Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BALLADYNA W PODRÓŻY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2024
  • Barwny, 51 min

Film opowiada historię rękopisu "Balladyny" Juliusza Słowackiego.
Wszystko zaczęło się w 1939 roku, kiedy rękopis został przywieziony z Paryża do Krzemieńca na Wołyniu na wystawę poświęconą Juliuszowi Słowackiemu. Wybuch wojny uniemożliwił jego powrót do Francji. Od tamtej pory jego losy owiane były tajemnicą. Przez cztery lata, od 1939 do 1943 roku, rękopis ukryty był w niezwykłym miejscu – między materacami łóżka rodziny Dudów, rodziców Joanny Dudy-Gwiazdy. W obliczu coraz większego zagrożenia na Wołyniu, gdzie sytuacja stawała się wyjątkowo niebezpieczna z powodu działań wojennych i konfliktów narodowościowych, Oktawian Duda, wykładowca słynnego liceum krzemienieckiego, podjął ryzykowną decyzję o przewiezieniu rękopisu do Warszawy.
W okupowanej stolicy los rękopisu ponownie zawirował. Dzięki szczęśliwemu splotowi okoliczności, przeczuciom opiekunów lub może po prostu cudowi, rękopis uniknął losu innych cennych zabytków przechowywanych w magazynach przy ul. Okólnik. Tam bowiem Niemcy, po upadku Powstania Warszawskiego, zniszczyli niezliczone skarby polskiego dziedzictwa. Zamiast tego, rękopis złożono w bezpiecznym miejscu – w kasie pancernej budynku na Rakowieckiej, gdzie przechowywano część zbiorów Biblioteki Narodowej.
W 2024 roku rękopis „Balladyny” został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co jest hołdem zarówno dla samego dzieła, jak i dla tych, którzy ocalili je dla przyszłych pokoleń.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2025.02.25 00:46:23
© 1998-2025 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.