QUO VADIS
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2001
- Premiera:2001. 09. 14
- Gatunek:Film kostiumowy
- Barwny (negatyw: Kodak), dźwięk: Dolby Digital EX, 160 min
Okres zdjęciowy: 8 maja - 26 października (oficjalne zakończenie zdjęć; ostatnie zdjęcia powstały 2 i 3 listopada w Rzymie) 2000 (było ok. 120 dni zdjęciowych, w tym około 42 we Francji i Tunezji).
Lokacje: Tunezja (Kortina w okolicach Monastiru, 8 maja - 5 czerwca), Francja (Pont-du-Gard, 12 - 18 czerwca), Polska (od 27 czerwca): Warszawa: stadion Warszawianki na Mokotowie (27 czerwca - 31 lipca; amfiteatr), okolice Piaseczna (Zatybrze, Forum, od 3 sierpnia).
Światowa prapremiera filmu: 30 sierpnia 2001, Rzym-Watykan; polska premiera: 9 września 2001, Warszawa, Teatr Wielki.
Rzym w czasach Nerona.
Do domu Petroniusza, estety i znawcy sztuki, przybywa jego siostrzeniec, oficer legionów, Marek Winicjusz. Młody Rzymianin zwierza się stryjowi, że zakochał się w pięknej, tajemniczej Ligii, dziewczynie, którą spotkał w domu starego wodza, Aulusa Plaucjusza.
Petroniusz proponuje kurtuazyjne odwiedziny w domu Plaucjuszów. W ogrodzie dochodzi do spotkania Winicjusza z Ligią, podczas którego dziewczyna rysuje na piasku rybę - symbol wiary chrześcijańskiej. Winicjusz nie rozumie tego znaku. Jest jeszcze bardziej zauroczony dziewczyną i postanawia ją zdobyć za wszelką cenę. Jego stryj obmyśla plan uprowadzenia Ligii z domu opiekunów.
Wkrótce z rozkazu Nerona pod eskortą pretorian Ligia zostaje zabrana na dwór cezara. Jako córka wodza Ligów ma być teraz pod "opieką" władcy. Towarzyszy jej niewolnik i opiekun imieniem Ursus. Winicjusz, który o całym wydarzeniu dowiaduje się od Plaucjusza, wpada we wściekłość. Jednak stryj przekonuje go, że pobyt dziewczyny na dworze cezara potrwa krótko i stamtąd Ligia trafi prosto do domu Winicjusza.
W pałacu Nerona Ligią opiekuje się Akte, była kochanka cezara. Przygotowuje dziewczynę do udziału w wielkiej uczcie, w czasie której ma być przedstawiona władcy. Ligia jest pod wrażeniem przepychu, który ją otacza. Jednak czar szybko pryska - w czasie uczty Winicjusz stara się ją uwieść. Na ratunek młodej zakładniczce przychodzi wierny Ursus. Porywa ją z pałacu i oboje znajdują schronienie wśród wyznawców Chrystusa.
Winicjusz nie daje za wygraną, rozpoczyna poszukiwania. Z pomocą znów przychodzi mu Petroniusz, który sprowadza Greka, Chilona Chilonidesa - człowieka pozbawionego skrupułów, któremu powierza zadanie odnalezienia Ligii. Chilon wkrótce odkrywa, że Ligia ukrywa się wśród chrześcijan.
Tymczasem nagle umiera córka Nerona. Podejrzenie "rzucenia uroku" pada na Ligię, która raz spotkała dziewczynkę w ogrodach pałacowych i na jej widok dziecko zaczęło płakać. Petroniusz, chcąc odsunąć niebezpieczeństwo od Ligii, sugeruje Neronowi wyjazd do Ancjum. W tym czasie Winicjusz w towarzystwie Chilona i potężnego gladiatora o imieniu Kroton udają się nocą na stary cmentarz, miejsce spotkań chrześcijan. Jest tam Ligia i Ursus. Winicjusz z Krotonem próbują porwać dziewczynę. Ursus staje w jej obronie. Zabija Krotona, a Winicjusz uchodzi z życiem tylko dzięki wstawiennictwu Ligii. Ranny Rzymianin wraca do zdrowia wśród chrześcijan. Poznaje ich naukę i pojmuje swój błąd. Apostoł Piotr radzi Ligii, by unikała ukochanego, dopóki ten nie przyjmie jej wiary.
