Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DUŻA PRZERWA

  • Serial fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Premiera:
    2000. 09. 02
  • Gatunek:
    Sitcom
  • Barwny, 16 odcinków

    Czas trwania odcinków podawany orientacyjnie. Zawiera także reklamy przerywające emisję serialu.

Akcja serialu dzieje się w pokoju nauczycielskim tradycyjnego gimnazjum. Zaglądamy za kulisy codziennego teatru, jakim jest szkoła. Jego aktorami są nauczyciele, dyrektor z nieodłączną sekretarką oraz klasyczne typy uczniowskie. Odwołujemy się do powszechnego doświadczenia szkoły wraz z niezliczoną ilością anegdot, indywidualności i typów ludzkich. W komediowej formie przenosimy na ekran wydarzenia prawdziwe i zmyślone, osobiste doświadczenia i legendy, jakimi obrośnięta jest szkoła. Zaglądamy do szczególnego sanktuarium - pokoju nauczycielskiego, miejsca wielkiej tajemnicy i młodzieńczej grozy. Zdradzimy wreszcie, co się tam dzieje, zaspokajając dręczącą wszystkich ciekawość. Pokażemy widzom świat, o którym tak bardzo lubią opowiadać. Świat, który pamiętają, jak pamięta się pierwszą miłość i pierwszy zakazany papieros. Nasi bohaterowie są zabawni i groźni, niemądrzy i inteligentni, zawsze jednak z pasją odkrywają przed uczniami tajemnice rzeczywistości. Ulegają swoim słabościom i zdobywają się na altruizm możliwy jedynie u nauczycieli. Pokochamy ich, tak jak kochamy naszych wspaniałych belfrów. Zasadą narracji jest skupienie tematu wokół kilku postaci i zamknięcie anegdoty w ramach odcinka. Centralnym elementem scenografii jest pokój nauczycielski, w którym dzieje się większość akcji. Wokół pokoju rozmieszczone są: gabinet dyrektora wraz z sekretariatem, czyli szkolne centrum dowodzenia i pokój socjalny-cicha przystań, w której można spędzić chwilę samotnej udręki ze szklanką herbaty w ręku. Mamy nadzieję, że uda się nam stworzyć komiczny serial ambitniejszy niż mechanicznie przenoszone na nasz rynek formaty amerykańskie. Planujemy zorganizowanie konkursu wśród widzów. Nauczyciele, uczniowie i rodzice będą przesyłali anegdoty z życia szkolnego a każdy z wykorzystanych pomysłów, będzie nagradzany honorarium. To jeszcze jeden sposób na stworzenie oryginalnego polskiego serialu komediowego, swoją tematyką i realiami różniącego się od coraz powszechniej przenoszonych na polski rynek formatów zagranicznych.

