Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TYDZIEŃ Z ŻYCIA MĘŻCZYZNY

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Premiera:
    1999. 09. 03
  • Barwny (negatyw: Kodak Vision), dźwięk: Dolby Stereo, 2470 m, 85 min

    Lokacje: Warszawa (Budynek Dyrekcji Kolei Państwowych przy ul. Targowej 74), Poznań (sala ćwiczeń Filharmonii Poznańskiej przy ul. Świętego Marcina, kościoły Ojców Karmelitów Bosych przy ul. Działowej 25 i Franciszkanów na Wzgórzu Przemysława).

    Prapremiera: 23.08.1999, Gdańsk.

"Jak doskonałym tworem jest człowiek! Jak wielkim przez rozum! Jak niewyczerpanym w swych zdolnościach! Jak szlachetnym postawą i w poruszeniach! Czynami podobnym do anioła, pojętnością zbliżonym do bóstwa! Ozdobą on i zaszczytem świata! Arcytypem wszech jestestw!" - tak brzmią słowa pieśni, śpiewanej przez chór w "Tygodniu z życia mężczyzny". Słowa te pochodzą z Szekspirowskiego "Hamleta" i stanowią raczej ironiczne motto do trzeciego autorskiego filmu Jerzego Stuhra.
Historia zapracowanego prokuratora, którego jedynym wytchnieniem jest śpiew w chórze chłopięco-męskim. Film podzielony jest na siedem części, odpowiadających następującym po sobie dniom tygodnia. Każda z nich rozpoczyna się krótkim ujęciem na basenie. "Jeszcze nieźle jest" - mówi Bohater wyłaniając się z wody w poniedziałek.
Poniedziałek: Bohater - Adam Borowski jest prokuratorem. Poznajemy go podczas rozprawy przeciwko studentowi, oskarżonemu o przemyt komputerów. Chłopiec zostaje oskarżony o narażenie Skarbu Państwa na poważne straty. W następnej scenie żona Bohatera, Anna zostaje uhonorowana prestiżową nagrodą za swą działalność charytatywną. Adam śpiewa w chłopięco-męskim chórze, który przygotowuje się do wyjazdu do Wielkiej Brytanii. Najbardziej podekscytowany jest Oleś - mężczyzna, dla którego śpiewanie jest formą terapii w jego zaburzeniach psychicznych. W drodze na próbę Adam wstępuje do hoteliku, w którym spotyka się z kochanką. Postanawia zerwać trwający od roku związek. Zanim wróci do domu, zdąży jeszcze odwiedzić chorą matkę.
Wtorek: Anna i Adam sprzedają mieszkanie. Postanowili już, że kupią dom, poświęcając na ten cel wszystkie oszczędności. Podczas aukcji w Domu Dziecka, dowiadujemy się, że Adam postanowił przekazać na rzecz dzieci honorarium za wydaną właśnie książkę. Trochę jednak żałuje swojej decyzji. Ulga podatkowa, którą uzyska jest zbyt mała, a pieniądze otrzymane od wydawcy przydałyby się przy zakupie nieruchomości. Po aukcji do Anny przytula się niedosłyszący chłopiec; Borowscy nie mogą mieć własnych dzieci. Być może właśnie Dominik stanie się ich synem. Anna bardzo tego pragnie, Adam waha się. Bohater wraca na salę sądową. Tym razem oskarżoną jest osiemnastoletnia dziewczyna, która pozostawiła swoje dziecko w publicznej toalecie.
Środa: Borowscy wybierają się do Domu Dziecka, by "na próbę" zabrać Dominika na tydzień do domu i dopełnić formalności związanych z darowizną. Dyrektor, który jest jednocześnie kolegą Adama z chóru, wiedząc o kłopotach finansowych prokuratora, proponuje mu oszustwo podatkowe. Uzyskana w ten sposób ulga pozwoli mu sfinalizować zakup domu. Podczas promocji książki, Adam spotyka atrakcyjną "dziennikarkę", która prosi go o wywiad. Bohater zgadza się - spotkanie ma nastąpić w sobotę na basenie. Okazuje się też, że jego matka jest nieuleczalnie chora; zostało jej tylko sześć miesięcy życia. Annę spotyka poważne niepowodzenie - działalność jej fundacji zostaje zawieszona z powodu kłopotów finansowych.
Czwartek: Bohater próbuje odnaleźć się w nowej roli - w roli ojca. Kolejna scena w sądzie: na ławie oskarżonych zasiadają skini, którzy okaleczyli spotkanego przypadkowo Araba. Oleś nie może skoncentrować się podczas próby chóru, przeszkadza innym w śpiewie. Adam postanawia odwiedzić jego lekarza, obawia się bowiem, że chory kolega zepsuje występ w Londynie i Edynburgu. Doktor Marzycki jest jednak przekonany, że wyjazd pomoże Olesiowi wrócić do zdrowia. Anna otrzymuje propozycję wsparcia dla swojej fundacji. Gdy Adam dowiaduje się, że jego żona chce przyjąć pieniądze od działaczy lewicowych, wybucha gniewem. Czy jest równie nietolerancyjny jak chłopcy, których oskarżał rano?
Piątek: Adam odbiera z banku pieniądze przeznaczone na dom, uczestniczy także w wizji lokalnej - usiłuje zrekonstruować zbrodnię, jakiej dopuścił się osiemnastoletni chłopiec, który w gniewie zabił swoją matkę. Anna rezygnuje z dotacji, na jaw wychodzi oszustwo podatkowe, wykryte przez księgową Domu Dziecka. Adam zostanie natomiast postawiony w sytuacji trudnego wyboru: pojawia się szansa na wyleczenie matki. Kuracja jest jednak bardzo droga. By z niej skorzystać, Adam musiałby zrezygnować z kupna domu. Transakcja dochodzi mimo wszystko do skutku. Czy Bohater także "zabił" swoją matkę?
Sobota: Spotkanie na basenie przybiera nieoczekiwany obrót. Adam, sprowokowany przez jedną z "dziennikarek", pozwala się sfotografować w sytuacji, która może zagrozić jego karierze. Dziewczyna okazuje się przyjaciółką studenta, oskarżonego o przemyt komputerów. Teraz to Bohater może zostać oskarżony - o gwałt.
Niedziela: Adam rozmawia z zapłakaną żoną. Nie ma z nią Dominika, który został "zwrócony" do domu dziecka. Nie udaje się próba odzyskania pieniędzy wpłaconych na poczet domu. Byli właściciele przeznaczyli je na operację chorej wnuczki. W ostatniej scenie filmu prokurator przystępuje do spowiedzi i komunii. Podczas mszy śpiewa wraz z chórem piękną pieśń. (streszczenie pochodzi ze strony: www.o.pl/stuhr)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

2024.06.06 02:47:48
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.