Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STACJA ARKTYKA

  • Serial dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2023-2024
  • Barwny, odcinki x ok. 25 min

Odcinek 1: HORNSUND WZYWA. Poznajemy ludzi, którzy zostali zakwalifikowani do najnowszej edycji badań na biegunie. Widzowie dowiedzą się, jak wygląda trening przygotowujący do tak trudnego wyjazd. Poznają, jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa mogą spotkać uczestników wyprawy oraz usłyszą, z jaką motywacja i oczekiwaniami wyjeżdżają członkowie zespołu, który najbliższe kilka miesięcy spędzi na badaniach i eksploracji bieguna.
Odcinek 2: STACJA POLARNA OD KUCHNI. Życie w stacji badawczej Hornsund to nie tylko nauka i dźwiganie na barkach legendy polskiego polarnictwa. To także codzienne mierzenie się z ekstremalnymi warunkami.
Odcinek 3: PACJENT OCEAN. Oceanografia to dział hydrologii badający oceany ziemskie w sposób interdyscyplinarny - metodami fizyki, chemii, biologii, oraz innych nauk o Ziemi takich, jak meteorologia. Jej interdyscyplinarność doskonale oddaje ducha wszystkich badań prowadzonych w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Dokumentaliści towarzyszą z kamerą pracującemu w Polskiej Stacji Polarnej oceanografowi w zbieraniu danych do badań oceanograficznych. W trakcie wyprawy w morze za pomocą wind pobrane zostaną próbki oraz oceanografowie wyciągną pozostawioną tam rok wcześniej specjalistyczną aparaturę do zbierania danych. Następnie wszystkie próbki naukowcy wstępnie zbadają w laboratorium morskim mieszczącym się w Stacji badawczej, a także przygotują zebrane materiały do wysłania do Polski. do dalszych badań. Skład chemiczny oceanu, osady, mikroplastiki - to wszystko znajduje się w zakresie zainteresowań polarnych oceanografów. Dlaczego? O tym opowie kierownik Zakładu Badań Polarnych dr hab. Mateusz Moskalik.
Odcinek 4: SKANOWANIE LODOWCA. Przemieszczanie się po lodowcu w miejscu, gdzie ubywa masy w wyniku zjawiska cielenia, graniczyłoby z szaleństwem. Dlatego Oskar Głowacki bada lodowiec na różne sposoby. Jego międzynarodowy zespół skanuje lodowce. Ten nowatorski sposób pozwoli lepiej oszacować ich wielkość oraz ocenić, dlaczego lodowce cielą się i jaka jest trasa gór lodowych, które lodowiec urodził. To dość ważne zagadnienie w epoce globalnych zmian klimatu, kiedy woda z topniejących lodowców odpowiada za połowę notowanego obecnie wzrostu średniego poziomu morza wynoszącego przeszło 3 mm na rok. Dzięki najnowocześniejszym urządzeniom, pokażemy jak przeprowadza się takie badania, a następnie zobaczymy jego efekty na monitorze komputera. Wykona je dr Paulina Lewińska, członkini zespołu Oskara Głowackiego z AGH w Krakowie.
Odcinek 5: LODOWIEC Z BLISKA. Odcinek poświęcony niesporczakom - fascynującym mikroorganizmom badanych w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Naukowcy w Polskiej Stacji Badawczej prowadzą badania najbardziej wytrzymałych istot na Ziemi, maleńkich organizmów o fizjonomii ludzików Michelin - niesporczaków. Ujęcia niesporczaków z mikroskopów są spektakularne, a jeszcze bardziej spektakularne są ich cechy i właściwości. Badania prowadzi dr Krzysztof Zawierucha. Wspólnie z dr. Adamem Nawrotem pokażą pobrane próbki i przedstawią niezwykłe istoty będące przedmiotem ich badań. Zobaczymy też innych mieszkańców lodu, dzięki temu, że kamera zajrzy pod mikroskop. Dzięki animacjom widzowie lepiej poznają te wyjątkowe mikroorganizmy.