Charakterystyka bohaterów:
"Dama" - Helena Targońska - nauczycielka języka polskiego. Najstarsza wśród nauczycielek, mimo swej długiej szkolnej kariery zachowuje niezwykłą urodę. Klasa sama w sobie, idealistka z przekonaniem o swym posłannictwie. Dba o poprawność języka i nie waha się poprawić nawet dyrektora.
"Bella"- Julia Rubin - nauczycielka francuskiego, swój pseudonim zawdzięcza nieprzeciętnej urodzie. Przedmiot westchnień uczniów i nauczycieli. Dużą inteligencję i znajomość niezliczonej ilości języków łączy z wymyśloną pozą "klasycznej blondynki", co pozwala jej szokować otoczenie najbardziej kretyńskimi odzywkami. Niestety, jej uroda jest jej największym przekleństwem. Kiedy tylko zbliża się do konkretów, kolejni amatorzy czmychają w obawie, że nie sprostają sytuacji. W rezultacie, mimo niezliczonych westchnień dookoła, samotna Bella wciąż marzy o spełnionej miłości.
"Pirania"- Renata Chwiołka - nauczycielka biologii, około 40 lat, analityczna, sceptyczna, podejrzliwa, materialistka i ateistka. Kocha wszystkie istoty żywe i nieżywe, w czym pokrewna jest bardzo "Koloratce", czego jednak nie przyzna za żadne skarby.
"Pani Jadzia" - Jadwiga Kołyszko - sekretarka dyrektora. Trzydziestoparoletnia, niezamężna kobieta, którą los rzucił do Porębowa. Swą pracę traktuje jako epizod w życiu, marzy bowiem o aktorstwie. Nie znaczy to jednak, aby lekceważyła swoje obowiązki. Przeciwnie - szanuje szkołę, ale w duchu marzy o wielkiej karierze filmowej a każdą sytuację dnia codziennego postrzega jako marne odzwierciedlenie prawdziwego życia z południowoamerykańskich telenowel. Chce być kobietą z wielkiego świata, ale jej usiłowania ciągle bliższe są polskiego Porębowa niż francuskiego Paryża.
"Majma" - Barbara Zuchwałko - matematyczka, młoda, lekko puszysta. Znakomity fachowiec bezwzględnie stosująca matematyczne prawa logiki również w życiu prywatnym. Uwikłana w małżeństwo z rozsądku (tak sobie wyliczyła), po cichu marzy o wielkiej romantycznej miłości, najlepiej z własnym mężem. W rozsiewaniu damskich uroków próbuje rywalizować z Bellą.
"Gwadelupa" - Romana Kupiczek - nauczycielka geografii, zupełnie nie zasługuje na swój męski pseudonim. Około 50 lat, obdarzona licznym potomstwem, mimo to znajduje czas na wyprawy krajoznawcze z młodzieżą. Szkolna mama i powiernica, do której zwraca się zarówno męska, jak i żeńska część nauczycieli. Dobra do granic łatwowierności, co powoduje, że pada ofiarą wszelkiego rodzaju dowcipów i podstępów.
"Stary" - Zenon Połeć - czyli dla nauczycieli i uczniów dyrektor. Około 50 lat, pełen energii do pracy i pasji racjonalizatorskiej. Jest orędownikiem oszczędzania, prac społecznych i reformy nauczania. Wciąż niepewny, czy to słuszne, że właśnie jemu przypadło kierować tak poważną instytucją. Przytłoczony administrowaniem marzy o powrocie do prawdziwego nauczania. Nigdy jednak nie spróbuje wprowadzić tego w czyn, bo przecież jako "Stary" jest niezastąpiony. Walczy nieustannie z paleniem, choć sam popala cichaczem w swoim gabinecie. Jak całe męskie grono podkochuje się w Belli. W wolnych od urzędowania chwilach próbuje uczyć nie cieszącego się poważaniem "Wiedzy o społeczeństwie".
"Tonio"- Antoni- Maria Czetwertyński - nauczyciel historii, nestor wśród nauczycieli, od dawna w wieku emerytalnym, ale absolutnie niezastąpiony. Moralny autorytet zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Nie przystaje do współczesnego świata i wcale nie ma takiego zamiaru. Swoje arystokratyczne pochodzenie zamienił z konieczności na arystokratyzm ducha. Nieco zagubiony, najchętniej wziąłby Bellę, jako swoją wnuczkę i przeniósł się w czasy Marszałka.
"Pompka" - Artur Jaskuła - nauczyciel wychowania fizycznego, wiek nieokreślony - z tych, co całe życie wyglądają na trzydziestkę. Były sportowiec, nosi przy sobie zdjęcia z czasów zawodniczych i chętnie je rozdaje razem z obowiązkowym autografem. Uwielbia opowiadać, jak to na zawodach było. Nie może zrozumieć braku zainteresowania młodzieży sportem. Jako jedyny nauczyciel ma zawsze przy sobie telefon komórkowy, ubiera się w markowe dresy i buty, no i oczywiście jeździ sportowym samochodem. Bez powodzenia szturmuje Bellę biorąc za dobrą monetę jej prowokacyjne dowcipy.
"Soplica"- Jacek Lato - ksiądz Marek - nauczyciel katechezy, około 40 lat, z solidną nadwagą będącą efektem niepohamowanej namiętności do słodyczy. Lubiany przez nauczycieli, którzy wciąż jednak mają problem z przyzwyczajeniem się do obecności księdza w szkole. Dobrze wyedukowany, z pokolenia księży niepokornych. Musi walczyć ze swym temperamentem, żeby zachować należną powołaniu powagę. Miłośnik sportu.
"Kapral"- Leon Czajka - nauczyciel Przysposobienia Obronnego, były wojskowy, który ze względu na stan zdrowia musiał odejść z wojska w wieku 40 lat. Jako nauczyciel z konieczności ma kompleksy, które próbuje nadrabiać udowadniając wszystkim ważność swojego przedmiotu. Cierpi, gdy inni to lekceważą. Męczy Starego o kolejne ćwiczenia próbnych alarmów...
"Alchemik" - Zbigniew Szawdzianec - nauczyciel chemii. Czterdziestolatek, szkolny czaruś bezskutecznie rozsiewający uroki w pokoju nauczycielskim. Święcie przekonany, że to właśnie jemu należy się stanowisko dyrektora, ale śmiertelnie przerażony, kiedy ma podjąć jakąkolwiek poważniejszą decyzję. Król życia, a po powrocie do domu potulna owieczka pod pantoflem swojej żony.
"Karol"- Karol Gogołek - uczeń. W zależności od potrzeb rozrabiaka, lizus, kujon i geniusz, czyli wcielenie wszelkich typów uczniowskich.
"Monika" - Monika Góral - uczennica. Piękna i brzydka, inteligentna i głupia, podstępna i szczera - w zależności od sytuacji.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

