Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MIT PUŁKU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1981
  • Czarno-biały, 22 min

Historia 10 Pułku Strzelców Konnych sięga 1918 roku. Jego zalążkiem był I szwadron zgrupowania kawalerii powstały we Włoszech. Po przybyciu do Polski w kwietniu 1919 roku brał udział w walkach w okolicach Lwowa. W czasie wojny polsko - bolszewickiej bił się pod Radzyminem. W październiku 1921 roku dywizjon został przekształcony w 10 Pułk Strzelców Konnych z garnizonem w Łańcucie. W 1923 roku pułk spełniał rolę jazdy dywizyjnej. Po reorganizacji w 1924 roku wchodził w skład 10 Brygady Kawalerii. W maju 1937 roku został zmotoryzowany(żołnierze nosili charakterystyczne czarne skóry). W kampanii wrześniowej 1939 roku pułk toczył krwawe boje pod Naprawą, Lubieniem i Myślenicami. Brał udział w obronie Łańcuta i Lwowa. 19 września około 1500 żołnierzy 10BK, w skład której wchodził 10psk, przekroczyło granicę węgierską. Za kampanię wrześniową pułk został odznaczony orderem Virtuti Militari. Z obozów internowania na Węgrzech i w Rumunii żołnierze przedostawali się do Francji, gdzie zasilali formowane oddziały. Po klęsce Francji w 1940 roku pułk odtworzono w Wielkiej Brytanii. Jesienią 1943 10psk został przeorganizowany na pancerny pułk rozpoznawczy. Walczył z Niemcami na froncie zachodnim. 23 marca 1947 10psk przetransportowano do Wielkiej Brytanii i rozformowano. O szlaku bojowym i swoich doświadczeniach w 10psk opowiadają: sierż. Konstanty Bieniarz i gen. brygady Franciszek Skibiński. Fragmenty mszy świętej w kościele w Łańcucie. Spotkanie weteranów i kombatantów. Archiwalne filmy, zdjęcia z parad wojskowych, poligonów i frontów walk.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.12.05 00:43:52
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.