Odcinek 6: POGODA W ARKTYCE. W tym odcinku poznamy prowadzone w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund badania meteorologiczne. Wraz z kierowaną przez dr Daniela Kępskiego ekipą meteorologów 46. wyprawy na Hornsund, będziemy obsługiwać aparaturę umiejscowioną w polarnym „ogródku meteo”, dowiemy się też, jak ważne dla identyfikacji zmian klimatu są prowadzone w ramach monitoringu regularne pomiary w rejonach arktycznych.
Odcinek 7: CO MIESZKA W LODZIE? Czy są jakieś organizmy, które potrafią przetrwać w bardzo niskich temperaturach?
Odcinek 8: ROBOT NA LODOWCU. Najwięcej badań wykonywanych jest przy pomocy specjalnych urządzeń i robotów. Bez nich dokonywanie pomiarów wody oraz lodowców byłaby niemożliwa.
Odcinek 9: KAL BRZMI LODOWIEC? W tym odcinku serii Stacja Arktyka pokażemy zaawansowaną technikę badania lodowców metodą akustyczną. Do arktycznych lodowych olbrzymów ucho przykłada międzynarodowy zespół pod kierownictwem dr. Oskara Głowackiego. Dzięki dźwiękom wydawanym przez wytapiane lodowce, naukowcy próbują oszacować tempo ich zanikania. To kolejny projekt o międzynarodowym znaczeniu, który realizowany jest w Polskiej Stacji Badawczej Hornsund.
Odcinek 10: ŻYCIE W STACJI POLARNEJ. Jak wygląda codzienne życie i praca w wysuniętej na północ polskiej placówce badawczej? Co przyciągnęło pracujących w niej badaczy na Spitsbergen i z jakimi trudnościami muszą się mierzyć? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska codzienności mieszkańców Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.
Odcinek 11: CHEMIA ARKTYCZNEJ WODY. Hydrochemia to jedna z dziedzin, w ramach których naukowcy realizują badania w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Na chemizm wód mają wpływ nie tylko procesy zachodzące w Arktyce, ale i zmiany o charakterze globalnym. W tym odcinku bierzemy pod lupę wodę i jej skład, towarzysząc naukowcom w polarnym monitoringu hydrochemicznym.
Odcinek 12: ARKTYCZNA ATMOSFERA. Badania fizyki atmosfery mają znaczenie w przewidywaniu pogody, zmian klimatycznych i przyszłości życia na naszej planecie. Dzięki wysokospecjalistycznej aparaturze, naukowcy z Polskiej Akademii Nauk mogą prowadzić takie badania również w warunkach polarnych. W tym odcinku poznamy geofizyków którzy opiekują się tymi badaniami i przyjrzymy bliżej technologii, która je umożliwia.
Odcinek 13: OBIEG WODY W ARKTYCE. Woda to życie. W ekosystemie takim jak Arktyka, najmniejsze zmiany w jej cyrkulacji mają ogromne znaczenie nie tylko dla regionu, ale i dla planety. W tym odcinku wraz z hydrologami pracującymi w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund prześledzimy drogę wody od opadów, przez topniejące lodowce, po wody gruntowe i rzeki, starając się przewidzieć jak będzie przyszłość tego niezwykłego ekosystemu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

