Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WALECZNE Z GÓR

  • Serial dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2023
  • Barwny, 6 odcinków x ok. 25-26 min

W rejonach górskich – w czasie II wojny światowej – walczyli wielcy i znani bohaterowie. Wśród nich nie brakowało kobiet, choć mniej znanych i rozpoznawalnych, jednak wielkich w swoim poświęceniu i heroizmie. Najczęściej bardzo młode, czasem również dojrzalsze. Brały udział w dywersji, sprzeciwiały się wywożeniu polskiej młodzieży do III Rzeszy, powielały i kolportowały prasę konspiracyjną, brały udział w tajnym nauczaniu, były łączniczkami i kurierkami AK. Ratowały też Żydów – co rozumieć należy również jako opór względem nieludzkiego, brutalnego okupanta. To była ich cicha walka, w której brały udział często całe rodziny.
Odc.1: Helena Błażusiak. 1926-1999: Helena Błażusiak w czasie wojny wspierała ojca – członka ZWZ AK. Potem sama wstąpiła w szeregi Armii Krajowej. Po nieudanym powstaniu szczawnickim, na stałe działa w schronisku na Lubaniu. Jest sanitariuszką. Aresztowana przez Niemców, trafia do Palace, katowni Podhala. Torturowana, nikogo nie wydaje. Wybitym zębem pisze wstrząsającą modlitwę na ścianie katowni. Wieziona do obozu zagłady, ucieka z transportu. Po wojnie mieszka w Wadowicach. Przejmuje nazwisko męża, jest znana jako Wanda Pawlik. Wychowuje pięcioro dzieci. Dopiero przed śmiercią, spisuje krótkie wspomnienia. W latach 70. za namową kuriera Wincentego Galicy, kompozytor Mikołaj Górecki dopisuje do jej napisu – modlitwy, muzykę. Powstaje Trzecia Symfonia Pieśni Żałosnych.
Odc. 2: Antonina Tatar. 1899-1959: Antonina Tatar była aktywistką i społeczniczką przedwojenną. Bogata panna, która postanowiła przeznaczyć swoje życie służbie ludziom i Bogu. Jeszcze przed wojną aktywnie walczyła o biednych mieszkańców Podhala, w czasie wojny działała w ruchu oporu. Po wojnie założyła sierociniec i walczyła o godne życie sierot. Umarła w cierpieniu, na raka. Piękna, niezłomna, dumna góralka. Obecnie zainteresowanie jej postacią jest coraz większe, jakby się odradza. Film jest próbą uchwycenia fenomenu dzielnej kobiety, jej psychiki, motywacji w życiu. Czy może być autorytetem i inspiracją dla współczesnych?
Odc. 3: Katarzyna Filipek. 1897-1944: Rolniczka, żona i wielodzietna matka, w końcu wdowa. Prosta kobieta, dzielna, pracowita. W czasie wojny już wdowa. Decyduje się na przyjęcie pod swój dach i ukrywanie, rodziny żydowskiej. Ma możliwość ucieczki i ratowania się, jednak oddaje się w ręce niemieckie. Chce ratować tym dzieci. Los Filipkowej od czasu więzień niemieckich, związany jest też z postacią bohaterskiej Heleny Migiel z Białego Dunajca.
Odc. 4: Bronisława Staszel-Polankowa 1912-1988: Doskonała narciarka, gościnna gospodyni w górskim schronisku, ciekawa świata i charyzmatyczna. Wokół niej toczyło się życie intelektualne, garnęli się do niej zarówno górale, jak i goście – turyści z całej Polski. To jednocześnie postać bardzo tajemnicza, która w czasie wojny wykazała się zarówno bohaterstwem jak i wielką... dyskrecją. Poznajmy Bronisławę Staszel-Polankową – waleczną góralkę, zaangażowaną w Powstanie Warszawskie.
Odc. 5: Wanda Zachwieja. 1924-2021: Wanda Węglarz z domu Zachwieja, to wojenna bohaterka. Urodzona w maju 1924 w Szczawnicy, zmarła 7 czerwca 2021 roku. W czasie okupacji odważna łączniczka – Mała Wanda. Maria Zachwieja – matka Wandy, pseudonim okupacyjny – Duża Wanda. W ich pensjonacie Willa Wanda – w czasie okupacji – był punkt przerzutowy dla polskich oficerów. Potem szpital, w którym ratowano polskich żołnierzy. Obie patriotki przeżyły wojnę.
Odc. 6: Małgorzata Jachymiak. 1901-1943:W czasach, gdy głos kobiecy niewiele znaczył, prosta góralka z małej miejscowości występowała publicznie, organizowała życie społeczne, by w końcu zostać pierwszą kobietą - wójtem w Polsce. Odważna, pracowita, energiczna i roztropna. Zjednywała sobie ludzki szacunek. Gdy wybuchła wojna, Małgorzata Jachymiak, bo o niej mowa, wstąpiła do konspiracji antyniemieckiej. I poniosła za to największą ofiarę. Poznajmy losy Margośki z Odrowąża.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.07.02 00:48:05
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.