PANNA MŁODA (1)

  • Odcinek serialu
  • Premiera:
    2000. 03. 11
  • 30 min
    Jest to także pierwszy odcinek pilotowej serii złożonej z trzech odcinków, prezentowanej w marcu 2000.

W gabinecie dyrektora gimnazjum w Porębowie nieoczekiwanie pojawia się panna młoda. Ta młoda dama o olśniewającej urodzie, budzi zachwyt męskiej części grona pedagogicznego i nie tylko.... Z miejsca zdobywa serce jednego z uczniów - Karola.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

STRAJK (2)

  • Odcinek serialu

TELEWIZJA (3)

  • Odcinek serialu
  • 33 min

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

SPONSOR (4)

  • Odcinek serialu
  • 28 min
    Jest to także drugi odcinek pilotowej serii złożonej z trzech odcinków, prezentowanej w marcu 2000.

Gimnazjum w Porębowie, jak każda szkoła, ma problemy finansowe. Potrzeb jest wiele. Pojawia się nieoczekiwany sponsor, który budzi wielkie nadzieje całego grona pedagogicznego, na czele z dyrektorem. Jest jednak jeden warunek...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

PALENIE (5)

  • Odcinek serialu
  • 32 min

EUROPA (6)

  • Odcinek serialu
  • 31 min

ŚWIĘTO EDUKACJI (7)

  • Odcinek serialu
  • 27 min
    Jest to także trzeci odcinek pilotowej serii złożonej z trzech odcinków, prezentowanej w marcu 2000.

Święto Edukacji to szczególny dzień w życiu każdej szkoły. W tym dniu to nauczyciele otrzymują oceny od uczniów. Każdy z belfrów z niepokojem czeka na werdykt tych, których na co dzień ocenia.

PARYŻ W PORĘBOWIE (8)

  • Odcinek serialu
  • 33 min

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

SENATOR (9)

  • Odcinek serialu
  • 31 min

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

  • Obsada aktorska
    senator Jan Apoloniusz Ćwiartek

BOMBA (10)

  • Odcinek serialu
  • 30 min

W pokoju nauczycielskim pojawia się tajemnicza, groźnie wyglądająca paczka. Nauczyciele podejrzewają, że uczniowie podrzucili im bombę. Czy zagadkowa przesyłka rzeczywiście zawiera śmiertelny ładunek ?

2024.06.06 02:54:45
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.