  • Reżyseria
     
  • Scenariusz
    odcinki: 2-3, 5-13
    odcinki: 2-3, 5-13
    Patrycja Koskowska
    odcinki: 2-3, 5-13
    Karolina Rogozińska
    odcinki: 2-3, 5-13
  • Komentarz
    Katarzyna Witkowska
    odcinki: 1-4
    Karolina Rogozińska
    odcinki: 2, 6-13
    odcinki: 9
    odcinki: 10
    Adam Nawrot
    odcinki: 11
  • Lektor
    odcinki; 1-4, 6-13
    odcinki: 5
  • Reżyseria zdjęć
    odcinki: 2-3, 5-13
  • Operator kamery
     
     
    odcinki: 1
    odcinki: 1
    odcinki: 2-3, 5
    Tom Warner
    odcinki: 7
  • Zdjęcia specjalne
    odcinki: 2-3, 5-13
    odcinki: 2-3, 5-13
    Olena Nahimova
    laboratoryjne, dokumentujące badania naukowe; odcinki: 7
    Maria Stachowiak
    laboratoryjne, dokumentujące badania naukowe; odcinki: 7
    Jan Zawierucha
    laboratoryjne, dokumentujące badania naukowe; pomoc techniczna; odcinki: 7
  • Zdjęcia lotnicze
    dron; odcinki: 2, 5-13
    dron; odcinki: 2, 5-13
    Tom Warner
    dron; odcinki: 7
  • Korekcja barwna
    odcinki: 1
    odcinki: 2-8
    odcinki: 3-4
    odcinki: 9, 13
    Grandson Media
    odcinki: 9-13
    Kamil Pośnik
    odcinki: 10
    Łukasz Książek
    odcinki: 11-12
  • Dźwięk
    odcinki: 1-3, 5
    odcinki: 1
    odcinki: 1
    Bartosz Galiński
    odcinki: 2-13
    odcinki: 7
    Tom Warner
    odcinki: 7
  • Udźwiękowienie
     
  • Montaż
    odcinki: 1
    odcinki: 2
    odcinki: 3
    Mateusz Chazan
    odcinki: 4, 7-9, 12-13
    Jakub Szulczyk
    odcinki: 4, 7-8
    Grandson Dasein
    odcinki: 4, 7-8
    odcinki: 5-6; w napisach odcinka 5 imię: Kaha
    Grandson Media
    odcinki: 9-13
    Kamil Pośnik
    odcinki: 10-11
    Łukasz Książek
    odcinki: 11-12
  • Reżyseria montażu
    odcinki: 2-3, 5-13
    odcinki: 2-3, 5-13
    Patrycja Koskowska
    odcinki: 2-3, 5-13
  • Konsultacja
    Marek Lewandowski
    merytoryczna
    Krzysztof Otto
    merytoryczna; odcinki: 2
    Mateusz Moskalik
    merytoryczna; odcinki: 3
    Oskar Głowacki
    merytoryczna; odcinki: 4, 8-10
    Bartłomiej Luks
    merytoryczna; odcinki: 5, 10
    Adam Nawrot
    merytoryczna; odcinki: 5, 11
    merytoryczna; odcinki: 5, 10
    Daniel Kępski
    merytoryczna; odcinki: 6, 10
    merytoryczna; odcinki: 7
    Łukasz Wejnerowski
    merytoryczna; odcinki: 7
    Aleksander Pietruczuk
    merytoryczna; odcinki: 12
    Artur Szkop
    merytoryczna; odcinki: 12
    Marzena Osuch
    merytoryczna; odcinki: 13
  • Redakcja
    Karolina Rogozińska
     
    odcinki: 2-3, 5-13
  • Materiały archiwalne
    Krzysztof Otto
    odcinki: 1-3, 5-13
    Barbara Barzycka
    odcinki: 1-3, 5-13
    odcinki: 1-3, 5-13
    odcinki: 1-3, 5-13
    Wojciech Flak
    odcinki: 1-3, 5-13
    Bartłomiej Luks
    odcinki: 2-3, 5-13
    Adam Nawrot
    odcinki: 2-3, 5-13
    Piotr Klicz
    odcinki: 2-3, 5-13
    Aleksander Sikorski
    odcinki: 2-3, 5-13
    Mateusz Gruszka
    odcinki: 9-12
    odcinki: 9, 11-12
  • Opracowanie graficzne
    Perky Motion
     
  • Kierownictwo produkcji
    Anna Narojek
     
    Bartosz Wolny
    odcinki: 2-4
    odcinki: 9-12
  • Kierownictwo planu
    Kacper Pniewski
    odcinki: 1
  • Asystent planu
    Bartosz Wolny
    odcinki: 5-13
  • Producent
    Patrycja Koskowska
     
     
  • Produkcja
    Cool Company
    odcinki: 1-6, 9-13
    All in One
    odcinki: 7-8
2024.10.25 00:35:49
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.