CUDZE SZCZĘŚCIE
- Film fabularny
- Produkcja:Polska, Niemcy (1989- )
- Rok produkcji:1997
- Premiera:1998. 05. 22
- Gatunek:Film obyczajowy
- Język:polski, niemiecki
- Barwny (Kodak), dźwięk: Dolby SR, 2500 m, 88 min
Lokacje: Gdańsk (Dworzec Główny, ul. Piwna), Drezno.
"Historia przedstawiona w "Cudzym szczęściu" jest prawdziwym dramatem dla jego niemieckich i polskich bohaterów. Dopiero na takiej podstawie można podjąć próbę powiedzenia czegoś więcej: jak widzimy świat, co czujemy w sytuacjach ekstremalnych, jak odnosimy się do naszych sąsiadów w godzinie najwyższej próby. "Cudze szczęście" to opowieść o prawdziwych miłościach i zranionych sercach - mam nadzieję, że wystarczająco odległa od klisz i stereotypów w ukazywaniu wzajemnych, polsko - niemieckich uprzedzeń. We wszystkim, co robię, staram się uciekać od dydaktyzmu i braku emocji. Kiedy usłyszałem tę historię, choć w żadnym razie nie lekceważyłem jej psychologicznego wymiaru, byłem absolutnie przekonany, że stanowi ona znakomity materiał na fascynujący dramat ludzkich postaw, z silnie zaakcentowanym tłem obyczajowym" - mówił w jednym z wywiadów Mirosław Bork.
Anna i Paweł Kowalscy, udane małżeństwo z Gdańska, obchodzą ósme urodziny swego syna Tomka. Szczęście rodzinne zostaje jednak szybko zakłócone przez poważny wypadek chłopca podczas przejażdżki na rowerze - prezencie urodzinowym. Jedynie natychmiastowa transfuzja może uratować życie dziecka. Jednakże dwukrotne badanie krwi Pawła nie tylko wyklucza go jako dawcę, lecz również kwestionuje jego biologiczne ojcostwo. Rodzą się podejrzenia o zdradę żony, która - aby je rozwiać - sama poddaje się badaniom. Potwierdzają się najgorsze przypuszczenia Anny: także i ona nie jest biologiczną matką Tomka. Kim jest więc Tomek? Prywatne śledztwo przeprowadzone przez Annę sugeruje takie oto rozwiązanie zagadki: prawdziwy syn jej i Pawła mieszka obecnie w Dreźnie i jest wychowywany przez niemieckie małżeństwo Horsta i Marii Schneiderów, którzy pod koniec lat 80. okresowo przebywali w Gdańsku. Wtedy też, dokładnie w tym samym dniu w 1989 r. i w tym samym gdańskim szpitalu, gdzie przyszedł na świat Tomek, urodził się ich syn Oskar, który również był wcześniakiem. Wszystko wskazuje na to, że personel szpitala omyłkowo podmienił noworodki. Idąc tym tropem, Anna odnajduje Schneiderów i spotyka się z nimi w Dreźnie. Maria reaguje na rewelacje Anny równie gwałtownie, jak jej mąż Paweł: podejrzewa Horsta o zdradę małżeńską. Oczywiście, jego kochanką miałaby być Anna. Wybucha awantura, w trakcie której przybyszka z Polski zostaje upokorzona stekiem wyzwisk i o mało nie zostaje aresztowana. Po powrocie do Polski Anna oznajmia mężowi, że jej podejrzenia, co do zamiany dzieci, okazały się bezpodstawne. Paweł, który zdążył już ochłonąć z szoku, godzi się z faktami i porzuca myśli o rozwodzie. Tymczasem, trawieni wątpliwościami Schneiderowie postanawiają poddać się badaniom, by raz na zawsze położyć kres wzajemnym podejrzeniom o zdradę, wywołanym wizytą intruza z Polski. Niestety, wyniki badań nieubłaganie wskazują, iż nie są oni biologicznymi rodzicami chłopca. To zaś znaczy, iż w absurdalnej z pozoru opowieści Anny tkwiło ziarno prawdy. Horst i Maria postanawiają wyjaśnić sprawę do końca i tym razem to oni zabiegają o spotkanie z Kowalskimi. Przede wszystkim dlatego, by ocalić swoje małżeństwo przed rozpadem. Anna i Paweł nie mają jednak ochoty widzieć się z Niemcami i wyjeżdżają wraz z Tomkiem na kaszubską wieś, do domu ojca Anny nad jeziorem. Schneiderowie nie dają za wygraną i odnajdują kryjówkę Kowalskich. Oba małżeństwa przed dwa dni i dwie noce żywo dyskutują, starając się wspólnie znaleźć wyjście z sytuacji, która ich przerasta. Okaże się, że więcej rozumu i zdrowego rozsądku mają obaj ośmiolatkowie, którzy od jakiego czasu podejrzewają, że coś złego dzieje się między ich rodzicami.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Casting (reżyseria obsady)
- ScenariuszHans-Werner Honert
- Dialogi
- Zdjęcia
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- ScenografiaChrista Koppen
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- KostiumyUlrike Stelzig
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzyki
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Montaż muzykinie występuje w napisach
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Ewolucje kaskaderskieKatarzyna Zawłocka
- Fotosy
- Opracowanie graficznenapisy
- Redakcja
- Kierownictwo produkcji
- Współpraca produkcyjnaDana Leciejewicz
- Producent wykonawczyHans-Werner Honert
- ProducentMartin Hoffman
- ProdukcjaSaxonia Media Filmproduktion GmbH
- KoprodukcjaMitteldeutscher Rundfunk
- Obsada aktorskaAnna KowalskaSusanne LuningMaria SchneiderPaweł KowalskiOliver StritzelHorst SchneiderdziadekJerzy, lekarz, przyjaciel KowalskichTomekOskarlekarzrecepcjonistkaarchiwistkapielęgniarkapielęgniarkachirurgsąsiadkaEwa
Nagrodyschowaj
- 1998Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za muzykę
- 1999Monte Carlo (Międzynarodowy Festiwal Filmów Telewizyjnych)-Nagroda UNDA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Katolickie ds. Radia i Telewizji)
- 1999