Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŁÓŻKO WIERSZYNINA

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1998. 11. 23
  • Barwny, 80 min

    Lokacje: Warszawa (m. in. Teatr Dramatyczny)

"Pierwsza zamierzona przeze mnie inscenizacja "Trzech sióstr" nie doszła do skutku. Po dwóch latach ponowiłem próbę, i też do wystawienia nie doszło. Chyba z bezradności wobec tego utworu narodził się scenariusz "Łóżka Wierszynina". To była jednak tylko inspiracja. Reszta jest fikcją. Oczywiście, będzie w tym filmie dużo cytatów z codzienności teatralnej, zapamiętanych sytuacji, zdarzeń, których sam byłem świadkiem lub mi je opowiedziano" - mówił o genezie "Łóżka Wierszynina" reżyser Andrzej Domalik, mający już wcześniej na koncie udane adaptacje literatury ("Zygfryd", "Schodami w górę, schodami w dół"), i tym razem nie zawiódł. Mimo skromnego budżetu (800 tys. złotych) i krótkiego okresu zdjęciowego (18 dni) powstał film zajmujący, bardzo dobrze zagrany (kilka nominacji do "Orła", wyróżnienie dla Ewy Telegi na festiwalu filmowym w Tarnowie) i okraszony ciekawą muzyką Tomasza Stańki. Gościny filmowcom udzielił stołeczny Teatr Dramatyczny, w którym zrealizowano większość scen. Tytuł zaś pochodzi od walca, skomponowanego przez Stanisława Radwana (w filmie gra kompozytora).
Akcja "Łóżka Wierszynina" toczy się na scenie bliżej nie określonego teatru. Trwają próby do "Trzech sióstr" Antoniego Czechowa. Ludzie przygotowujący spektakl uwikłani są w rozliczne, często skomplikowane relacje. Czują też presję związaną ze zbliżającą się premierą. Jej sukces lub porażka zależy bowiem nie tylko od ich własnego talentu i pracy, lecz także od wielu okoliczności zewnętrznych, a czasem po prostu przypadku. Mimo to, często kosztem zdrowia i życia prywatnego, starają się realizować własne ambicje i marzenia. Czy to jednak wystarczy, by do wystawienia "Trzech sióstr" doszło? [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

2024.06.06 02:47:02
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.