergiczniejsza i pewna siebie, mieszka z matką i jej młodym kochankiem. Ojca widuje okazjonalnie, za to pławi się w dobrobycie. Inga, przekonana o sile swojej urody, za wszelką cenę chce trafić na strony kolorowych magazynów, pragnie wyrwać się z biednego domu, w którym musi słuchać bredzenia dementywnej babki i utyskiwań ciagle zmęczonej matki - sprzątaczki. Znajdują jednak wspólny język i przyjaźnią się od lat. Powoli na tym związku pojawiają się rysy. Przyczyny tkwią w nich, ich dążeniach, coraz istotniejszych wobec perspektywy matury. Przyczyny tkwią w ich domach, świecie dorosłych wręcz oślepionych swoimi sprawami, beznadziejnej atmosferze blokowiska, a zwłaszcza szkole, którą Baśka publicznie oskarża o to, że jest chlewem nie dającym uczniom żadnych szans.
Matura, a ściślej dzień balu maturalnego staje się przełomem w życiu coraz bardziej skłóconej trójki. Po pięknie odtańczonym polonezie rozwija się zabawa, której uczestnicy stopniowo tracą rozsądek. W labiryncie szkolnych korytarzy, w narastającym gwarze i podnieceniu, dochodzi do zbrodni. [PAT]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Storyboard
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Asystent operatora obrazu
- Współpraca operatorska
- Oświetlenie
- Scenografia
- Rekwizytywspółpracawspółpraca
- MalarstwoAgata Rudowskaobrazy Xeny
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficznaEwa Szmigielska-Froncz
- MuzykaJesus Chrysler Suicide (zespół)
- Konsultacja muzyczna
- DźwiękStudio "Cafe Ole"
- Współpraca dźwiękowa
- Nagranie dźwięku
- MontażStudio P9
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Opieka artystyczna
- Konsultacjakaskaderska
- Fotosy
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Kierownictwo planu
- Dyżurny planu
- Sekretariat planu
- Administracja
- Producent wykonawczy
- Produkcja wykonawcza
- Produkcjadla Programu 2
- Obsada aktorskaInga "Inez"AnkaBasia "Xena""Piękniś", chłopak Anki"Łysy"; w napisach imię: BartoszBogdan "Bodzio""Wytatuowany"nauczyciel wychowawcazakonnicamatka "Xeny"ojciec "Xeny"matka Ingimatka Ankiojciec Ankikochanek matki Ankifotograf z "Dziewczyny"reporterkaprostytutka na stacji benzynowej; nie występuje w napisachCelina; nie występuje w napisach
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 2002Cierlicko (Cierlickie Lato Filmowe)-"Złoty Debiut"
- 2003Avanca (MF Fabularnych, Telewizyjnych i Video)-Specjalne Wyróżnienie Jury
- 2003Avanca (MF Fabularnych, Telewizyjnych i Video)-nagroda za najlepszą rolę żeńską
- 2003Houston (WorldFest-Houston International Film Festival)-Bronze Remi