Neron w Ancjum czyta poemat o Troi i marzy o tym, żeby zobaczyć płonące miasto.
W tym momencie dociera do niego wiadomość o pożarze Rzymu. Cały dwór spieszy do stolicy, by zdążyć na to widowisko. Winicjusz, ogarnięty niepokojem o Ligię, wyprzedza orszak cezara. W Rzymie spotyka Chilona, który zapewnia go, że dziewczyna jest bezpieczna. Grek prowadzi go do katakumb. Tam Winicjusz przyjmuje chrzest z rąk Piotra Apostoła.
Za winnych pożaru miasta cezar uznaje chrześcijan. Obiecuje ludowi rzymskiemu huczne igrzyska, podczas których chrześcijanie zostaną przykładnie ukarani: będą rzucani na arenę lwom, krzyżowani, paleni żywcem.
Petroniusz bezskutecznie próbuje ostrzec Winicjusza - Ligia jest już w więzieniu. Winicjuszowi nie udaje się jej uwolnić.
W ostatnim dniu igrzysk Neron przygotowuje specjalne widowisko. Na arenie cyrku Ursus staje do walki z ogromnym bykiem, do którego grzbietu przywiązana jest naga Ligia. W straszliwej walce zwycięża Ursus. Neron daje znak łaski.
Winicjusz wyjeżdża z Ligią na Sycylię, przedtem jednak ostrzega Apostoła Piotra, by ten jak najszybciej opuścił miasto.
Petroniusz, wiedząc, że stracił przychylność cezara, postanawia popełnić samobójstwo. Tymczasem w szeregach legionów galijskich rośnie niezadowolenie i bunt. Opuszczony przez wszystkich Neron ucieka ze stolicy. W trakcie ucieczki popełnia samobójstwo, w którym pomagają mu jego zausznicy.
Piotr Apostoł wraca do Rzymu...
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Asystent reżysera
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Zdjęcia specjalne
- Współpraca operatorska
- Oświetleniegłówny oświetlaczmistrz oświetlenia
- Wózkarz
- SprzętNon Stop Film ServiceNon Stop Film Service
- Laboratorium
- Opis negatywuFranz Rabl
- SkanowaniePeter WilliamsStuart Pearson
- Korekcja barwnakierownik Wydziału Obróbki Taśmy TVPDorota Dażyńska-Gadzieckazastępca kierownika Wydziału Obróbki Taśmy TVP
- Scenografia
- Scenograf IIamfiteatr i podziemia cyrku, wnętrze domu Winicjusza i Petroniusza, ogrody Nerona, dekoracje w Tunezji i Francji
- Asystent scenografa
- Dekoracja wnętrz
- Kierownictwo budowy dekoracji
- Rekwizyty
- Dyżurny planu
- Kostiumy
- Kostiumograf II
- Współpraca kostiumograficzna
- Garderobanie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Militariawspółpracawspółpraca; nie występuje w napisach
- Muzyka
- Asystent kompozytoraEnis Rotthoff
- AranżacjaDylan Maulucci
- Wykonanie muzykiNarodowy Chór Ukrainy "Dumka"Nizamettin Aricśpiew, may, neyfletyzespół w składzie: Marta Stanisławska - cymbały, instrumenty perkusyjne, Robert Siwak - instrumenty perkusyjne, Bogdan Kupisiewicz - etniczne instrumenty dęte drewniane, Mariuch Puchłowski - etniczne instrumenty dęte drewniane
- DyrygentJames ShearmanSinfonia VarsoviaNarodowy Chór Ukrainy "Dumka"
- Konsultacja muzyczna
- Producent muzyczny
- Choreografia
- Taniec
- Realizacja nagrańasystent; nagrań dokonano w Studiach PR S-2 i S-4
- Montaż muzykiMikael C. Sandgrennie występuje w napisach
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Efekty dźwiękowe
