PLACÓWKA
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1979
- Premiera:1979. 10. 01
- Gatunek:Film obyczajowy
- Barwny, 2700 m, 84 min
Adaptacja powieści Bolesława Prusa; przywiązany do ojcowizny chłop przeciwstawia się rugowaniu ludności polskiej przez niemieckich kolonizatorów.
Na wzgórzu otoczonym topolami stoi chałupa Ślimaka. W domu gospodarna żona, dwóch synów, parobek i dziewczyna do posługi. Dostatek objawia się pewnością i dobrym samopoczuciem żony oraz pełnym godności zachowaniem gospodarza. Ślimak nie jest lubiany we wsi. Chłopi na czele z sołtysem obwiniają go o nieuczciwe dorobienie się majątku na handlu z Żydami i Niemcami. Ślimak nie zważa na obmowy i zabiega o powiększenie swego dobra. Zamierza wydzierżawić od dziedzica łąkę. Pan proponuje mu kupno, jednak bez wiedzy żony chłop nie podejmie takiej decyzji. Tymczasem do wsi na sprzedane przez właściciela ziemskiego obszary przyjeżdżają niemieccy osadnicy i zagospodarowują świeżo zasiedlone tereny. Ślimak sprzedaje im początkowo żywność, a także trochę żywca. Wieś patrzy krzywo na interesy sąsiada na wzgórzu. Niemcy jednak zapragnęli kupić to właśnie wzgórze pod wiatrak i zaproponowali Ślimakowi korzystny kontrakt. Dla przywiązanego do ziemi chłopa nie ma jednak ceny za ojcowiznę. Niemcy próbują go szykanować. Odmawiają mu zarobkowania przy budowie kolei żelaznej. Z fałszywego oskarżenia zostaje aresztowany starszy syn Ślimaków, wreszcie ze stajni Ślimaka znikają konie. Załamany chłop oddala parobka za niedopilnowanie dobytku, a ten utknąwszy w śniegu wraz z dzieckiem zamarza na śmierć. Wkrótce tonie w lesie najmłodszy syn Ślimaków, a pewnej zimowej nocy zwariowana Zośka podpala chałupę. Tego nie przeżyje już schorowana Jagna. Niemcy pomagają w tym dramatycznym momencie Ślimakowi za cenę zrzeczenia się ojcowizny. Początkowo chłop się zgadza, jednak umierająca żona każe mu przysiąc na zgliszczach swojego domu, że nigdy tego nie zrobi. Józef przysięga. Chłopi widząc klęskę Ślimaka solidaryzują się z nim przeciw Niemcom, wyprawiają pogrzeb Jagnie. Ślimak znów czuje się silny. Wiosną odkrywa w swoim obejściu źródło.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Kierownictwo laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzykiorkiestra
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Ewolucje kaskaderskienie występuje w napisach
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Kierownictwo planu
- Produkcja
- Obsada aktorskaJagna ŚlimakowaJózef ŚlimakMaciek Owczarz, parobek ŚlimakaJędrek, syn ŚlimakówMagda, dziewczyna pomagająca ŚlimakomHedwig, dziewczyna JędrkaSobieskaGłupia ZośkaHirszgoldsołtysSylwester BorkowskiStaś, syn Ślimakówwachmistrzparobek Hameradziedzic HenrykJaśko GrzybHamerKnappkarczmarz Josel Szatzmanmężczyzna pijący wódkę z Maćkiem w karczmiebakalarzHelmutFritzNiemiec; nie występuje w napisachWilhelm, syn Hamera; nie występuje w napisachmężczyzna pijący wódkę z Maćkiem w karczmie; nie występuje w napisachksiądz; nie występuje w napisachgeometra; nie występuje w napisachszwagier dziedzica; nie występuje w napisachkolonista; nie występuje w napisachNiemiec; nie występuje w napisachkolonista; nie występuje w napisachwójt; nie występuje w napisachNiemiec; nie występuje w napisachchłopka na pogrzebie Jagny Ślimakowej; nie występuje w napisachNiemiec; nie występuje w napisachchłop; nie występuje w napisach
- Lektornie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
PLACÓWKA | |
Powieść | |
Autor | Bolesław Prus |