JAKOB THE LIAR
- Tytuł polski: JAKUB KŁAMCA
- Film fabularny
- Produkcja:Francja, Węgry, USA
- Rok produkcji:1999
- Gatunek:Film wojenny
- Barwny, 114 min
Lokacje: Piotrków Trybunalski, Łódź.
"Jakub kłamca" to opowieść o biednym właścicielu żydowskiej kawiarenki w okupowanej przez Niemców Polsce roku 1944, który z trudem adaptuje się do warunków życia w getcie. Mówi sam do siebie snując melancholijne rozważania, czemu Niemcy nie mogli zostawić choć kilku drzew, drzewa w końcu nie są Żydami... Pewnej nocy Jakub Heym doprowadzony zostaje na posterunek policji za zlekceważenie godziny policyjnej. Przypadkowo słyszy komunikat radiowy o zwycięstwie wojsk sowieckich nad Niemcami w pobliskim miasteczku. Jakub dzieli się zasłyszanymi wiadomościami z młodym bokserem Miszą, który przekazuje je innym mieszkańcom getta. Jakub widzi, jak dzięki nim odzyskują oni nadzieję na przetrwanie i wolę walki. Zdaje sobie sprawę, że odtąd nie ma innego wyjścia jak kłamać. Udając, że ma dostęp do radia, którego posiadanie karane jest śmiercią, fabrykuje komunikaty o coraz częstszych klęskach wojsk niemieckich, nieuchronnej interwencji amerykańskiej i rychłym końcu wojny. Wkrótce Niemcy dowiadują się o istnieniu nielegalnego radia i wszczynają obławę na mitycznego bohatera ruchu oporu, który ośmielił się im przeciwstawić.
"Jakub kłamca" to ekranizacja bestsellerowej, wydanej w roku 1969 powieści Jurka Beckera, którą przetłumaczono na szesnaście języków. Jej autor urodził się w Łodzi w rodzinie żydowskiej, dzieciństwo spędził w getcie i obozach koncentracyjnych, a po wojnie osiedlił się w Berlinie Wschodnim. W roku 1978 na znak protestu po ocenzurowaniu jednej z jego powieści wyemigrował do RFN. Zmarł w 1997. Zdjęcia do "Jakuba kłamcy" kręcono w Polsce i na Węgrzech. Obok Robina Williamsa, Alana Arkina i Lieva Schreibera w filmie wystąpili także aktorzy polscy, m.in. Grażyna Barszczewska i Zofia Saretok. Kostiumy projektowała Wiesława Starska, która współpracowała z nagrodzoną Oscarem scenografem Lucianą Arrighi ("Powrót do Howard's End"). W roli profesora Kirschbauma oglądamy wybitnego aktora Armina Muellera-Stahla, nominowanego do Oscara za "Blask", który wystąpił we wcześniejszej ekranizacji "Jakuba kłamcy", zrealizowanej w NRD w 1974 i wyróżnionej Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- ReżyseriaPeter Kassovitz
- Asystent reżyseranie występuje w napisach
- Casting (reżyseria obsady)
- ScenariuszPeter KassovitzDidier Decoinna podstawie powieści Jurka Beckera
- ZdjęciaElemer Ragalyi
- Asystent operatora obrazu
- Wózkarznie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Oświetlenietechniczny asystent szefa oświetlenia
- ScenografiaLuciana Arrighi
- Scenograf II
- Asystent scenografa
- Dekoracja wnętrzw Polsce; w napisach określenie funkcji: asystent dekoratora wnętrz
- Budowa dekoracjikoordynacja
- Rekwizyty
- Kostiumy
- Kostiumy wojskowe
- Asystent kostiumografa
- Garderobaasystentasystentasystentasystent
- MuzykaEdward Shearmur
- Współpraca charakteryzatorska
- Fryzury
- Ewolucje kaskaderskienie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Efekty pirotechniczne
- Efekty specjalne
- Catering
- Kierownictwo produkcjiw Polsce
- Asystent kierownika produkcjiosobisty asystent Michała Szczerbica
- Kierownictwo planu
- Asystent kierownika planu
- Księgowośćasystentasystent
- Technik planunie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Sekretariat grupy zdjęciowej
- Koordynacja produkcyjna
- Koordynacja spedycjinie występuje w napisach
- Koproducent
- Asystent osobistyasystent Lwa Rywina
- Koprodukcja
- Obsada aktorskaRobin WilliamsJakub HeymAlan ArkinFrankfurterBob BalabanKowalskyHannah Taylor GordonLinaMichael JeterAvronArmin Mueller-Stahlprofesor KirschbaumLiev SchreiberMiszaNina SiemaszkoRóżapani Frankfurteroficer SSżołnierzsąsiadkanie występuje w napisachMaria; nie występuje w napisach