- Nagranie dialogów
- Zgranie dźwiękuzgranie Dolbyzgranie Dolbyzgranie Dolby
- Montaż dźwiękuwspółpraca
- Montaż
- Współpraca montażowaasystent techniczny montażu komputerowegosynchronizacja materiałusynchronizacja materiału
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorskanie występuje w napisachLoka Babuskanie występuje w napisach
- StatyściMINT Entertainment Polska
- CateringBulinka-Catering
- TransportEuro Film Trans
- Biuro prasoweszef biura; nie występuje w napisach
- Public relationsnie występuje w napisach
- Opracowanie graficznenapisy końcowe
- Fotosywspółpraca; nie występuje w napisach
- TresuraLudwik BerouseklwyJitka Smadjsowalwybyki
- Opieka medycznaCelina RomiszowskalekarzAndrzej Wiśniewskilekarzpielęgniarka
- Efekty pirotechnicznenie występuje w napisach
- Efekty specjalneproducent wykonawczy cyfrowych efektów specjalnychGeoffrey Kleindorfernadzór cyfrowych efektów specjalnychnadzór efektów 3D/animator 3D; Studio Produkcyjne "Orka Film"animator 3D; Studio Produkcyjne "Orka Film"animator 3D; Studio Produkcyjne "Orka Film"kompozycja obrazu Inferno; Studio Produkcyjne "Orka Film"kompozycja obrazu Inferno; Studio Produkcyjne "Orka Film"koordynator/animator 3D; "Platige Image"koordynator/animator 3D; "Platige Image"animator 3D; "Plastige Image"Beata Musiałanimator 3D; "Plastige Image"Małgorzata Budnikanimator 3D; "Plastige Image"animator 3D; "Plastige Image"animator 3D; "Plastige Image"Geoffrey Kleindorferkompozycja obrazu Inferno; "Listo Effects"Thomas Mullnerkompozycja obrazu Inferno; "Listo Effects"Harald Seidlkompozycja obrazu Inferno; "Listo Effects"Willi Wilingertelekino; "Listo Effects"Tom Vargatelekino; "Listo Effects"Andreas Schneidernaświetlanie; "Listo Effects"Wolfgang Fetternaświetlanie; "Listo Effects"
- Konsultacjads. historyczno-teologicznychds. historii starożytnejds. kaskaderskichds. antropologii kulturalnej; nie występuje w napisachMichał Wojciechowskids. symboli greckich; nie występuje w napisachd/s ubezpieczeń i bezpieczeństwa pracy; nie występuje w napisach
- Przygotowanie koninie występuje w napisach
- Koordynacja kaskaderska
- Ewolucje kaskaderskiewjazd galopującego byka na arenę; nie występuje w napisach
- DublerJacek ŁątkaMarek Stańko
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjnazajmował się koordynacją spedycji
- Kierownictwo planu
- Asystent kierownika planunie występuje w napisach
- Script (Sekretariat planu)
- AdministracjaDorota Podsiadlik
- Producent wykonawczy
- Producent
- KoproducentAgencja Filmowa TVPKredyt BankPhil RoterHBOAPFSF "Kadr"
- Produkcja
- Koprodukcja
- Usługi produkcyjneInternational Monastir Film Service (Tunezja)13 Production (Marsylia)CdP (Rzym)
- Współfinansowanie
- Dystrybucja
