Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAJEMNICA STAREGO OGRODU

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1983
  • Premiera:
    1984. 12. 03
  • Gatunek:
    Film dla dzieci (młodzieży)
  • Barwny, 2570 m, 90 min

    Lokacje: Wałbrzych (Plac Magistracki, ruiny zamku Stary Książ, dzielnice mieszkaniowe: Piaskowa Góra, Biały Kamień, Podgórze), Świebodzice (Brama Lwów prowadząca do zamku Książ), ,Jedlina Zdrój (Zakład Porcelany Elektrotechnicznej "Zofiówka" przy ul. Bolesława Chrobrego 7 i przychodnia przyzakładowa).

W małym Niekłaju, jak wszędzie, postawiono betonowe bloki mieszkalne, zaasfaltowano podwórza. Kilkunastolatków przepędzają dozorcy, a z pobliskiego boiska piłki nożnej wyganiają starsi chłopcy. Grupa przyjaciół z osiedla wisi ze smętnymi minami na trzepakach rozmyślając nad wyjściem z sytuacji. Pozostał tylko stary ogród, otoczony wysokim murem, ale pilnuje go czujny Mułła, a poza tym niepodzielnie objęli go we władanie "Piraci" - konkurencyjna "paczka" dowodzona przez Zenona.
Jeden z chłopców, Andrzej Tyc, wychodzi na dworzec po ojca. W pobliżu kręcą się dwaj podejrzani mężczyźni. Starszy z nich, Mniszek oznajmia kompanowi Dodkowi, że zaplanowana akcja powiodła się - zdobył odciski palców inżyniera Tyca. Niepokoi go tylko, że inżynier prawdopodobnie go zauważył.
Inżynier Tyc opowiada Andrzejowi o swoim wynalazku. Jest to preparat zmieniający smak pożywienia, będzie wykorzystywany przy sporządzaniu pasz dla zwierząt. Odkrycie inżyniera ma duże znaczenie, otrzymał nawet propozycję wyjazdu za granicę. Inżynier nie wie o planach grupy przestępczej, pragnącej zdobyć dokumentację jego pracy. Mniszek i Dodek, którzy są członkami gangu, jako inspektorzy zieleni miejskiej zostają wpuszczeni przez Mułłę do ogrodu, skąd ukryte przejście prowadzi do fabryki. Przebierają się w kombinezony i kaski i przedostają do budynku dyrekcji. Strasząc sprzątaczkę Bobulinę odciągają ją od gabinetu dyrektora, dokonują włamania i zabierają dokumentację. Pozorując przypadkową kradzież robią bałagan i zostawiają odciski dłoni inżyniera Tyca, które przedtem odbili na kliszy.
W tym czasie przez mur do ogrodu przechodzi Andrzej. Ścigających go "Piratów" dostrzegają Mniszek i Dodek. W panice rozsypują dokumenty, z których część wpada do strumyka.
Wezwana ekipa dochodzeniowa odkrywa odciski palców Tyca. Bobulina, opowiadająca o jakichś głosach, zostaje uznana za chorą. Ojciec Andrzeja trafia do aresztu. O pomoc w jego sprawie prosi swego ojca, zaprzyjaźnionego z inżynierem, Anka, koleżanka Andrzeja.
W okolicy starego ogrodu mieszka schorowany bosman Reja, który osiadł tu po swych wojażach. "Piraci" za zdobyte pieniądze zaopatrują go w piwo, zakazane przez lekarza i siostrę, a bosman opowiada im o wyspie pełnej skarbów. Jej położenie określa mapa, którą ukrył jego dziadek, być może tu, w Niekłaju.
Światek, chłopiec nie należący do żadnej z grup, znajduje w rzece na zewnątrz ogrodu dokument wykonany na kalce wodoodpornej. Anka i Andrzej zaczynają podejrzewać, że z ogrodu do fabryki musi być jakieś przejście.
Znajomy lekarz Otrębus załatwia chłopcom zezwolenie na urządzenie boiska w ogrodzie, teraz więc mogą tam wchodzić oficjalnie i może uda im się rozwikłać zagadkę znalezionego dokumentu. Anka próbuje zrobić to sama, wtajemniczywszy koleżanki. Jedna z nich, Zosia, zostaje porwana i uwięziona przez "Piratów". W ich kryjówce dziewczęta i chłopcy Andrzeja znajdują torby z roboczymi ubraniami. Bosman Reja, otrzymawszy od Zenona pieniądze wyłudzone od Światka za obietnicę przyjęcia do "paczki" - urządza sobie zakrapianą kolację w restauracji. Podchmielony zwierza się, że w liście jego dziadka był jakiś dziwny zwrot, dotyczący miejsca ukrycia skarbu - "odbite światło południa wskaże ci drogę".
Anka i koleżanki zakładają w ogrodzie punkt obserwacyjny. Znikają torby z kryjówki. Mniszek i Dodek, znów strasząc Bobulinę, włamują się do sejfu w gabinecie dyrektora, bowiem otrzymali od swoich szefów polecenie zdobycia pozostałej dokumentacji. Tym razem Bobulina kojarzy pewne fakty. Mniszek i Dodek w pośpiechu podążają przez park. Anka z koleżankami tropią ich, do pościgu przyłączają się Światek, Andrzej a także "Piraci". Włamywacze wpadają do zamaskowanego dołu, ale odwracają uwagę Zenona, twierdząc, że szli szukać skarbu w ruinach. "Piraci" pędzą we wskazane miejsce. Kiedy tracą nadzieję, "Susuł" dostrzega dziwnie odbity promień słoneczny i kierując się tym śladem, chłopcy odkrywają skrzyneczkę, a w niej stare mapy.
Tkwiącym w dole włamywaczom pomaga wydostać się doktor Otrębus, lecz przestępcom nie udaje się zbiec. Zostają zatrzymani przez wezwanych dzięki Bobulinie milicjantów.
Inżynier Tyc opuszcza areszt, czekają na niego Andrzej z kolegami i Anka z ojcem.
Bosman Reja przeżywa szczęśliwy dzień - na mapie odnalezionej przez "Piratów" jest długo poszukiwana wyspa, a na niej - być może - upragnione skarby.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
AWANTURA W NIEKŁAJU
Powieść
AutorEdmund Niziurski

Varia
pokaż

2024.06.06 02:19:30
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.