Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DRUGI BRZEG

  • Film fabularny - telewizyjny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1998. 04. 07
  • Barwny, 53 min

Dziwna z nich była para. Tego dnia kazali sobie podać kawę i rum, wraz ze stolikiem i dwoma krzesełkami na zieloną polankę, po przeciwnej od karczmy stronie jeziora. Służąca nie odeszła od nich dalej niż czterdzieści kroków, gdy usłyszała strzał. Po dalszych trzydziestu huk drugiego. Bawią się państwo - pomyślała. Ale właściciel zajazdu "Pod nowym dzbanem", Stimming, już wiedział, co się stało. Śledził całą scenę przez lornetkę. Widział, jak mężczyzna strzelił do kobiety, a chwilę później włożył lufę pistoletu do ust. Już wcześniej podglądał gości w ich pokoju, obserwował "próbę generalną" desperackiego czynu: mierzenie, celowanie. O wszystkim opowiedział później policjantom. Dopiero od nich dowiedział się, że zabójca i samobójca zarazem, Heinrich von Kleist, był poetą. Bardzo znanym poetą. Relacja karczmarza jest też podstawą scenariusza filmu Małgorzaty Łazarkiewicz, opowiadającego o ostatnich dniach artysty i jego ukochanej Henrietty Vogiel. Pistoletowa kula zakończyła życie nieuleczalnie chorej kobiety i nieszczęśnego, załamanego twórcy. Trzydzieści cztery lata wcześniej, gdy przyszedł na świat w 1777 roku, nic nie zapowiadało tragicznego końca. Pochodził ze starej rodziny szlacheckiej, z powodzeniem rozpoczął karierę wojskową w armii pruskiej. Później zrzucił mundur, podjął i porzucił studia, przyjął posadę urzędniczą, pisał. Stworzył osiem utworów dramatycznych, w tym głośne: "Księcia Homburga" i "Rozbity dzban", wiele nowel, jeszcze więcej drobniejszych form i anegdot. Nie odniósł materialnego sukcesu. Nękały go kłopoty pieniężne, zaciągał długi, odwróciła się od niego rodzina, cenzura sprzeciwiła się publikacji "Księcia Homburga". W skrajnej depresji, razem z przyjaciółką, zdecydował się na desperacki krok. Ale w pożegnalnym liście do przyjaciół napisał: "Oby niebo obdarzyło was śmiercią choćby w połowie tak pełną radości i niewypowiedzianej pogody ducha, jak moja. Heinrich. U Stimminga pod Poczdamem rankiem w dniu mojej śmierci".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 1998
    Płowdiw (Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny)-nagroda za reżyserię
  • 1998
    Płowdiw (Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny)-nagroda za zdjęcia
2024.06.06 02:47:26
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.