- Obsada aktorskaMarek WinicjuszLigia KallinaPetroniuszNeronChilon Chilonidesświęty PiotrTygellinus, dowódca pretorianów NeronaUrsus, sługa Ligiilekarz Glaukos, chrześcijaninchrześcijanin KryspusPaweł z TarsuPoppea Sabina, żona NeronaAkte, niewolnica NeronaEunice, niewolnica PetroniuszaPomponia Grecyna, opiekunka LigiiChryzotemis, kochanka Petroniuszachrześcijanka MiriamSyra, kobieta w winiarni SporusaSeneka młodszystróż cyrkuPlaucjusz Aulus, mąż Pomponii Grecynypretorianin Kasjuszchrześcijanin proszący św. Piotra o ucieczkę z RzymuTerezjasz, sługa Petroniuszadyspensator w pałacu WinicjuszaNazariusz, chłopiec towarzyszący św. Piotrowi, syn MiriamDiodor, harfista Neronapłaczka opłakująca śmierć Augustygladiator Krotonlekarz podcinający żyły Petroniuszowi i EuniceGulo, wysłannik Winicjusza mający przewieźć Ligię z pałacu NeronaTerpnossetnik - chrześcijaninSenecjoLinusprzeciwnik Krotona podczas uczty u NeronaKalwia KryspinillaPitagorasHasta, dowódca oddziału zabierającego Ligię z domu Aulusa do pałacu NeronaFaonNigidia; taka informacja widnieje w napisach filmu; w rzeczywistości aktorka w scenie uczty u Nerona wypowiada kwestie mówione w książce Sienkiewicza przez Kalwię Kryspinillę; rolę tę, według napisów gra Anna MajcherLukanchrześcijanin fossorsenator AferSporus, właściciel winiarniposłaniecsenator Witeliuszchrześcijanin - ojciec na arenieSportus, sługa Neronadozorcawróżbita rozmawiający z WinicjuszemParys, tancerz na uczcie NeronaEpafrodyt, sługa NeronaCharonFanny BoulangerAugusta, córeczka Nerona i PoppeiAulus, syn Pomponii Grecyny i Plaucjusza AulusaAbderazek Hammamikonsul Lekaniuszmężczyzna; w napisach nazwisko: JaruzelodźwiernyM. A. MedaniNiger, dowódca straży więziennejstrażnikprefekt Rzymuniewolnik Winicjusza; nie występuje w napisachchrześcijanka na arenie cyrku; nie występuje w napisachniewolnica Winicjusza; nie występuje w napisachuczestnik uczty u Petroniusza; nie występuje w napisachniewolnik Winicjusza; nie występuje w napisachniewolnica Winicjusza; nie występuje w napisachpatrycjusz na uczcie Petroniusza; nie występuje w napisachniewolnik; nie występuje w napisachniewolnica Petroniusza; nie występuje w napisachchrześcijanin; nie występuje w napisachnie występuje w napisachpijany gladiator; nie występuje w napisachniewolnik; nie występuje w napisachRzymianka; nie występuje w napisachsenator rzymski; nie występuje w napisachchrześcijanka na arenie; nie występuje w napisachnie występuje w napisachsłużąca trzymająca na uczcie wachlarz nad Poppeą Sabiną; nie występuje w napisachniewolnica Winicjusza; nie występuje w napisachchrześcijanin; nie występuje w napisach; początkowo Pawlicki miał zagrać rolę Kryspusa, jednak śmierć aktora przerwała pracę nad tą rolą, ostatecznie Kryspusa zagrał Jerzy Nowak, ale Michał Pawlicki na chwilę pojawia się w scenie pierwszej rozmowy Winicjusza ze św. Piotrempatrycjuszka; nie występuje w napisachnie występuje w napisachsługa Petroniusza; nie występuje w napisachsenatorowa; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
QUO VADIS | |
Powieść | |
Autor | Henryk Sienkiewicz |
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 2001Bilet, Nagroda Stowarzyszenia "Kina Polskie"-Brylantowy Bilet
4.300.000 widzów - 2002
- 2002
- 2002
- 2002
- 2002
QUO VADIS w internecie
Patrz także:schowaj
- 2002Serial fabularny / Jerzy Kawalerowicz