WOLNE CHWILE
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1979
- Premiera:1979. 11. 30
- Gatunek:Film obyczajowy
- Barwny, 2325 m, 81 min
Teatrzyk studentów uczelni politechnicznej w prowincjonalnym mieście przygotowuje nową premierę. Reżyser Kwaśniewski zapowiada coś niekonwencjonalnego, pomysł dopiero się rodzi. Podczas kolejnych prób aktorzy stopniowo poznają szczegóły. W ogóle nie będzie przedstawienia, na scenie ustawi się drewnianą dźwiękoszczelną budę, aktorzy będą wchodzić do środka i - nie słyszani przez nikogo - recytować np. "Pana Tadeusza" albo "Trylogię". Po występie - publiczna ocena. Widzowie będą musieli okazać wykonawcy zaufanie, stąd nazwa - Teatr Większego Zaufania.
Podczas gdy w stolarni uczelnianej zbija się wielkie pudło, teatr boryka się z rozmaitymi trudnościami. Kwaśniewski rywalizuje o lokal z niejakim Banasikiem, który chciałby założyć kabaret. Kwaśniewski jednak zwycięża, bo ma poparcie w radzie uczelnianej i opinię "proroka nowego teatru". Udziela wywiadów, daje się fotografować do gazetki, rozmawia z rektorem i z odpowiedzialnym urzędnikiem, drukuje plakaty "TWZ - Teatr Większego Zaufania".
Jednocześnie teatr działa, wystawia poprzednie programy. Jeden - satyryczny, "dla ludu", drugi - robiony pod surrealizm. Jednak Kwaśniewski jest coraz bardziej niezadowolony, także z siebie. Nie ma już serca do sztampy, poszukuje, jak mówi, nowej prawdy. Gdy zniechęca się nawet do TWZ, działacze i aktorzy proszą go, aby został. Premiera antyteatru nie dochodzi do skutku z powodów organizacyjnych: drewniana buda nie mieści się w drzwiach budynku. Kwaśniewski jednak się nie zniechęca się, rzuca nową ideę: przerobić budę na wóz, założyć teatrzyk wędrownych mnichów albo wagantów.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Dialogi
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Scenograf II
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskareżyser Krzysztof KwaśniewskiJuliusz, kierownik klubu "Elipsa"Mirek, kierownik teatruMikołaj, przewodniczący uczelnianej rady kulturyKryspin, aktor teatru studenckiegobufetowa EwaDymek, aktor teatru studenckiegoSzczepanNalepa ze spółdzielni pracy "Pracuś"BanasikAlicja, aktorka teatru studenckiegokoleżanka z Częstochowyportierkasekretarka TeresastolarzpodróżnyAndrzej Heydukradiowieckierownik spółdzielni pracy "Pracuś"aktor teatru studenckiego; w napisach inicjał imienia: B.aktor teatru studenckiegoaktor teatru studenckiegoaktorka teatru studenckiegoWojciech Gruszczyńskiaktor teatru studenckiegoEdekaktor teatru studenckiegoK Milianaktor teatru studenckiegoaktor teatru studenckiegoczłonek komisjiaktor teatru studenckiegoaktorka teatru studenckiegoaktor teatru studenckiegoaktor teatru studenckiegoAdamczykaktor teatru studenckiegoaktor teatru studenckiego; w napisach inicjał imienia: L.aktor teatru studenckiegoczłonek komisjiaktor teatru studenckiegoaktor teatru studenckiego
Nagrodyschowaj
- 1980Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego