SEKRET ENIGMY
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1979
- Premiera:1979. 09. 01
- Gatunek:Film wojenny, Film historyczny
- Barwny, 4350 m, 159 min
Lokacje: m.in. Lublin (Majdanek), Kłodzko, dworce kolejowe Sokołów Podlaski i Warszawa Główna, Szklarska Poręba.
Film zrealizowano przy udziale jednostek Ludowego Wojska Polskiego.
Popularna rekonstrukcja historycznych wydarzeń związanych z rozszyfrowaniem przez młodych polskich naukowców - matematyków hitlerowskiej maszyny kodującej "Enigma".
Trzech absolwentów matematyki Uniwersytetu Poznańskiego - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - podejmuje współpracę z Ekspozyturą Biura Szyfrów, tzw. Oddziałem II Sztabu Głównego. Po kilku latach pracy w Poznaniu trzej kryptolodzy zostają przeniesieni do Warszawy, gdzie po zaprzysiężeniu rozpoczynają pracę w ośrodku dekryptażu w Pyrach koło Warszawy pod dowództwem majora, a wkrótce podpułkownika Gwido Langera.
W Niemczech dochodzi do władzy Hitler i narodowi socjaliści. Wzmaga się militarna i ekspansywna polityka III Rzeszy, trwają przygotowania do podjęcia działań wojennych. W Centrum Łączności skonstruowano maszynę szyfrującą "Enigma", zapewniającą absolutną tajność nadawanych przez nią depesz. Sposobu na złamanie szyfru hitlerowskiej Enigmy poszukują wywiady francuski i angielski, a także i polski. Pierwsze sygnały "Enigmy" - po wielomiesięcznych żmudnych obliczeniach, zastosowaniu "płacht Zygalskiego" i elektromechanicznej maszyny tzw. "bomby kryptologicznej" - zostają odczytane przez Rejewskiego. W procesie dalszych żmudnych obliczeń powstaje "polska Enigma", wierna kopia niemieckiej, umożliwiająca mechaniczne rozszyfrowywanie treści depesz przeciwnika.
Po zajęciu przez Niemcy Austrii i Czechosłowacji, wobec agresywnej polityki Hitlera i groźby wojny, Langer uzyskuje zgodę przełożonych na poinformowanie francuskich i angielskich sojuszników o polskim odkryciu. 24 lipca 1939 do ośrodka BS-4 w Pyrach przyjeżdżają przedstawiciele Biur Szyfrów - płk Bertrand z francuskiego Deuxieme Bureau oraz kmdr Demiston z Anglii. Gościom ujawniono całość osiągnięć demonstrując szereg polskich maszyn typu "Enigma" oraz działanie innych metod i urządzeń wraz ze szczegółowym opisem. Bertrand i Demiston otrzymali po jednym egzemplarzu odtworzonej w Warszawie maszyny szyfrującej, obiecując ujawnić fakt otrzymania i dalszego wyzyskania polskiej repliki Enigmy z chwilą, kiedy cały problem złamania szyfru niemieckiego przestanie być tajemnicą.
1 września 1939 r. Niemcy napadają na Polskę. BS-4 zostaje ewakuowane, a ośrodek w Pyrach wysadzony w powietrze. Kilkunastoosobowa grupa Langera wraz z trzema kryptologami ucieka do Brześcia, Krzemieńca, wreszcie do Rumunii. W drodze udaje się uchronić jeden zestaw dokumentacji oraz egzemplarze "polskiej Enigmy".
Abwehra nie wiedząc o sukcesie Polaków wysyła w ślad za kryptologami swojego agenta Hoegera, który pragnie poznać przedmiot ich pracy. Rejewski, Różycki i Zygalski przedostają się z Rumunii do Francji. W ośrodku "Bruno" pod Paryżem spotykają pozostałych członków ekipy Langera, których francuskiemu pułkownikowi Bertrandowi udało się wydostać z obozów w Rumunii. Pracują nadal, przekazując informacje o działaniach niemieckich Naczelnemu Dowództwu Francuskich Sił Zbrojnych. Kiedy Hitler zajmuje część Francji, Bertrand przenosi całą swoją ekipę do strefy nieokupowanej, na południu Francji, organizując placówkę nasłuchu i dekryptażu pod nazwą "Cadix". Wracając z Algieru po zorganizowaniu filii "Cadixu" ginie w katastrofie morskiej Jerzy Różycki.
Anglicy w oparciu o "polską Enigmę" skonstruowali w ośrodku w Bletchley doskonalszą maszynę pod nazwą "Ultra".
Pod koniec 1942 r. niemiecki wywiad radiowy - Funkabwehra przejawia coraz większą aktywność. Obejmuje ona także okolice Uzes, gdzie w pałacu Les Foures pracuje ośrodek dekryptażu "Cadix". Placówka zostaje rozwiązana, a członkowie ekipy Bertranda mają indywidualnie przedostać się do Anglii. Abwehra i Hoeger coraz mocniej osaczają kryptologów. Próba przejścia Langera i Ciężkiego przez Pireneje do Hiszpanii kończy się niepowodzeniem; zdradzeni przez hiszpańskiego przewodnika dostają się do jednego z niemieckich oflagów. W ręce Hoegera wpadają także inż. Palluth i mechanik Fokczyński; giną w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, do końca nie zdradzając tajemnicy Enigmy.
Przedzierają się również Rejewski i Zygalski - najpierw pociągiem wzdłuż pirenejskiej granicy, a następnie przez góry, prowadzeni, ale w końcu opuszczeni przez przewodnika - przemytnika. W Hiszpanii dostają się do więzienia. Zwolnieni po kilku miesiącach zostają przerzuceni do Anglii. Do końca wojny pozostają niepotrzebni Anglikom, oddaleni od brytyjskiego ośrodka w Bletchley, który w pełni korzystając z dorobku polskich matematyków rozwinął i ulepszył metody dekryptażu depesz niemieckich.
Po wojnie pułkownik Menzies i komandor Demiston usiłują nie dopuścić do ujawnienia wkładu i roli Polaków w rozwiązaniu sekretu "Enigmy". Chcą zatrzymać Rejewskiego, który jednak w 1946 r. wraca do kraju.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Scenograf II
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorska
- Kierownictwo budowy dekoracji
- Atelier
- Kostiumy
- Kostiumograf II
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzykiorkiestra
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Operator dźwięku II
- Współpraca dźwiękowa
- Imitator dźwięku
- Udźwiękowienie
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Studio montażu
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Efekty pirotechniczne
- Ewolucje kaskaderskienie występuje w napisach
- KonsultacjaMarian MarkowskiHieronim Stefański
- Kierownictwo produkcji
- Organizacja produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaMarian RejewskiJerzy RóżyckiHenryk Zygalskiinżynier Antoni Palluthpułkownik Gwido Langer, szef Biura Szyfrówpułkownik Gustave BertrandIrena Olańskaszpieg Abwehry, "przyjaciółka" Olańskiejżona BertrandaIrena RejewskaJadwiga PalluthBarbara Różyckamajor wywiadu organizujący komórkę ds. szyfrów w Poznaniumajor "Bartosz" sądzący BrochwitzaBrochwitz, szpieg Abwehrygenerał Maurice Gamelin, naczelny dowódca sił zbrojnych Francjigenerał Vuillemin, dowódca francuskiego lotnictwamechanik Edward FokczyńskiWiegand, major Abwehrykapitan Delorkomandor Alistair Dennistonpułkownik Rivet ze Sztabu Generalnego armii francuskiejpułkownik Artur Szlichmajor Maksymilian Ciężki, podwładny LangeraHeinz Hoeger, oficer AbwehryRudolf, pułkownik Abwehrypułkownik Zakrzewski, attache wojskowy Ambasady Polskiej w Bukareszcie2 role: Adolf Hitler; aktor w lokalu parodiujący HitleraAlexander Cadogan, angielski wiceminister spraw zagranicznychkapitan Braquenie, współpracownik Bertrandapułkownik Smoleński, szef II Oddziału Sztabu GeneralnegoDillwyn Knox, kryptolog brytyjskiWilhelm Canarisgestapowiec w SachsenhausenWinston Churchill, premier Wielkiej Brytaniipułkownik Stewart Menzies, szef ośrodka w BletchleyStanisław Danilewicz, członek zespołu polskich kryptologówczłonek świty Hitleraporucznik w ośrodku wywiadu w Pyrachgestapowiecczłonek zespołu polskich kryptologówczłonek świty Hitlera"Wąsal", bandzior wynajęty do uszkodzenia samochodu Brochwitzaczłonek zespołu polskich kryptologówJerzy VI, król Wielkiej Brytaniiadiutant generała Gamelinaczłonek zespołu polskich kryptologówoficer rumuńskiporucznik pod budynkiem ewakuowanego Sztabu Generalnegogenerał Tadeusz Kasprzycki; nie występuje w napisachpułkownik Otto Brandt; nie występuje w napisachKaiserówna; nie występuje w napisach"wynalazca" Raffalli; nie występuje w napisachJerzy, syn Palluthów; nie występuje w napisachX; nie występuje w napisachczłonek zespołu polskich kryptologów; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
SEKRET ENIGMY | |
Autor | Stanisław Strumph-Wojtkiewicz |
Variapokaż
Patrz także:schowaj
- 1979Serial fabularny / Roman Wionczek