Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRAWO OJCA

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Premiera:
    2000. 01. 14
  • Gatunek:
    Film sensacyjny
  • Barwny (Kodak Vision), dźwięk: Dolby Stereo SR, 2800 m, 97 min

    Okres zdjęciowy: 5 maja - 13 czerwca 1999.
    Lokacje: Radachówka k. Kołbieli.

Scenariusz opowiada historię ojca, którego kilkunastoletnia córka została brutalnie zgwałcona, a sprawcy gwałtu, mimo ewidentnych dowodów winy, pozostają na wolności. W obliczu nieskuteczności wymiaru sprawiedliwości, ojciec, były kierowca rajdowy, bierze prawo w swoje ręce. Film jest opowieścią o krzywdzie i zemście, dotykającą kwestii bolesnej i trudnej: co ma czynić mieszkający w naszym państwie prawa obywatel wobec niemal zupełnej bezkarności przestępców - z jednej strony, a bezsilnością organów ścigania i indolencją wymiaru sprawiedliwości - z drugiej. Akcja filmu, umieszczona na tle nowokapitalistycznego pejzażu współczesnej Polski, choć ma wiele elementów komercyjnych, nie jest kolejną kliszą amerykańskich filmów sensacyjnych. Prowokuje dyskusję o tym, gdzie przebiega granica pomiędzy odruchem ratowania własnego dziecka i wyrównaniem życiowych rachunków a krwawym odwetem. Michał Kord, główny bohater "Prawa ojca" - były rajdowiec, a obecnie kierowca TIR-a - nie bał się. Widząc niecałkiem przypadkową opieszałość policji i prokuratury, postanowił sam wymierzyć sprawiedliwość trzem młodym mężczyznom, którzy zgwałcili i brutalnie pobili jego dorastającą córkę. Czy jako ojciec miał do tego prawo? Każdy widz filmu będzie musiał sam odpowiedzieć sobie na to pytanie. Zarówno Kord, jak i grający go Marek Kondrat - zarazem reżyser filmu - odpowiadają na nie twierdząco. Nasz strach jest siłą innych. Karmimy bandytów naszym strachem, mówi Kord w jednej ze scen filmu. Ten film dotyczy problemów, z którymi borykamy się w dzisiejszej rzeczywistości, wyjaśnia Kondrat. Praktycznie nie ma dnia, aby gazety nie donosiły o jakimś nowym przestępstwie. Przeraża nas może nie tyle ich liczba, co brutalność i poczucie, że jesteśmy praktycznie bezbronni, że prawo jest opieszałe, że zdaje się faworyzować bandytów, zamiast chronić ofiary. Widzę zgorzknienie u samych stróżów prawa, u policjantów, z którymi miałem kontakt podczas realizowania "Ekstradycji". Zwierzali mi się, że narażają własne życie, by złapać przestępców, którzy następnego dnia w majestacie prawa są wypuszczani na wolność. Jeżeli nie mamy poczucia, że wymiar sprawiedliwości stoi po naszej stronie, a bandyci są surowo i sprawiedliwie karani, czujemy się bezradni i szukamy innych dróg (...).

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

2024.06.06 02:48:16
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.