CZEŚĆ TERESKA
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2001
- Premiera:2001. 09. 28
- Gatunek:Film psychologiczny
- Czarno-biały, 2530 m, 86 min
Okres zdjęciowy: 20 marca - 10 maja 2000.
Lokacje: Warszawa - Praga (osiedle "Ostrobramska", kościół - sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej przy ul. Ostrobramskiej 72, Centrum Handlowo - Rozrywkowe " Atrium Promenada" przy ul. Ostrobramskiej 75 C, blok przy ul. Łukowskiej 7, Osiedle Przyczółek Grochowski na Pradze Południe).
Aż trudno dziś uwierzyć, że scenariusz tego filmu odrzuciło kolejno kilku producentów, nie wykazując żadnego zainteresowania "obrazkiem z życia polskich blokowisk". Dzieło Roberta Glińskiego okrzyknięto jednogłośnie najlepszym polskim filmem 2001 r., a deszcz nagród był tego dobitnym potwierdzeniem. "Tereska" otrzymała m.in. Złote Lwy Gdańskie na FPFF w 2001 r. (przyznano jej tam również nagrody publiczności i dziennikarzy), Nagrodę Specjalną na festiwalu w Karlovych Varach i Złotą Kaczkę dla najlepszego filmu roku.
Grającym główne role dziewczynom, 15-letniej Aleksandrze Gietner (tytułowa Tereska) i starszej o rok Karolinie Sobczak (Renata), przyznano wyróżnienia na festiwalu w Chicago, a także amerykańskie Nagrody Specjalne dla Najlepszych Młodych Aktorek w Filmie Zagranicznym. Do Hollywood pojechała jednak tylko Karolina. Ola zamiast Kalifornii wybrała ulice rodzinnych Pabianic. Wkrótce po zakończeniu zdjęć obie uciekły z ośrodka wychowawczego w Otwocku, gdzie przebywały od pewnego czasu. Karolina zatrzymała się u babci. Ola, przyłapana po paru miesiącach na kradzieży w sklepie, trafiła do poprawczaka o zaostrzonym rygorze w Falenicy. Pozostanie tam do 21. roku życia. Karolina wydoroślała, stara się być przykładną matką dla swego małego synka, chce zostać w przyszłości aktorką. W "Cześć Tereska" obie właściwie grały siebie: pozostawiły na taśmie kawałek własnych doświadczeń, problemów i marzeń. Ich zasługą są również filmowe dialogi - krwiste, prawdziwe, nieuładzone.
"Cześć Tereska" to film czarno-biały, ale ze zdecydowaną przewagą czerni. Początkowo nic jednak nie zapowiada tragicznego zakończenia. 15-letnia Tereska, skromna, spokojna dziewczyna z szarego, wielkomiejskiego osiedla, nie wyróżnia się niczym szczególnym. Mieszka z rodzicami i młodszą siostrą w ciasnym mieszkanku, śpiewa w kościelnym chórze. Po podstawówce nie dostała się do liceum plastycznego, więc matka postanowiła, że córka pójdzie do szkoły krawieckiej: zawsze chciała przecież projektować ubrania.
W nowym środowisku Tereska czuje się obco. Nie znajdując dość uczucia i zainteresowania swoimi problemami w domu, zawiera dziwną przyjaźń z kalekim portierem Edziem, samotnym alkoholikiem, jeszcze bardziej niż ona złaknionym ciepła i bliskości drugiego człowieka. Ale to w szkole dziewczyna uczy się życia: szybko zrozumie, że trzeba się przystosować do twardej rzeczywistości naśladując tych, którzy swobodniej poruszają się w otaczającym świecie. Przewodniczką Tereski zostaje koleżanka z klasy, Renata, energiczna, pewna siebie, bardziej doświadczona. To ona instruuje Tereskę, jak palić i pić, jak się całować. Ona też organizuje koleżance "pierwszy raz", choć spłoszona Tereska nie potrafi i nie chce skorzystać z "okazji".
Ale pod wpływem Renaty zmienia się coraz bardziej: traci kontakt emocjonalny z domem, rezygnuje z występów w chórze, lekceważy naukę. Gdy brakuje pieniędzy na papierosy i kosmetyki, zaczyna wraz z Renatą kraść w sklepach, "obrabiać" w szatni szafki koleżanek. Już nie czuje strachu czy wyrzutów sumienia. Ciągle jednak nie rezygnuje z marzeń o innym życiu i wielkiej miłości. Wkrótce pada ofiarą gwałtu dokonanego przez kolegę z osiedla. Czara goryczy ostatecznie się przepełnia, kiedy przekonuje się, że i przyjaźń Renaty niewiele jest warta. Tereska szuka rewanżu, chce odpłacić złem za doznane zło. [PAT]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Dialogi
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Asystent operatora obrazunie występuje w napisach
- Oświetleniew napisach nazwisko: Krzaknie występuje w napisach
- Transfer"Media Production"
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Kostiumy
- Sound design
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Mikrofoniarz
- Efekty synchroniczne
- Postprodukcja dźwięku
- Zgranie dźwiękuDolby SR
- Udźwiękowienie
- Montaż
- Współpraca montażowaw napisach określenie funkcji: Asystent montażysty
- Charakteryzacja
- Redakcjaredaktor nadzorujący; Agencja Filmowa TVP
- Konsultacjamedyczna; nie występuje w napisach
- Fotosy
- Opracowanie graficzneAdam Banach
- Koordynacja kaskaderskanie występuje w napisach
- Kierownictwo produkcjiw pierwszym etapie produkcji filmu; w napisach filmu znajduje się podziekowanie reżysera za "bezinteresowną pomoc w pierwszym etapie powstawania filmu"
- Współpraca produkcyjnaAneta Wiśniewska
- ProducentAgencja Filmowa TVP
- Produkcja wykonawcza
- Produkcjadla Programu 1
- Obsada aktorskaTereskaRenataEdziomatka TereskiStasiek, ojciec Tereskipani Jola, nauczycielka w szkole krawieckiejpolicjant przesłuchujący Tereskędyrektorka szkoły krawieckiejsprzedawczyni w sklepiesąsiad Kucharskipolicjant na komisariaciekierownik chóruD. KaperaK. KołodziejA. MilewskiM. NiemyjskiA. NowakP. SawickaD. StaszewskiMariusz Wojtan
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 2001Karlovy Vary (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Nagroda Specjalna
- 2001Kazimierz Dolny (Lato Filmowe)-nagroda publiczności
w kategorii: najlepszy film polski - 2001Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Wielka Nagroda "Złote Lwy"
nazwa nagrody: Wielka Nagroda "Złote Lwy Gdańskie" - 2001Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Złoty Klakier (nagroda Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu)
- 2001Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Dziennikarzy
- 2001Chicago (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Wyróżnienie
- 2001Denver (FF)-Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego
- 2001Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP)-w kategorii filmu fabularnego
- 2002Złota Taśma (Nagroda Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP)-w kategorii: film polski
za rok 2001 - 2002Paszport "Polityki" (nagroda kulturalna tygodnika "Polityka")-Nagroda w kategorii: Film
za rok 2001; "za film..., w którym w prosty i doskonały sposób pokazana została współczesna polska rzeczywistość" (8.01) - 2002Słupca k. Konina (Przegląd Filmowy "Prowincjonalia")-Złoty Jańcio (nagroda główna)
- 2002Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia")-Nagroda Specjalna Organizatorów
- 2002
- 2002
- 2002
- 2002
- 2002
- 2002
- 2002
- 2002
- 2002Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola kobieca; za rok 2001 - 2002Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola męska; za rok 2001 - 2002Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Publiczności
- 2002Young Artist Award
w kategorii: najlepsza młoda aktorka w filmie zagranicznym - 2002Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film")
w kategorii: najlepszy film polski; za rok 2001 (25.02) - 2002Setubal (Festroia International Film Festival)-nagroda za reżyserię
- 2002Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
za rok 2001 - 2002Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Nagroda Organizatorów im. Juliusza Burskiego