Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLSKIE WYNALAZKI

  • Cykl dokumentalny
  • Rok produkcji:
    2022-2023

POLSTEN

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2022
  • Barwny, 42 min

20 mm armata przeciwlotnicza Polsten była opracowaną przez polskich inżynierów uproszczoną, wojenną wersją armaty Oerlikon, która przy kilkukrotnie niższym koszcie produkcji i zużyciu materiałów zachowywała wszystkie walory oryginału. Wyprodukowany w liczbie ponad 50 tys. egzemplarzy Polsten szybko stał się jedną z podstawowych armat przeciwlotniczych krótkiego zasięgu, zapewniających alianckim żołnierzom osłonę podczas największych operacji II wojny światowej.
Zdjęcia do filmu zrealizowano:
Wielka Brytania: Imperial War Museum w Duxford, Tank Museum w Bovington oraz w plenerze środkowej Anglii z brytyjską grupą rekonstrukcyjną Allied Forces Living History Association
Belgia - muzeum Site Gunfire Braaschaat
Holandia - Muzeum Wojny w Overloon
Polska - Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

SIŁA ALIANCKICH SKRZYDEŁ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2022
  • Barwny + czarno-biały, 43 min

Co się stało z najlepszymi polskimi konstruktorami lotniczymi po wybuchu II wojny światowej?
O ile losy polskich pilotów oraz ich wkład w pokonanie niemieckiej III Rzeszy stały się wręcz elementem popkultury, o tyle wojenna i powojenna historia konstruktorów lotniczych, w tym twórców słynnych samolotów Łoś, Karaś czy Jastrząb, jest w Polsce wciąż niemal nieznana. A ich wkład w wojenny wysiłek Aliantów oraz późniejszy rozwój światowego przemysłu lotniczego i kosmicznego może zaskoczyć niejednego pasjonata historii, lotnictwa, czy militariów.
"Siła alianckich skrzydeł" to nieznana historia odtworzona na bazie odtajnionych po latach dokumentów i rodzinnych pamiątek, ilustrowana unikalnymi archiwaliami i opowiedziana w scenerii najsłynniejszych muzeów lotniczych w Wielkiej Brytanii oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

WAŻNIEJSZA OD ARMAT

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2023
  • Barwny + czarno-biały, 42 min

Pod koniec lat 30-tych XX wieku postępująca motoryzacja sprawiła, że łączność bezprzewodowa oparta na technice radiowej stawała się nieodzownym elementem pola walki. Wśród państw prowadzących intensywne prace nad nowoczesnymi metodami komunikacji bezprzewodowej była również Polska, w której stworzono warunki do szybkiego rozwoju przedsiębiorstw produkujących urządzenia łączności wojskowej. Zatrudniano w nich najbardziej uzdolnionych inżynierów, prekursorów krótkofalarstwa czy wynalazców, których wojenne osiągnięcia powiązane są z największymi alianckimi operacjami militarnymi II wojny światowej. Radiostacje agenturalne wykorzystywane przez największe agencje wywiadowcze i ruchy oporu w okupowanych krajach, pierwsza wojskowa radiolinia dla dowódcy alianckich sił lądowych po inwazji w Normandii czy najbardziej rozpoznawalna radiostacja II wojny światowej – amerykańska „walkie-talkie” są tego przykładem. Zdjęcia do filmu zrealizowano m.in. w Royal Signals Museum w Wielkiej Brytanii, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz na poligonie wojskowym Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.12.17 00:46:07
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.